Czerwcowe nadzieje

6 czerwca 2020

Niełatwy czas społecznej izolacji przyczynił się do rozwoju alternatywnych form obcowania z kulturą – głównie w internecie: to rzadkiej piękności archiwalia, mnóstwo materiałów edukacyjnych, aż po festiwale zrealizowane w całości online. Mogliśmy także śledzić transmisje wydarzeń organizowanych „na żywo”.

Dzięki temu nie tracimy z oczu również tradycyjnych czerwcowych festiwali – nawet jeśli oficjalnie nie odbywają się one w tym roku w pełnym wymiarze. Festiwal Miłosza, Cyber Wianki czy Prolog 30. Festiwalu Kultury Żydowskiej to tylko wybrane przykłady takich działań: jeśli potraktować je jako sprawdzian kreatywności ich organizatorów, to wypada on celująco! Z kolei Miesiąc Fotografii w Krakowie, zainaugurowany wydarzeniami w świecie wirtualnym, ma już szansę na prezentacje rozgrywające się w rzeczywistej scenerii (i to znacznie dłużej niż tylko przez tytułowy miesiąc). Gremialnie otwierają się kolejne muzea i instytucje wystawiennicze, już zapowiadając pierwsze po długiej przerwie nowe wystawy w jak najbardziej realnych wnętrzach. Teatry również wznowiły próby do swoich spektakli, a niektóre już grają!

Powiew nadziei przynosi także kampania „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. Skoro już spędziliśmy tyle czasu w izolacji, warto spojrzeć na własne miasto z nowej perspektywy i sprawdzić, co w codziennym pędzie umykało dotąd naszemu wzrokowi. W Krakowie – mieście pełnym niespodzianek i tajemnic na każdym kroku – to doświadczenie z pewnością przyniesie nam wszystkim wiele zaskoczeń.

Odkrywajmy!

Grzegorz Słącz
Redaktor naczelny „Karnetu”

 

Spis treści

BĄDŹ TURYSTĄ W SWOIM MIEŚCIE – ZWIEDZAJ KRAKÓW

Zachwycić się Krakowem
O odkrywaniu Krakowa na nowo przez mieszkańców w dobie pandemii rozmawiamy z prof. Jackiem Majchrowskim – Prezydentem Miasta Krakowa.

Bądźmy turystami!
W natłoku codziennych spraw zapominamy czasem, jak piękny jest Kraków i dlaczego przyciąga tak wielu turystów. Gdy po trudnych miesiącach izolacji nareszcie wychodzimy z domów, spójrzmy więc na nasze miasto inaczej niż dotychczas. Teraz to my, mieszkańcy, mamy okazję zamienić się w jego odkrywców!

Śladami królów
Nie ma bardziej „krakowskiej” wycieczki niż spacer Drogą Królewską. Dlaczego więc proponujemy ją w ramach akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków!” skierowanej przede wszystkim do mieszkańców miasta?

Zielono nam
Stolica Małopolski to nie tylko zabytki i perły architektury – to także liczne tereny zielone, które są idealnym miejscem relaksu i odpoczynku.

CYBER WIANKI

Co w duszy gra
Trochę się wokół nas pozmieniało. I tylko w głowie nie milknie muzyka!

FESTIWAL MIŁOSZA

Światłowody poezji
Rozpoczął się dziewiąty Festiwal Miłosza pod hasłem „Nowy stan skupienia”. W tym roku spotkamy się w przestrzeni internetu – choć na odległość, to jednak razem!

Poetyckie drogowskazy
Poezja nie pozwala nam błądzić – nawet gdy światem rządzi pandemia. Przekonamy się o tym podczas wyjątkowej edycji Festiwalu Miłosza w sieci. O krętych ścieżkach poezji w internecie opowiada Krzysztof Siwczyk, jego dyrektor artystyczny.

FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ

Ukryte światło
W tym roku nie będzie nam dane bawić się wspólnie podczas koncertu Szalom na Szerokiej. „Człowiek planuje, a Bóg się śmieje” – mówi żydowskie powiedzenie. Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej nie załamują jednak rąk, tylko odpowiadają: zapraszamy na Prolog!

MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE

Czy fotografia może zmieniać świat?
21 maja rozpoczęła się osiemnasta, nietypowa edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie – nazwa jest w tym roku umowna, bo wydarzenia i wystawy potrwają przynajmniej do końca wakacji.

KULTURALNY KRAKÓW

MUZYKA

Kolory tęczy
„Oto wszystkie kwintety smyczkowe Mozarta. Wszystkie kolory tęczy” – deklaruje dyrektor zespołu Jan Tomasz Adamus.

Mowa dźwięków
W jaki sposób hasło z przełomu XVI i XVII wieku „Ut oratio sit domina harmoniae” – głoszące prymat słowa nad muzyką – odnajduje się w bliższych nam historycznie kompozycjach?

Willowe podróże
Willa Decjusza zaprasza na cykl Villa Artis Online prezentujący sylwetki muzyków tworzących i rozwijających swoją działalność w Krakowie.

Cuda w lecie
O sprawczej mocy tęsknoty, artystycznej „magmie” i o tym, co iskrzy nocą w rozmowach, mówi Witold Wnuk, twórca i dyrektor programowy Summer Jazz Festival Kraków.

Rekomendacje – płyty na wakacje
Rekomendacje przygotowali: Małgorzata Frankowska, Kasia Gawęska, Zbigniew Grzyb, Dorota Halberda, Sylwia Kęska, Marta Kubala, Weronika Nauka, Anna Prokop, Rafał Siekierzyński i Team GŁOŚNIEJ.

TEATR

Malowanie tańcem
O nowej działalności Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” i planach na przyszłość rozmawiamy z Romaną Agnel – jego założycielką i dyrektorem artystycznym.

W czerwcu jestem w Łaźni
Łaźnia Nowa zaprasza do siebie wszystkich, którzy dbają o higienę myślenia!

Ludowy wraca do gry
19 czerwca po pandemicznej przerwie Teatr Ludowy zaprasza widzów na premierę spektaklu Solaris w reżyserii Marcina Wierzchowskiego na Dużej Scenie.

W sieci Czechowa
Narodowa scena przy ulicy Jagiellońskiej nieustannie zaprasza na swoje projekty online. Przez cały miesiąc będziemy mogli śledzić cykl czytań sztuk Antona Czechowa w wykonaniu aktorów Starego Teatru.

Niepewność i nadzieja
O trudnej sytuacji teatrów w czasach pandemii, roli mecenatu w kulturze i różnych pomysłach na działanie instytucji najpierw porozmawiamy z dyrektorem Teatru Nowego Proxima Piotrem Siekluckim, a następnie przedstawimy punkt widzenia Moniki Kufel i Any Nowickiej, które kierują Teatrem Barakah.

Do gwiazd
O działalności w czasach pandemii, budowie nowej siedziby i planach na przyszłość rozmawiamy z założycielem i dyrektorem Teatru KTO – Jerzym Zoniem.

LITERATURA

Z księgarskiej półki
Po jakie książki sięgają krakowscy księgarze? Swoje ulubione pozycje polecają do czytania na każdą okazję!

Alchemia antykwariatu
W kulturze popularnej utrwalił się wizerunek antykwariusza stojącego na straży tajemnic ukrytych w książkach. Niewątpliwie antykwariusze mają swoje sekrety, dziś jednak opowiedzą nam kilka anegdot!

SZTUKA

Kraków od nowa
Wstęp na stałe prezentacje większości muzeów jest znów możliwy, otwarto też niektóre zawieszone lub przełożone wystawy czasowe – czas nadrabiać zaległości w zwiedzaniu!

FILM

Rekomendacje – filmy i musicale na wakacje

Zapnijcie pasy!
Kiedyś niezwykle popularne, szczególnie w Ameryce, z czasem zapomniane, dziś – w dobie pandemii i zwiększonego reżimu sanitarnego – powraca do łask. Kino samochodowe wjechało do Krakowa, a krakowianie pokochali tę nową formę rozrywki!

KIDS IN KRAKÓW

Z jarmarkiem za pan brat
Jarmarki zajmowały ważne miejsce w kalendarzu mieszkańców dawnych miast. W ostatnich latach odtwarzaliśmy ich przebieg podczas corocznego Jarmarku Świętojańskiego. Dziś natomiast wraz z Mariuszem Wollnym sięgamy do źródeł tego wydarzenia – w oczekiwaniu na jego przyszłoroczną edycję.

Na solnym trakcie
Niegdyś była cenniejsza niż złoto, dziś nie brakuje jej w żadnej kuchni. Sól zrobiła zawrotną karierę – jej historię możemy poznać dzięki Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Rekomendacje KMLU dla dzieci
Rekomendacje książek wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO przygotowali pracownicy Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

CRACOVIANA

Czerwcowe tradycje
Czerwiec kojarzy się nam z rozpoczęciem wakacji, bujną roślinnością i nadejściem ciepłych letnich dni. W Krakowie z jego nastaniem ożywają także piękne legendy i stare zwyczaje.

Śladem Lajkonika
W tym roku Lajkonik harcować będzie 18 czerwca – niestety tylko w internecie. Jednak poprowadzeni przez Muzeum Krakowa możemy przemierzyć jego trasę samodzielnie!

Miasto duchów
Czy w Krakowie straszy? Owszem! W naszym mieście wiele jest miejsc i opowieści, które przyprawiają o gęsią skórkę...

Na tropach dźwięków
Nieistniejący już miejski spichlerz, oberża Knotza, sala gimnastyczna Sokoła, wawelska katedra i Stary Teatr – co łączy wszystkie te miejsca? Muzyka!

Dzielnica Talowskiego
Secesyjna Katalonia, miasto na wodzie, a może po prostu zaczarowany świat? Marzycielskie projekty architekta Teodora Talowskiego przenoszą nas do krain zarówno wyśnionych, jak i dobrze wszystkim znanych.

Krakowskie spory
Burzymurki”, malarz obrażony na miasto i roznegliżowany wieszcz narodowy. Ot, Kraków z przełomu wieków!

Tak się mówi w Krakowie
Wychodzimy na pole, zajadamy się borówkami, a przy łóżku stawiamy nakastlik… Jakie inne regionalizmy usłyszymy na ulicach Krakowa? Podczas letnich spacerów warto nadstawiać uszu.

Modowa rewolucja
Wąskie spódnice, tapirowane włosy czy słynne „trumniaki” – o tym, co było modne w Polsce w drugiej połowie XX wieku, rozmawiamy z kolektywem stylistek The Vintage Dolls.

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.