Prolog 30 FKŻ

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 26 lipca 2020, 00:00 - wtorek, 4 sierpnia 2020

Ukryte światło

W tym roku nie będzie nam dane bawić się wspólnie podczas koncertu Szalom na Szerokiej. „Człowiek planuje, a Bóg się śmieje” – mówi żydowskie powiedzenie. Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej nie załamują jednak rąk, tylko odpowiadają: zapraszamy na Prolog!

Jak mówi Robert Gądek, zastępca dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej, decyzja o przeniesieniu jubileuszowej, 30. edycji nie należała do najłatwiejszych. W momencie ogłoszenia pandemii machina festiwalowa pracowała pełną parą: dogrywano ostatnie terminy, wykonawców, ruszała cała produkcja. „Wiedzieliśmy jednak, że przełożenie tej edycji to jedyna właściwa decyzja” – mówi. A dyrektor FKŻ Janusz Makuch dopowiada: „To decyzja podjęta z konieczności, wobec braku jakiegokolwiek innego wyboru. Nie mogliśmy zmienić faktu, że groza pandemii, zaraźliwa, jak niegdyś proletariacka międzynarodówka, rozlała się po świecie”.

Jednak ogień, który miał być motywem przewodnim tegorocznej edycji, nie gaśnie w sercach organizatorów FKŻ. Od czasu ogłoszenia lockdownu regularnie zapraszają wierną festiwalową publiczność do odsłuchania różnych koncertów rejestrowanych na przestrzeni lat, m.in. z synagogi Tempel. „Wszystko po to, by móc na nowo przeżywać muzykę i cieszyć się nią w zaciszu domowym” – komentuje Julia Lorenc, jedna z programerek festiwalu. Dla spragnionych nowych poszukiwań zostały przygotowane również specjalne playlisty na platformie streamingowej, gdzie pracownicy Stowarzyszenia FKŻ dzielą się swoimi muzycznymi inspiracjami. Oprócz tego na fanpage'u festiwalu użytkownicy Facebooka mogą śledzić cykl ciekawostek i anegdot, które sięgają dobrych kilkanastu lat w przeszłość, pokazując od kuchni historyczne edycje FKŻ. Załoga Cheder dba zaś o systematyczne dzielenie się z klientami przepisami, zachęcając do samodzielnych eksperymentów kulinarnych.

W czerwcu rozpoczyna się zaś Prolog 30. FKŻ. Cykl wydarzeń potrwa aż do grudnia, kiedy przypada Chanuka – Święto Świateł, które jest jednym z najpiękniejszych żydowskich symboli nadziei. „Zaplanowaliśmy dla naszej publiczności kilkadziesiąt wydarzeń, zarówno online, jak i w realu. Zapewniamy, że nawet bez fizycznego udziału damy wszystkim odczuć festiwalowy klimat. Mamy nadzieję natomiast, że już na kolejnych wydarzeniach, które zaplanowaliśmy, spotkamy się m.in. w naszym ukochanym Chederze” – mówi Julia Lorenc.

Już 26 czerwca organizatorzy zapraszają na imprezę otwarcia, podczas której wirtualnie wystąpi i izraelski DJ BeatFoot. Natomiast 28 czerwca odbędzie się zaskakujący w formie koncert inauguracyjny Prologu, w którym udział wezmą najciekawsi i najważniejsi muzycy z długiej historii FKŻ: Frank London, David Krakauer, Shai Tsabari, Kutiman, Lola Marsh, Piyut Ensemble, Gili Yalo, Ori Alboher, Neta Elkayam czy Shofar. „Koncert inauguracyjny zaprezentuje naszym widzom wybrane utwory specjalnie nagrywane w różnych częściach świata przez zespoły i artystów, których uważamy za szczególnie ważnych i związanych z festiwalem. Wielu z nich pojawia się w Krakowie regularnie, prezentując nowe projekty i zjednując sobie nowe rzesze fanów, tak jak chociażby Eyal Talmudi czy David Krakauer. Tak jak Szalom gromadzi występy zespołów z tygodnia festiwalowego, tak my postanowiliśmy zaprosić znacznie więcej twórców z ponad 30-letniej historii FKŻ do tworzenia wyjątkowego koncertu dostępnego online” – opowiada Robert Gądek.

A to dopiero początek! Na przestrzeni pół roku usłyszymy jak zawsze muzykę niezwykle różnorodną, graną m.in. przez Bastardę, Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego z Davidem Krakauerem, Brass Band Franka Londona, Jacaszka i Vox Varshe, Bester Quartet ze światową premierą najnowszej płyty z muzyką Bajgelmanów, a także nową odsłonę krakowskiego projektu MLDVA stworzonego przed kilku laty specjalnie na FKŻ.

Nie zabraknie tradycyjnych imprez DJ-skich, podczas których wystąpi m.in. DJ Ludwik Zamenhof. Czeka nas również kultowy już Teder Weekender – w trochę innej formie niż dotychczas. „W lipcu połączymy się wirtualnie z telawiwskim kolektywem i klubem Teder. Dzięki tej niestandardowej formie będziecie mogli bawić się z nami również we własnych domach” – podkreśla Julia Lorenc.

Oprócz tego organizatorzy przygotowują serię wykładów, których gośćmi będą rabin Boaz Pash, Edwin Seroussi, Yossi Klein Halevi, Wojciech Pszoniak, Matti Friedman i Janusz Makuch, oraz warsztatów: muzycznych z Jeffem Warschauerem, kulinarnych z Chrisem Gawlikiem i dla dzieci z Anną Gieracką. Zaplanowane są również spotkania literackie realizowane wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym i wieczory poetyckie. Jeśli tylko pozwoli na to reżim sanitarny, odbędą się zwiedzania i spacery, a także projekty artystyczne (w tym te zrealizowane przez duet designerów MiPolin, a także Olgę Drendę i Agnieszkę Pajączkowską) oraz wydarzenia dla seniorów.

„Ogień, światłość, płomień, blask odgrywają istotną rolę w judaizmie. Podobnie jak w naszym codziennym życiu. Dopóki rozpala nas ogień pasji i miłości, dopóty płonie w nas życie. Nas, ludzi skupionych wokół światła festiwalu, łączy płomień wspólnej fascynacji i miłości do świata kultury żydowskiej. Kultury równie żywej i zmiennej, jak ogień, z którego zrodził się Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie i od 30 lat wchłania w siebie i jednocześnie promieniuje żywym światłem kultury judaistycznej. Dla mnie jest to Światło Wieczne – Ner Tamid” – puentuje Janusz Makuch.

Chłońmy więc to światło, które daje nadzieję na to, że w przyszłości znów spotkamy się podczas Szalom na Szerokiej!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.