Prolog 30. FKŻ

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 20 września 2020 - niedziela, 25 października 2020

Ukryte światło

W tym roku nie będzie nam dane bawić się wspólnie podczas koncertu Szalom na Szerokiej. „Człowiek planuje, a Bóg się śmieje” – mówi żydowskie powiedzenie. Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej nie załamują jednak rąk, tylko odpowiadają: zapraszamy na Prolog!

Jesienna edycja Prologu przyniesie prawdziwie festiwalową różnorodność wydarzeń i perspektyw. Otworzy ją koncert trio Bastarda w klubie Hevre +1 (20 września, g. 19:00). Trzech genialnych polskich muzyków: Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński, Michał Górczyński zaprezentuje swoje wersje mistycznych chasydzkich pieśni bez słów – nigunów. Zarówno muzycy, jak też materiał muzyczny nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że lepszego początku Nowego Roku być nie może!

Drugim wydarzeniem muzycznym Prologu – którego premiera odbędzie się w internecie - będzie koncert nagrany specjalnie na nasze zamówienie w festiwalowym klubie – Chederze - przez zespół MLDVA (4 października, g. 18:00). Z kolektywu DJskiego, założonego specjalnie na potrzeby 23. FKŻ, MLDVA stała się międzynarodowym, polsko-tureckim zespołem, do którego specjalnie dla Prologu dołącza izraelski producent muzyczny i DJ Mixmonster, czyli Uri Wertheim – pamiętany przez gości festiwalu z najlepszych DJ-party w Alchemii.

Matti Friedman, Yossi Klein Halevi, imam Abdullah Antepli, rabin Boaz Pash i Benjamin Balint mieli być gośćmi 30. FKŻ, ale zagoszczą w Waszych domach podczas jesiennej części Prologu.

Rabin Boaz Pash pokaże, jaką rolę odgrywało boskie światło w dziełach Majmonidesa, Remu i Baal Szem Towa (30 września, g. 18:00); Benjamin Balint opowie o Jerozolimie jako o mieście Księgi (23. września, g. 18:00); Matti Friedman - o mizrachijczykach w Izraelu (7 października, g. 18:00), a Yossi Klein Halevi i Abdullah Antepli będą rozmawiali o przyjaźni i partnerstwie pomiędzy Żydami i Palestyńczykami (21 października, g. 18:00). Cykl wykładów tradycyjnie otworzy (w Chederze) Janusz Makuch, który opowie o swojej Jerozolimie – świetle świata (21 września, g. 18:00).

Prolog 30. FKŻ będzie też okazją do obejrzenia żydowskich śladów obecności na Starym Mieście w Krakowie i siedmiu kazimierskich synagog. Na dwa spacery: po żydowskim Krakowie (24 października, g. 10:00) i po synagogach Kazimierza zaprosi (25 października, g. 10:00) Anna Kiesell.

Ponadto w jesiennej edycji Prologu odbędą się wydarzenia w ramach Programu Literackiego (m.in. spotkanie z izraelską autorką komiksów Rutu Modan), organizowanego wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz bardzo wiele działań w naszych mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie, YouTube oraz Spotify (linki poniżej).

W ramach Prologu 30. FKŻ zadebiutujemy również z festiwalowymi podcastami na Spotify oraz z zupełnie nową formułą newsletterów. Dostaniecie tą drogą unikatowe treści napisane specjalnie dla Was, jako pierwsi dowiecie się o najważniejszych nowościach festiwalowych.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.