Z księgarskiej półki

9 czerwca 2020

Po jakie książki sięgają krakowscy księgarze? Swoje ulubione pozycje polecają do czytania na każdą okazję!

Poleca Piotr Brzozowski (Antykwariat Abecadło)
Jesień w Pekinie to pokłosie zatrudnienia Borisa Viana w administracji państwowej. Tak powstał surrealistyczny portret biurokraty, którego autobus 975 wywiózł na pustynię, gdzie bohater natychmiast znalazł sobie biurko i mnóstwo pracy. Skutkiem tego była budowa linii kolejowej:
„– Ale tu nie ma żadnych podróżnych – zauważył Atanagoras.
– Uważa pan, że podróżni są koniecznie potrzebni kolei do szczęścia?”.
Książka ta, nie mając nic wspólnego ani z jesienią, ani z Pekinem, ujawnia podejrzaną naturę reguł. Jest kpiną z biurokracji, parodią przyzwyczajenia się do niej. Biurokracja jest tu samowystarczalna, sama siebie napędza. Jest tworem sankcjonującym wszystkie idiotyzmy, dzięki którym zawsze znajdzie się coś do roboty.
Jesień w Pekinie to paradoksalne gry słowne, czarny humor i zabawa nazwiskami. To kwestionowanie racjonalnego myślenia („bo żeby uniknąć pochopnej decyzji, naumyślnie nie rozumował logicznie”) i kwestionowanie reguł kulturowych. To historia, w której „autobus odjechał, kuląc się, bo mu było trochę wstyd”.

Poleca Witold Wojtoń (Księgarnia Muza II)
Na pytanie, jaki element garderoby nadawałby się na głównego bohatera książki, trudno byłoby spodziewać się odpowiedzi: skarpetki. A jednak kilka lat temu pojawiły się Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek i z miejsca stały się przebojem wydawniczym. Każdej skarpetce poświęcony jest jeden rozdział. Są skarpetki jedwabne, wełniane, frotté… Uciekając przez dziurę pod pralką, zaczynają nowe życie w krainie baśni. Zostają gwiazdami telewizyjnymi, królewskimi doradcami, rozśmieszają chore dzieci, a nawet – tracąc po spruciu swoje skarpetkowe życie – pojawiają się w nowym wcieleniu jako część swetra. Autorka w zabawny sposób porusza poważne tematy, a skarpetki stają się pożyteczne w inny niż dotychczas sposób – zmieniają świat na lepsze. Tekst i ilustracje autorstwa Daniela de Latoura wspaniale się uzupełniają.
To pierwsza z książek o przygodach skarpetek, a są już dwie następne: Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) i Banda czarnej frotté. Skarpetki powracają. Zachwycone dzieci czekają na jeszcze jedną – żeby było do pary!

Poleca Olga Sabała (Lokator)
„W której części siebie jestem? Dokąd?” – zastanawia się Gloria Gervitz i myślę, że to dobre pytanie na czas, kiedy wielu z nas brakuje ruchu. Migracje to poemat, który meksykańska poetka spisywała przez większość życia (a dokładnie przez 43 lata). Siła poetyckiej rozmowy Gervitz ze światem tkwi w świadomym, dojrzałym rysowaniu mapy własnej tożsamości, na którą składają się głosy przodkiń i przodków, ale też wrażenia i odczucia wynikające z obserwacji rzeczywistości. To zapis wgłębiania się w świat, w którym każdy zapach, kolor, struktura znajdują swoje odpowiedniki w ciele ludzkim uczącym się od nich natury i wpisanej w nią wolności. Migracje to zapis odważnego, nieustannego poszukiwania wartości, nabywania świadomości i zmysłowości ciała, prób zrozumienia struktury kochania, budowania własnej kobiecości. W tych procesach najważniejsze jest stawianie pytań – o istotę pamięci, śmierci, relacji, bólu, miłości, obecności. A pytać to znaczy nieustannie pozostawać w ruchu.

Poleca Weronika Śmigielska (Spółdzielnia Ogniwo)
Słówka, czasy, osoby, przypadki − z tym zazwyczaj kojarzy nam się nauka nowego języka. Potem bywa różnie – osiągamy poziom, w którym potrafimy zamówić kawę, przeczytać artykuł, a może nawet sprawnie funkcjonować w pracy czy dogadać się z partnerem lub partnerką z innego kraju. Czasem przygodę rozpoczynamy kilkukrotnie, z różnymi językami, i kończymy też na różnych poziomach.
Bez względu na to, jak wygląda wasza biografia językowa, lektura książki Języczni Jagody Ratajczak to świetny plan na weekend. Oprócz przystępnego wprowadzenia w teorię nauki języka książka Jagody Ratajczak budzi emocje, ale także pozwala się im przyjrzeć. Marzycie o nauce fińskiego, ale skończyliście osiemnaście lat jakiś czas temu i boicie się, że to „już za późno”? Znacie cztery języki obce, ale frustruje was, że nie wszystkie na poziomie C1? A może po prostu kochacie się ich uczyć i interesuje was, skąd ta chemia? Na wszystkie te emocje jest miejsce w Języcznych, a dla ilustracji Oli Niepsuj warto przeżywać je nad egzemplarzem papierowym.

***

Przepięknie usytuowany w zabytkowym wnętrzu po aptece Pod Aniołem Stróżem Antykwariat Abecadło specjalizuje się w upowszechnianiu i ratowaniu przed zniszczeniem szeroko rozumianej polskiej i tłumaczonej klasyki literatury XX wieku. Wśród ok. 20 tysięcy pozycji zgromadzonych na dziewiętnastowiecznych fornirowanych orzechem amerykańskim meblach znajdują się m.in.: podręczniki akademickie, bajki, komiksy, pocztówki, fotografie, mapy, czasopisma, płyty winylowe, listy, fotografie i plakaty.
Książkę Jesień w Pekinie można nabyć stacjonarnie w siedzibie antykwariatu na ulicy Kościuszki 18 bądź za pośrednictwem strony internetowej www.abecadlo.org.

Księgarnia Muza II powstała w latach 60. XX wieku jako jedna z placówek Państwowego Przedsiębiorstwa Dom Książki. Od lat 90. funkcjonuje jako księgarnia prywatna, z początku pod nazwą Salon Książki MUZA, później Księgarnia MUZA II. Jako jedyna niezależna księgarnia w starej części Krowodrzy oferuje duży wybór książek ze wszystkich dziedzin literatury, posiada bogato zaopatrzony dział dziecięcy, w którym znajdują się nie tylko książki, lecz również puzzle i gry edukacyjne. Wielbiciele podróży także znajdą coś dla siebie – księgarnia oferuje duży wybór map i przewodników turystycznych.
Po książkę Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek zapraszamy bezpośrednio do księgarni na ulicę Królewską 47.

Lokator to jedna z literackich wizytówek Krakowa: księgarnia, niszowe wydawnictwo niezależne i pracownia graficzna, autorski koncept Piotra „Pio” Kalińskiego – spiritus movens tego miejsca. Nazwa nawiązuje do powieści Rolanda Topora przeniesionej na ekran w głośnym filmie Romana Polańskiego. Lokator zaczynał jako popularny kazimierski pub z literackim zacięciem, by kilka lat później osiąść przy ulicy Mostowej, przeobrażony w przemiłą, otwartą cały tydzień księgarnio-kawiarnię. Dostępne są tu książki, które trudno zdobyć gdziekolwiek indziej, i bogaty wybór prasy. Księgarnia organizuje też liczne spotkania z pisarzami, autorami ilustracji książkowych i wydawcami. Można tu spotkać przy pracy rozmaitych krakowskich pisarzy i pisarki.
Migracje Glorii Gervitz w tłumaczeniu Anny Topczewskiej opublikowane nakładem wydawnictwa Lokator kupicie w księgarni przy ulicy Mostowej 1 lub za pośrednictwem strony internetowej www.tylkodobreksiazki.pl.

Spółdzielnia Ogniwo została założona w 2014 roku przez grupę kilkunastu osób. Ogniwo to miejsce, którego wcześniej brakowało w Krakowie – centrum aktywności społecznej połączone z kawiarnio-księgarnią, przyjazna przestrzeń dla różnych grup oraz ruchów, idealna do spotkań przy kawie lub herbacie, a także miejsce, w którym spokojnie można poczytać ulubioną książkę w miłej, domowej atmosferze. Spółdzielnia organizuje liczne wydarzenia społeczne i kulturalne, warsztaty i wystawy. Jej członkami są m.in. graficy komputerowi, tłumacze, architekci i psycholodzy. Aktualnie Spółdzielnia Ogniwo jest w trakcie zmiany siedziby – jej nowy adres poznamy już wkrótce.
Języcznych autorstwa Jagody Ratajczak z ilustracjami Oli Niepsuj można znaleźć na półkach spółdzielczej wirtualnej księgarni – zamówienia najlepiej składać przez stronę www.ogniwo.org.

W cyklu Z księgarskiej półki prezentujemy recenzje przygotowane przez krakowskich księgarzy. Współpraca ta jest elementem programu ochronnego Księgarnie odporne realizowanego przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię koronawirusa. Polecane książki można zamówić bezpośrednio u księgarzy, wspierając lokalną przedsiębiorczość w tym trudnym dla wszystkich czasie. Opisy księgarń przygotował Krzysztof Żwirski.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.