Miesiąc Fotografii w Krakowie 2020

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 21 maja 2020 - piątek, 31 lipca 2020

Kraków pełen fotografii

Najdłuższy w historii Miesiąc Fotografii w Krakowie pod koniec czerwca opanował miasto.

Po pięciu tygodniach online festiwal wszedł w drugą fazę i w lipcu możemy obejrzeć wystawy zrealizowane przez kuratorów w tradycyjnej formie – w krakowskich muzeach i galeriach. Bądź turystą w swoim mieście, odwiedź wystawy Miesiąca Fotografii! – zapraszają organizatorzy, a spacer ułatwia specjalna mapka, którą można pobrać ze strony internetowej.

O stereotypach, kapitalizmie i gościnności
Zaczynamy na Rynku Głównym, gdzie w Galerii Szara Kamienica trwa wystawa duetu dokumentalistów Dyby i Adama Lachów Ranne ptaki są nieufne (do 26 lipca) prezentująca wizualną część ich ostatniej publikacji Rewizje. Fotoksiążka jest efektem trzyipółletnich podróży autorów po różnych regionach Polski. Czy miejsca zobaczone z bliższej perspetywy odpowiadają naszym wyobrażeniom na ich temat? „Trzeba pamiętać, że z fotografią i z samą Polską jest trochę jak w piosence Marii Peszek Polska A, B, C i D: nic nie jest takim, jakim się wydaje” – zauważa kurator ekspozycji Michał Łuczak. A poza tym to, co ujrzymy, patrząc na fotografię, w dużym stopniu zależy od kontekstu, który sami wnosimy jako widz. Przemieszczamy się na Zabłocie, gdzie w galerii Nośna laureatka ubiegłorocznego Przeglądu Portfolio Weronika Perłowska prezentuje projekt Złość piękności szkodzi (do 26 lipca). „Mam nadzieję, że wystawa zmiękczy w odbiorcach stereotypy oraz tabu związane z feminizmem, z kobiecością i z emocjami, a nawet że je rozpuści” – zaprasza kuratorka Agnieszka Szuścik. Stąd już blisko na ulicę Józefińską, do Galerii i! Tu właśnie Tytus Szabelski aktywował ostatnio swój projekt AMZN, czyli „interaktywną maszynę narracyjną, a jednocześnie wystawę typu open source” (AMZN.vnlab.org). Autor na przykładzie działalności Amazona w Polsce stara się demaskować mechanizmy współczesnego kapitalizmu. Także przy ulicy Józefińskiej siedzibę ma Fundacja Razem Pamoja, gdzie na obejrzenie czeka wystawa Karoliny Gembary Ukłon. Ćwiczenia z gościnności (do 26 lipca). Prezentacja jest efektem zrealizowanego tuż przed epidemią projektu performatywno-fotograficznego z udziałem krakowian i migrantów, w którym autorka odwołała się do tekstu Jacques’a Derridy Hostipitality. „Jeśli witam tylko to, co witam, co jestem gotów powitać i co zawczasu rozpoznaję, ponieważ spodziewam się przybycia gościa jako zaproszonego, to nie ma tu mowy o gościnności”…

Podróże w czasie
Wracamy na lewy brzeg Wisły, by w dawnym Hotelu Cracovia, dziś oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, poszukać odpowiedzi na pytanie Do kogo należy kosmos? – na wystawie prac zmarłego przed dwoma laty Zygmunta Rytki (do 26 lipca). Ten artysta intermedialny łączył filozoficzno-artystyczne badanie natury i percepcji z ironiczną refleksją na temat współczesnych mediów i polityki. Pokazany w Cracovii cykl Fotowizja przenosi widza w lata 1978-1983 – końcówkę ery gierkowskiego konsumpcjonizmu, czas strajków, walki o legalizację Solidarności oraz wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pod wpływem nasilenia propagandy i medialnej manipulacji Rytka realizował wówczas projekt oparty na fotografowaniu ekranu telewizora. Zdjęcia (wykonał ich ponad pięć tysięcy!) układają się w wykraczający poza swoją epokę strumień niepokojących obrazów, jak gdyby wyciągniętych ze zbiorowej świadomości nowoczesnego społeczeństwa. Natomiast w przestrzeniach Tytano czeka nas podróż w czasie – Scenariusze przyszłości Leny Dobrowolskiej i Teo Ormonda-Skeapinga ukazują cztery hipotetyczne scenariusze klimatyczne dla naszej planety. Wideoinstalacja powstała w odpowiedzi na dokument firmy Shell New Lens on the Future. Mountains and Oceans oraz opracowanie trajektorii stężenia gazów cieplarnianych ujęte w Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i wynikający z nich globalny wzrost temperatury do roku 2100. W Tytano można także obejrzeć osiem premierowych projektów wyłonionych w konkursie ShowOFF. Autorzy z uwagą przyglądają się otaczającej ich bliższej i dalszej rzeczywistości, a w ich pracach odnajdziemy najróżniejsze wątki: od kwestii zmagań z tożsamością w kontekście rodziny czy najbliższego otoczenia, poprzez powidoki dziecięcych emocji, aż po relacje polsko-żydowskie i demitologizację postaci Józefa Piłsudskiego. Wszystkie wystawy przy ulicy Dolnych Młynów trwają do 19 lipca. Sekcji ShowOFF towarzyszy cykl The Sound of ShowOFF, w którym Agnieszka Obszańska zabiera widzów na dźwiękowe oprowadzanie po wystawach z udziałem artystów i kuratorów. Ciesząc się z otwartych wystaw, nie zapominajmy o wydarzeniach towarzyszących realizowanych nadal online (zapisy wszystkich działań dostępne są na Facebooku i kanale Youtube).

Uczucia i przeczucia
Artystki biorące udział w wystawie Z nikim się nie dzielę dotykają problemu nieadekwatności fotografii jako medium służącego do wyrażania uczuć. Ekspozycja wideo i fotografii, przygotowywana przez kuratora Adama Mazura z myślą o przestrzeni Bunkra Sztuki, ostatecznie rozproszyła się i przeniosła do internetowych kanałów komunikacji, z których na co dzień korzystają autorki oraz osoby obserwujące ich działalność. Na koniec całość zostanie ujęta w powszechnie dostępną internetową publikację. Sebastian Cichocki i Jagna Lewandowska, kuratorzy wystawy Znaki na niebie i na ziemi, zaprosili z kolei artystów profetów przeczuwających i opisujących zmiany zachodzące w przyrodzie, a ich działania w najbliższych miesiącach udostępniane będą w internecie. Dokumentacja wszystkich performansów złoży się na finalną postać wystawy – jako materialnej publikacji.

***
Wraz z zakończeniem wystaw fotografia nie opuści krakowskich galerii – do 6 lipca trwał nabór do Krakow Photo Fringe, który jak zawsze zbiera towarzyszące Miesiącowi Fotografii w Krakowie projekty i wystawy w całym mieście. Wprawdzie projekt wystartował z opóźnieniem, ale za to potrwa do 30 września! (Dorota Dziunikowska)

Wszystkie wystawy czynne: cz., pt. 15.00–19.00, sb., nd. 11.00–19.00

Pobierz mapkę z wystawami Festiwalu

www.photomonth.com
www.facebook.com/photomonth
www.instagram.com/krakowphotomonth

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.