Malowanie tańcem

9 czerwca 2020

O nowej działalności Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” i planach na przyszłość rozmawiamy z Romaną Agnel – jego założycielką i dyrektorem artystycznym.

Karnet: Balet Dworski „Cracovia Danza” w czasach pandemii przemienił się... w profesjonalne studio filmowe! Skąd taka decyzja, której efekty już teraz możemy podziwiać online?

Romana Agnel: Taniec jest sztuką, która bardzo dobrze prezentuje się w obrazie. Sytuacja pandemii okazała się dla nas pozytywna w tym sensie, że w końcu zdecydowaliśmy się przeznaczyć czas, energię i środki na realizację filmową. W Polsce brakuje programów i materiałów, które pokazywałyby historię tańca w sposób usystematyzowany. Mamy to szczęście, że w Krakowie istnieje bogate dziedzictwo, z którego możemy czerpać. Wiele elementów tego dziedzictwa pozostaje nieznanych, a są niezwykle cenne, jak chociażby cały dorobek taneczny naszego dworu wawelskiego. Chcemy je przybliżyć miłośnikom tańca i nie tylko.

Dzięki różnym pozyskanym środkom, również z Ministerstwa Kultury, mogliśmy postawić na rozwój naszej działalności filmowej. Zainwestowaliśmy w profesjonalnie wyposażone studio nagraniowe, z green screenem i odpowiednim sprzętem. Przeprowadziliśmy szkolenia dla pracowników naszego baletu, również tancerzy, dla których stworzyliśmy możliwość zdobycia nowych umiejętności zawodowych. Niestety, to odwieczny problem tej grupy artystów, którzy w pewnym momencie swojej kariery muszą podjąć decyzję o przekwalifikowaniu się. Dlatego są u nas osoby, które zdecydowały się na szkolenie z zakresu montażu, operowania kamerą czy dźwiękiem, a nawet makijażu telewizyjnego. Tancerze są niezwykle zdyscyplinowaną grupą zawodową i nie boją się podejmować nowych wyzwań.

Efektem naszej pracy są dwa filmy: Maska w balecie dworskim, który powstał z okazji Dnia Teatru Publicznego, oraz zrealizowany we współpracy z Filharmonią Krakowską Pan Twardowski – legenda krakowska. Obie produkcje są dostępne m.in. na naszym kanale na YouTube. Chcemy w przyszłości realizować kolejne profesjonalne produkcje filmowe.

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Czy jest nadzieja, że Cracovia Danza zatańczy w najbliższej przyszłości dla krakowian na ulicach miasta?

Jeszcze w lipcu planujemy realizację naszego Festiwalu Tańca Dworskiego „Cracovia Danza”, który przyjmie inną formułę. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Kraków tańcem malowany”. Każdy będzie mógł przyjść i po prostu spotkać się z nami w przestrzeni miasta – oczywiście w stosownej odległości (śmiech). Nasze występy będą rejestrowane, m.in. we współpracy z TVP Kraków. Jeśli zaś chodzi o spektakle sceniczne, musimy niestety jeszcze trochę poczekać. Szykujemy za to niespodziankę na Noc Tańca – warto śledzić nasze media społecznościowe i stronę internetową www.krakowskienoce.pl!

Rozmawiała Justyna Skalska

Romana Agnel – tancerka, choreografka, pedagog tańca, historyk sztuki; założycielka oraz dyrektor Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, jedynego w Polsce profesjonalnego zespołu tańców dworskich i historycznych.

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.