Światłowody poezji

9 czerwca 2020

Rozpoczął się dziewiąty Festiwal Miłosza pod hasłem „Nowy stan skupienia”. W tym roku spotkamy się w przestrzeni internetu – choć na odległość, to jednak razem!

Pandemia zaskoczyła nas wszystkich: z dnia na dzień zmieniliśmy stan skupienia, przystosowując się do nowych realiów – z bycia w ruchu przeszliśmy do statycznego #zostańwdomu. Mimo to kultura nie zwolniła! Kluczowe wydarzenia kulturalne przeniosły się z przestrzeni publicznej do świata wirtualnego.
Swoją formę zmienił również Festiwal Miłosza, który w tym roku odbędzie się w całości online na przestrzeni kilku miesięcy – od 4 czerwca do początku listopada. Będzie to okazja do niecodziennych spotkań z poezją, podczas których – jak zapewniają Krzysztof Siwczyk (dyrektor artystyczny wydarzenia), Olga Brzezińska (dyrektor programowa, Fundacja Miasto Literatury) i Izabela Helbin (dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego) w liście do uczestników festiwalu – „zadbamy o stan skupienia na słowie, detalu, znaczeniu, emocji”. Na kwestie literackie spojrzymy zatem z pewnego dystansu, ale też wnikliwie i na świeżo, jak robi to bohater wiersza Czesława Miłosza Stan poetycki: Jakby zamiast oczu wprawiono odwróconą lunetę, świat oddala się i wszystko, / ludzie, drzewa, ulice, maleje, ale nic a nic nie traci na wyrazistości, zagęszcza się. Soczewką opisywanej przez Miłosza lunety będzie dla nas rzeczywistość pandemiczna.
Podczas pierwszego festiwalowego spotkania inspirowanego Piosenką o końcu świata Miłosza przenieśliśmy się do kraju poezji, w którym na forum – czyli podczas transmisji online – usłyszeliśmy wiersze polskich poetów. W czasie internetowego spotkania Republica Poetica prowadzonego przez Martę Eloy-Cichocką wybrzmiały utwory Miłosza Biedrzyckiego, Wojciecha Bonowicza, Ryszarda Krynickiego, Małgorzaty Lebdy, Ewy Lipskiej, Joanny Oparek, Krzysztofa Siwczyka i Adama Zagajewskiego. A to dopiero przedsmak przyszłych wydarzeń.
W pierwszej połowie czerwca ruszy piąta edycja Konkursu Młodej Poezji skierowanego do pełnoletnich twórców, którzy nie wydali jeszcze swojego debiutanckiego tomu poetyckiego. Inicjatywa wspiera młodych poetów na początku ich kariery literackiej. Partnerem konkursu jest kwartalnik „Czas Literatury” – to właśnie w nim ukażą się wiersze zwycięzcy.
Sięgniemy również po nowości wydane pod patronatem festiwalu –do księgarń trafią pierwsze polskie tłumaczenia tomów poetyckich zagranicznych twórców: Agi Mishol, Petera Gizziego, Alice Oswald, Ivana Štrpki i Anthony’ego Josepha. Poszczególne publikacje będą prezentowane na profilu Festiwalu Miłosza na Facebooku, każdej z nich zostanie poświęcony materiał wideo.
Pod znakiem archiwaliów filmowych upłyną nam lipiec i sierpień. Na facebookowym profilu festiwalu obejrzymy historyczne już nagrania poświęcone ważnym nazwiskom literackim. Wielbiciele popularnych dziś podcastów również znajdą coś dla siebie – niejedno ucho ucieszy seria rozmów poświęconych Miłoszowi, które będą publikowane w festiwalowych mediach społecznościowych.
W harmonogramie festiwalu na lipiec i sierpień znalazły się też bezpłatne warsztaty uważnego pisania, które poprowadzą poetka i pisarka Barbara Klicka, pisarz i fotograf Mikołaj Grynberg oraz historyk i krytyk literatury Tomasz Cieślak-Sokołowski. Podczas spotkań online uczestnicy podejmą się lektury własnych tekstów z perspektywy nieznajomego, nauczą się słuchać i obserwować, by sprawnie budować narrację, oraz prześledzą różne strategie czytania, które pozwalają spojrzeć na utwór z bliska lub daleka. Uwaga, zapisy trwają do 25 czerwca!
Stały kontakt z żywą poezją i twórcami w czasie festiwalu zapewnią internetowe streamingi Virtual Open Mic w ramach pasma OFF. Slamy poetyckie organizowane przez magazyn „KONTENT” i Krakowską Szkołę Poezji będą pojawiać się cyklicznie na facebookowym profilu festiwalu od czerwca do października.
Tegoroczny Festiwal Miłosza będzie dla nas okazją do uważnego spotkania ze słowem i otaczającą nas rzeczywistością – nowy stan skupienia zmieni się w stan poetycki w sieci. Organizatorzy trzymają jeszcze kilka asów w rękawie, śledźcie więc festiwal na Facebooku, bo kolejne wydarzenia zostaną ogłoszone już wkrótce. (Anna Mazur)

4 czerwca – początek listopada
Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Miasto Literatury
www.miloszfestival.pl
www.facebook.com/FestiwalMilosza

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.