Kolory tęczy

9 czerwca 2020

Napisał ich sześć. Są uważane za wybitne osiągnięcie na polu muzyki kameralnej, artystycznie stojące wyżej nawet niż jego kwartety smyczkowe. Zbiór utworów na dwoje skrzypiec, dwie altówki – instrument szczególnie ceniony przez kompozytora – i wiolonczelę przeprowadza słuchacza przez bogactwo ludzkich emocji. Mowa o kwintetach smyczkowych Wolfganga Amadeusza Mozarta, które w sześć kolejnych sobotnich poranków (pierwszy koncert 13 czerwca, zakończenie cyklu 18 lipca) zaprezentuje Capella Cracoviensis

Skąd pomysł na taki właśnie repertuar? „Nie robimy tego, co wymuszają okoliczności. Robimy dokładnie to, co chcemy robić: przechodzimy przez kryzys poprzez inwestycje. W zespole muzyki klasycznej nic lepiej nie rozwija niż kameralistyka. W kulturze nic nie przynosi lepszych wyników niż decentralizacja, zrównoważony rozwój, rozbudzanie wrażliwości […] Oto wszystkie kwintety smyczkowe Mozarta. Wszystkie kolory tęczy” – deklaruje dyrektor zespołu Jan Tomasz Adamus. 

Jako pierwszy zabrzmi Kwintet smyczkowy nr 1 B-dur KV 174, który zaprezentują Agnieszka Świątkowska i Tomasz Góra (skrzypce), Jacek Dumanowski i Teresa Wydrzyńska (altówka) oraz Konrad Górka (wiolonczela), a następnie Kwintet smyczkowy nr 5 D-dur KV 593 zagrają Robert Bachara i Tomasz Góra (skrzypce), Mariusz Grochowski i Grzegorz Piętkowski (altówka) oraz Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela). Czerwcową odsłonę cyklu uzupełni Kwintet smyczkowy nr 2 c-moll KV 406 (oryginalnie napisany jako serenada na zespół instrumentów dętych, po kilku latach Mozart przygotował także wersję na smyczki) w wykonaniu Macieja i Jadwigi Czepielowskich (skrzypce), Jacka i Anety Dumanowskich (altówka) oraz Aleksandry Buczyńskiej (wiolonczela).  

Koncerty, grane przez muzyków Capelli Cracoviensis na żywo w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, będą transmitowane na profilu facebookowym zespołu. (wz) 

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.