Smaki lutego

31 stycznia 2018

Luty urzeczywistnia „wojnę postu z karnawałem”, a cezura przecina miesiąc niemal dokładnie w połowie: koncerty Festiwalu Opera Rara kończy występ Dunedin Consort i Johna Butta, zapowiadający już niejako wydarzenia Festiwalu Misteria Paschalia. Karnawał płynnie przechodzi w Wielki Post, co ma także wpływ na różnorodność naszych doznań smakowych. Pamiętają o tym organizatorzy wydarzeń: Opera Rara zaprasza na kameralne spotkania, w których znawcy kuchni opowiedzą o związkach między kulinariami a sztuką, a całe rodziny przybędą do Starej Zajezdni na Kazimierzu na Krakowskie Zapusty, czyli wielkie wspólne smażenie chrustu połączone z opowieściami o krakowskich tradycjach. Wspomnijmy też z jednej strony obfitość pączków, tak popularnych w tłusty czwartek, a z drugiej – powrót zainteresowania… śledziem w związku z nadejściem Wielkiego Postu.

Słony morski smak przypomina o wielkim śródlądowym spotkaniu miłośników pieśni marynarzy – organizowany od 1981 roku festiwal Shanties, gromadzący rzesze miłośników wspólnego śpiewania nie tylko z Polski, będzie tym razem koncentrował się na… pogodzie. I choć luty obfituje w sztormy, to przecież w naszym mieście nikomu nie powinno zabraknąć pogody ducha. Także młodym krakowianom, którzy na początku miesiąca mogą się wybrać na spotkanie z cyklu Dzień Dobry ICE Kraków!, a jeszcze przez cały luty – na jedyną w swoim rodzaju Ślizgawkę na Wolnicy.

Cała naprzód!

(Grzegorz Słącz, redaktor naczelny miesięcznika „Karnet”)

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.