Krakowskie Zapusty

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 11 lutego 2018, 11:00-18:00

Smaki zapustów

Czas karnawału zwany był w dawnej Polsce zapustami – i miał swoje odniesienie zarówno do bogatszych niż w adwencie i poście smaków, jak i do całej różnorodności lokalnych obyczajów. Trudno się zatem dziwić, że organizatorzy rodzinnego wydarzenia kulinarnego odbywającego się w końcówce karnawału w Krakowie chcą sięgnąć do tych tradycji: Pierwsza edycja Krakowskich Zapustów (11 lutego, Stara Zajezdnia) to okazja nie tylko do wspólnego zakosztowania ostatkowych słodkości, ale i do smakowitych opowieści o kulinarnym obliczu miasta. W ostatnią karnawałową niedzielę 2018 roku przybyli na Kazimierz krakowianie będą mogli zatem wziąć udział w wielkim wspólnym smażeniu chrustu, ale też posłuchać o historii krakowskich kawiarni i cukierni. W końcu pierwszą kawiarnię w Wiedniu założył nasz rodak Jerzy Kulczycki, a krakowskie lokale już dwieście lat temu słynęły w Europie z wybornej kawy. I o ile do dziś zamiłowanie do napoju z aromatycznych ziaren dzielimy z wiedeńczykami, o tyle tradycję najlepszych krakowskich cukierni zawdzięczamy… Szwajcarom! To właśnie w ich lokalach można było zakosztować zarówno wykwintnych słodkości, jak i niezwykle popularnych likierów.

Opowieści o czasach dawnych i bliskich snuć będą tak wytrawni znawcy, jak Krzysztof Jakubowski, historyk i miłośnik dawnego Krakowa, czy Ewa Wachowicz, popularyzatorka dobrej kuchni i restauratorka. Słynny szef Adam Chrząstowski przygotuje przekąski inspirowane dawnymi „handelkami śniadaniowymi”, zaś Krakowski Makaroniarz, czyli Bartek Kieżun, opowie o karnawałowych kulinarnych obyczajach w różnych częściach Europy. Natomiast w tajniki parzenia kawy wprowadzi nas Ika Graboń.

Zapisy na pokazy, spotkania i przygotowywanie chrustu na evenea.pl.

(Grzegorz Słącz, redaktor naczelny miesięcznika „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.