Nowe czerwcowe dni

1 czerwca 2017

A ściślej: nie całkiem nowe – bo w tym roku miasto wraca do pomysłu i nazwy, które liczą sobie z górą osiemdziesiąt lat. Współczesne Dni Krakowa łączą tradycję z nowoczesnością, zbierając pod swoimi skrzydłami zarówno wydarzenia mocno osadzone w historii miasta – pochód Lajkonika czy wybór króla kurkowego – jak i te nowsze, które też już wrosły w coroczny program kulturalny: Paradę Smoków czy Wianki w formule Święta Muzyki, a także imprezy organizowane lokalnie przez krakowskie instytucje kultury. Będzie się działo, tym bardziej że mamy jeszcze w czerwcu cykl wydarzeń literackich z kulminacją w postaci Festiwalu Miłosza, a także tych, które nawiązują do postaci i dzieła Stanisława Wyspiańskiego.

Jeśli dodamy do tego liczne festiwale niezmiennie wypełniające czerwcowy szczyt sezonu – Krakowski Festiwal Filmowy, Miesiąc Fotografii w Krakowie czy Festiwal Kultury Żydowskiej – oraz elektryzujące wydarzenia w Tauron Arenie Kraków (koncerty Aerosmith oraz dwudniowy Impact Festival), otrzymamy obraz miesiąca, w którym trudno o wolną chwilę… Zawsze możemy odpocząć w jednym z krakowskich plenerów, bo i tam znajdziemy coś dla całej rodziny – od Zalewu Nowohuckiego (Nowy Bulwar[t] Sztuki) po wiślane bulwary (Jarmark Świętojański) i krakowskie parki (pikniki miejskie, potańcówki!). Radość i emocje czekają nas także na krakowskich stadionach: tu dacie sobie pomalować twarz w barwy narodowe (mistrzostwa Europy U21 w piłce nożnej) lub… dowolne (Festiwal Kolorów).

Uff, gorąco!

 • Cztery główne sceny, melodie dobiegające z niekonwencjonalnych miejsc, cały dzień wypełniony koncertami – tak zapowiadają się tegoroczne Wianki – Święto Muzyki.
 • Czasem bezsenność jest błogosławieństwem. Zwłaszcza gdy nadchodzi 11. Noc Teatrów!
 • Jedna z najbardziej okrzepłych w powszechnej wyobraźni krakowskich legend mówi o smoku, który z pieczary u stóp wzgórza wawelskiego siał terror na całe miasto. Teatr Groteska już po raz 17. organizuje Wielką Paradę Smoków – rodzinne święto w początkach czerwca, dające okazję zarówno do wspólnej zabawy, jak i do rywalizacji w konkursie o najciekawiej wykonanego własnoręcznie potwora.
 • W złoty wiek Rzeczypospolitej przeniesiemy się za sprawą ósmej już edycji Jarmarku Świętojańskiego. Od 16 do 18 czerwca Bulwar Czerwieński pod Wawelem zapełnią kramarze, kucharze, wędrowni muzycy, damy i rycerze z odległych stron.
 • „Poeta był to niegdyś człowiek posiadający dar słowa. Możliwe, że dzisiaj jego słowo składa się także z przemilczeń” – czytamy w jednym z przemówień Czesława Miłosza opublikowanych w tomie Zaczynając od moich ulic, którego tytuł służy za motto 6. edycji Festiwalu Miłosza.
 • Ivo Pogorelić, idąc własną artystyczną drogą i łamiąc schematy, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jeden z najbardziej oryginalnych obecnie pianistów wystąpi 9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
 • Najgorętszy okres roku tradycyjnie rozpocznie się w Krakowie w rytm synkopy. Jedną z gwiazd 22. Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami będzie królowa smooth jazzu – Ive Mendes. Brazylijka wystąpi 25 czerwca w ICE Kraków.
 • Barcelona ma Gaudiego, Praga Muchę, Wiedeń Klimta, a Kraków – Wyspiańskiego. Polski malarz, grafik i dramatopisarz jak nikt inny zasługuje na miano ikony Krakowa. Teraz nadszedł jego czas!
 • Z żydowskiego kwartału, poprzez różne kraje diaspory, Festiwal Kultury Żydowskiej przywiódł nas do miejsca szczególnego, zwanego niekiedy lustrem świata: Jerozolimy.
 • Historie lokalne, a także opowieści z Niemiec, Meksyku, słowem – z całego świata. Krakowski Festiwal Filmowy nie zna granic!
 • Urodzinowa 15. odsłona festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie 2017 po raz kolejny stawia pytania o miejsce fotografii we współczesnym świecie. 

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.