57. Krakowski Festiwal Filmowy

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 28 maja 2017 - niedziela, 4 czerwca 2017

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom.

Oblicza kina

Historie lokalne, a także opowieści z Niemiec, Meksyku, słowem – z całego świata. Krakowski Festiwal Filmowy nie zna granic!

Między 28 maja a 4 czerwca zobaczymy ponad 250 filmów na 12 ekranach. „Od problemów dojrzewania do kwestii uchodźców, od portretów mocnych kobiet do opowieści o miłości aż po grób. Głosy na temat i w sprawie, współczesne i w historycznym sztafażu, zawsze oryginalne artystycznie – tak zapowiada program 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego jego dyrektor Krzysztof Gierat.

Twarzą w twarz

Co Meryl Streep, John Travolta czy Angelina Jolie mają wspólnego z najstarszym filmowym festiwalem w tej części Europy? Wprawdzie nie ujrzymy ich na festiwalowych ekranach, ale to właśnie gwiazdy rodem z Hollywood, które spoglądają na nas z plakatów i ulotek, stały się w tym roku symbolami miłości do kina. Amatorskie portrety wykorzystane w oprawie wizualnej tegorocznej edycji zobaczymy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na wystawie Twarzą w twarz, która będzie otwarta przez cały festiwal.

Małe lustro wielkiego świata

O nagrodę Złotego Rogu w konkursie międzynarodowym powalczy osiemnaście filmów dokumentalnych z całego świata. Wśród nich znalazły się fascynujące portrety charyzmatycznych postaci. Chirurg rebeliant – najnowszy dokument autora głośnej Szwedzkiej teorii miłości Erika Gandiniego – opowie o lekarzu, który porzucił wygodne życie w Szwecji na rzecz ciężkiej i pełnej wyrzeczeń pracy w Etiopii. Poznamy także historię litewskiej glacjolożki w przepełnionym oszałamiającymi zdjęciami filmie Kobieta i lodowiec (reż. Audrius Stonys).

„To małe lustro wielkiego świata” – mówi o międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych Krzysztof Gierat. O nagrodę Złotego Smoka walczyć będzie m.in. pełen czułości komediodramat Aleksandra Pietrzaka Ja i mój tata, w którym bohater (świetna rola Łukasza Simlata!) próbuje odbudować relację z chorym na alzheimera ojcem. Do rywalizacji staną także animacje: uniwersalna baśń o tym, jak chciwość i żądza władzy prowadzą do upadku cywilizacji, czyli Kraj w podróży (reż. Ivan Bogdanov, Vessela Dantcheva), surrealistyczny i pełen malarskich wizji Dziwny przypadek Zbigniewa Czapli czy O matko! Pauliny Ziółkowskiej – efektowna wizualnie opowieść o relacji matki i syna.

Tegoroczny konkurs polski zdominowały filmy dokumentalne, w których pojawia się wątek wojny i zagłady. O losach nastolatki flirtującej z niemieckimi żołnierzami podczas okupacji opowie kontrowersyjny dokument Krzysztofa Langa Mój wróg, moja miłość. Miss Holocaust (reż. Irena Siedlar) ukaże osobliwy konkurs piękności odbywający się co roku w Hajfie, a Dziennik Sierakowiaka odda przerażającą, ale i zaskakującą codzienność łódzkiego getta. Na drugim biegunie prezentowanych filmów dokumentalnych znalazła się Ziemia bezdomnych Marcina Janosa Krawczyka: to kronika niezwykłego projektu – budowy pełnomorskiego jachtu, który ma pomóc grupie bezdomnych spełnić ich marzenie o rejsie dookoła świata.

Jednym z najbardziej wyrazistych dokumentów prezentowanych w ramach konkursu muzycznego DocFilmMusic będzie Chavela w reżyserii Catherine Gund i Dareshy Kyi: intrygująca opowieść o kobiecie w czerwonym poncho, legendarnej meksykańskiej pieśniarce Chaveli Vargas i jej życiu przepełnionym licznymi romansami z wpływowymi kobietami swoich czasów, takimi jak Frida Kahlo. Inną latynoską bohaterką będzie Sara Baras, najwybitniejsza tancerka i choreografka w historii flamenco, sportretowana w obrazie Wszystkie głosy Sary Baras (reż. Rafá Molés, Pepe Andreu).

Gdzieś w Europie

Tegoroczną Panoramę filmu polskiego zdominują wątki lokalne. Poznamy historie dwóch pisarzy związanych z Krakowem: Jerzego Pilcha w filmie Adama Lewandowskiego (Film o Pilchu) i Stanisława Lema w dokumencie Borysa Lankosza (Autor Solaris). Z kolei Exodus (reż. Tristan Anderson, Paulina Bondaronek) przybliży perypetie związane z wystawieniem przez krakowski Teatr KTO widowiska plenerowego Neomonachomachia i jego nieoczekiwane skutki.

W ramach sekcji Focus na Niemcy zobaczymy najciekawsze dokumenty zza naszej zachodniej granicy. W filmie Brat Jacob Eli Roland Sachs podejmuje próbę zrozumienia decyzji swojego brata, który parę lat wcześniej pod wpływem lektury Koranu postanowił przejść na islam, a w Szczęściarzu Carolin Genreith szuka odpowiedzi na pytanie, co kryje się za związkiem jej ojca z dużo młodszą od niego Tajką.

Dźwięki muzyki

W Kinie Pod Wawelem wraz z Piotrem Metzem obejrzymy filmy o legendarnych bardach: Bobie Dylanie (I’m Not There. Gdzie indziej jestem, reż. Todd Haynes), Leonardzie Cohenie (Leonard Cohen: I’m Your Man, reż. Lian Lunson) czy Włodzimierzu Wysockim (Wysocki, reż. Pyotr Buslov).

Z okazji 70-lecia polskiej animacji zobaczymy retrospektywy wybitnych przedstawicieli tego gatunku: Daniela Szczechury i Witolda Giersza (tegoroczni laureaci nagrody Smok Smoków). Legendarną animację tego ostatniego – Proszę słonia – najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć w ramach skierowanej do nich sekcji Kids and Youth. Ponadto weźmiemy udział w koncertach towarzyszących festiwalowi, m.in. w Forum Przestrzenie, gdzie zagra Mary Komasa.

***

„Z daleka od czerwonych dywanów zobaczymy filmy ukazujące osobiste spojrzenia na świat i współczesnego człowieka” – obiecują organizatorzy. Warto zmierzyć się z tymi spojrzeniami twarzą w twarz! (Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.