22. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 18 czerwca 2017 - sobota, 29 lipca 2017

22. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami zostanie w tym roku zainagurowany 18 i 19 czerwca dwoma spektaklami muzyczno-baletowymi w Operze Krakowskiej.

Do tej pory łączył ich jazz i to, że obaj są muzycznymi indywidualistami. Teraz ich ścieżki łączą się w tańcu. Opera Krakowska zaprasza na spektakl baletowy Dwie historie – jeden taniec z improwizowaną muzyką pianisty Piotra Orzechowskiego i gitarzysty basowego Krzysztofa Ścierańskiego. Choreografia do dwuaktowego przedstawienia to dzieło Jacka Tyskiego, solisty Polskiego Baletu Narodowego, który pracował już z artystami Baletu Opery Krakowskiej przy spektaklu Emocje. Tym razem zobaczymy na scenie opowieść o problemach nastolatków wchodzących w dorosłość. Kompozycje Orzechowskiego, który ma na swoim koncie zaskakujące eksperymenty z formą oberka, i słynącego z poetyckiej wrażliwości muzycznej Ścierańskiego będą bez wątpienia ciekawą ramą – i mocnym źródłem inspiracji – dla tanecznego przedsięwzięcia.

21 czerwca w strudio Radio kraków w bezpłatnym koncercie wystąpią Alan Broadbent Trio & Giorgia Mancio. Artyści promować będą swój najnowszy album Songbook.

25 czerwca w ICE Kraków zaśpiewa brazylijska piękność Ive Mendes ze swoim zespołem i kwartetem smyczkowym.

To kolejna Sade – mówią o niej krytycy. Łączy smooth jazz z brazylijska bossa nova. Jej ostatni koncert w Polsce w listopadzie ubiegłego roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w ramach BMW JAZZ CLUB był niezwykłym sukcesem. Ive Mendes zaprezentowała materiał z najnowszej płyty Bossa Romantica wydanej ostatnio przez Sony Music i będziemy jej słuchać także w Krakowie. Czerwcowy koncert organizowany we współpracy z KBF, w ramach cyklu ICE Jazz, będzie prowadzić Marcin Kydryński.

11 lipca wystąpi w Operze Krakowskiej Branford Marsalis Quartet z Kurtem Ellingiem.

Marsalis występował już na Letnim Festiwalu kilkakrotnie natomiast sensacyjnie zapowiada się program łączący kwartet słynnego saksofonisty z bodaj najwybitniejszym obecnie wokalistą jazzowym - Kurtem Ellingiem. W sytuacji kiedy odszedł niedawno Al Jarreau a Bobby McFerrin od roku zaniemógł i nie wiemy kiedy wróci do śpiewania - właśnie Kurt Elling jest obecnie najbardziej cenionym i rozchwytywanym śpiewakiem jazzowym. Mieliśmy już podczas festiwalu w Operze Krakowskiej Bobby McFerrina i Al Jarreau - tak więc lipcowy występ Kurta Ellinga jest swoistą klamrą prezentacji wielkiej trójki - zaznacza Witold Wnuk, dyrektor festiwalu.

12 lipca w Audytorium Maximum usłyszymy nowy projekt – muzykę Krzysztofa Komedy, której ducha Nigel Kennedy uchwycił w genialny sposób potwierdzając jak bardzo jest związany emocjonalnie z Polską. Krakowski koncert Kennedy dedykuje również zmarłemu blisko 4 lata temu przyjacielowi – gitarzyście Jarkowi Śmietanie.

Nigel Kennedy należy  do pokolenia artystów, którzy odnieśli sukces zarówno w tej dziedzinie, jak i w nurcie mainstreamowym. Jego wirtuozerska technika i niepowtarzalny talent wniosły świeżość także we współczesny repertuar. Napierając na granice, które mogłyby ograniczyć innych, Kennedy kształtował swój nowatorski styl oraz postępowe metody działania.

Nigel ma zdecydowane i zupełnie wyjątkowe spojrzenie na repertuar, który obejmuje nie tylko klasyczne, jazzowe i klezmerskie kompozycje, ale też inne gatunki. Obecnie artysta jest jednym z największych wirtuozów, sięgającym coraz wyżej i wyżej… Etyka pracy i perfekcjonistyczne tendencje są jego motorem napędowym, czego efekty słyszymy na płytach i koncertach.

Bardzo ważną postacią w początkowym etapie edukacji muzycznej Kennedy’ego odegrał Yehudi Menuhin, który odkrył talent skrzypka, kiedy ten miał 7 lat.

Program koncertu zawiera głównie utwory – dedykacje dla najważniejszych mentorów Kennedy’ego, czyli wspomnianego Menuhina, Stephane’a Grappelli i Isaaca Sterna nagrane na najnowszym albumie artysty „MY WORLD”.

Nigel Kennedy jest uznawany za wirtuoza skrzypiec. Wykonuje utwory Bacha i Vivaldiego, również Hendriksa, czy The Doors. Gra na XVIII-wiecznych skrzypcach Guarneri del Gesù oraz Stradivariusie (Dorothy Jeffries zapisała mu je w testamencie z adnotacją, iż po zakończeniu kariery Nigel przekaże je innemu młodemu i utalentowanemu skrzypkowi).

Niekonwencjonalne zachowanie na scenie – częste granie plecami do publiczności, transowe przytupywanie, popijanie piwa z puszki, opowiadanie dowcipów – i postpunkowy styl bycia artysty są głównymi wyznacznikami jego oryginalności scenicznej.

 

**************************

 

Codzienne koncerty w lipcu!

Letni Festiwal Jazzowy ponad 70 koncertów!

KONCERTY:
Piwnica pod Baranami - codziennie | godz. 21:00
Scena Młodych at Pracownia pod Baranami - sobota | godz. 20:00
Harris Piano Jazz Bar - codziennie | godz. 21:30

 

Noc Jazzu – 15 lipca

To wielogodzinny maraton darmowych, otwartych dla publiczności jazzowych koncertów.

W prawie 20 krakowskich klubach można słuchać koncertów o bardzo różnych stylistykach – od tradycyjnego bluesa po nowoczesne brzmienia acid jazzu, funky, soulu i hip-hopu.
Wstęp BEZPŁATNY.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.