22. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 18 czerwca 2017 - sobota, 29 lipca 2017

Kto da więcej?

Biorąc pod uwagę liczbę koncertów, to prawdziwy lider wśród krakowskich festiwali muzycznych.

Zaczęło się w 1996 roku od kilku koncertów. Dziś Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami to seria ponad 100 występów na żywo i wydarzeń towarzyszących. Tegoroczna 22. edycja rozpocznie się już 18 czerwca i potrwa praktycznie do końca lipca, a jej najgorętsze nazwiska to: Ive Mendes (wokalistka wystąpi 25 czerwca w ICE Kraków), Branford Marsalis & Kurt Elling oraz Nigel Kennedy.

Z gitarą

Częścią festiwalu jest też odbywający się już po raz drugi Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Gitarowy im. Jarka Śmietany. Na imprezie spotkają się giganci jazzowej gitary i polscy mistrzowie tego instrumentu, a przed nimi staną w szranki młodzi jazzmani. Do ostatecznej rywalizacji zakwalifikowało się 12 gitarzystów. Wśród nich jest siedmiu Polaków, dwóch Amerykanów, Anglik, Niemiec i Włoch. A jest o co walczyć! Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody: 10 000 USD, 5000 USD i 2000 USD. Nagrodę specjalną ufunduje ponadto rodzina patrona konkursu – Anna i Alicja Śmietana. Zwycięzców poznamy podczas finałowej gali. 1 lipca w Filharmonii Krakowskiej, oprócz laureatów, zaprezentują się prawdziwe tuzy gitary: Mike Stern, Peter Bernstein i Marek Napiórkowski.

W pochodzie

Tradycyjnym preludium lipcowego maratonu muzycznego jest Niedziela Nowoorleańska. Ta całodzienna, plenerowa impreza to atrakcja zarówno dla miłośników jazzu, jak i przypadkowych przechodniów – ważnym jej punktem jest przemarsz przez Stare Miasto barwnej parady muzyków, aktorów i znanych osobistości oraz koncerty w okolicznych kawiarniach. Pod wieczór 2 lipca na dużej scenie pod ratuszem wystąpią Karen Edwards, JBBO & Stanley Breckenridge, Przemek Dyakowski, Marian Pawlik Quartet. I właśnie lider tego ostatniego zespołu, kontrabasista i współtwórca słynnej jazz-rockowej grupy Dżamble, otrzyma Jazzowego Baranka, tradycyjną festiwalową nagrodę za całokształt osiągnięć.

W blasku

W tym miesiącu gwiazd wypatrywać będziemy nie tylko w gorące noce na niebie. 11 lipca w Operze Krakowskiej zaprezentuje się Branford Marsalis Quartet & Kurt Elling. Słynny amerykański saksofonista i kompozytor gościł już w Krakowie, ale tym razem u jego boku wystąpi obdarzony ciepłym tembrem głosu Elling, obecnie jeden z największych wokalistów jazzowych na świecie. „Mieliśmy już podczas festiwalu w Operze Krakowskiej Bobby’ego McFerrina i Ala Jarreau – tak więc lipcowy występ Kurta Ellinga jest swoistą klamrą prezentacji wielkiej trójki” – zaznacza Witold Wnuk, dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego.

Dzień później, 12 lipca, w Auditorium Maximum UJ zagra zawsze gorąco przyjmowany przez publiczność Nigel Kennedy z zespołem. Do największych mentorów skrzypka należą: Yehudi Menuhin, Stéphane Grappelli i Isaac Stern – i to im właśnie dedykuje swoją najnowszą płytę My World. O swoich emocjonalnych związkach z Polską Kennedy przypomni za sprawą ostatniego projektu poświęconego muzyce Krzysztofa Komedy. Krakowski koncert będzie także swoistym hołdem dla zmarłego przed czterema laty przyjaciela Nigela – gitarzysty Jarka Śmietany.

Czarno na białym

Od sześciu lat festiwalowi towarzyszy też cykl solowych recitali fortepianowych Solo Piano Weekend. 7 lipca w Filharmonii Krakowskiej muzyczną partią uraczy nas Bogdan Hołownia, toruński pianista (a także świetny szachista, nawiasem mówiąc). Tego wieczoru nokturnowe pejzaże malował będzie także o dwie dekady młodszy od Polaka holenderski mistrz klawiatury Rembrandt Frerichs. Z kolei 9 lipca swój recital da Vladislav „Adzik” Sendecki, wybitny polski pianista i kompozytor, od ponad 35 lat mieszkający za granicą, ale ostatnio niemal co roku odwiedzający festiwal i rodzinne strony. Sceniczny czarno-biały pojedynek uzupełni jeden z najlepszych pianistów młodego pokolenia Kuba Płużek. Młodzieńcza fantazja będzie przeplatać się z doświadczeniem także w klubie Piec Art, gdzie 7-9 lipca wystąpią: Mateusz Pałka, Piotr Orzechowski „Pianohooligan” oraz Wojciech Groborz.

Po całości

Co oprócz tego? Oczywiście codzienne koncerty w Piwnicy Pod Baranami oraz w Harris Piano Jazz Bar. Trudno wymienić wszystkich, ale warto zwrócić uwagę na silną reprezentację kobiecą. Hanna Banaszak, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Karolina Naziemiec, Luca Ciarla, Magda Bożyk oraz Aga Derlak – te nazwiska na pewno przyciągną miłośników jazzowego piękna. Godne odnotowania są też muzyczne projekty poświęcone twórczości Jarka Śmietany, Janusza Muniaka czy Henryka Majewskiego. Usatysfakcjonowani będą amatorzy jazzowych skrzypiec, bowiem w Krakowie ponownie usłyszymy wirtuozów tego instrumentu, m.in. Adama Bałdycha czy Mateusza Smoczyńskiego. Ten drugi, jako zwycięzca II Konkursu Skrzypcowego im. Z. Seiferta, wystąpi m.in. 18 lipca w Radiu Kraków. W koncercie specjalnym w Studio im. Romany Bobrowskiej zaprezentuje się ponadto wyróżniony w tymże konkursie wiolonczelista Stephan Braun. Natomiast w każdy wtorek w Pracowni Pod Baranami odbywać się będą koncerty w ramach Młodej Sceny Alternatywnej.

Na finał

Ale to nie wszystko – przygotujcie się na mocny epilog! 30 lipca w koncercie finałowym na dziedzińcu Pałacu Pod Baranami zaprezentuje się Laboratorium. Legendarna grupa kilka miesięcy temu wznowiła wydaną 40 lat temu płytę Modern Pentathlon i właśnie przeżywa swoją drugą młodość. W koncercie gościnnie udział wezmą Krzesimir Dębski i Rasm Al-Mashan. (Artur Jackowski, magazyn "Karnet")

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.