27. Festiwal Kultury Żydowskiej

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 24 czerwca 2017 - niedziela, 2 lipca 2017

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej dedykowana jest Jerozolimie.

Lustro świata

Z żydowskiego kwartału, poprzez różne kraje diaspory, Festiwal Kultury Żydowskiej przywiódł nas do miejsca szczególnego, zwanego niekiedy lustrem świata: Jerozolimy.

Czym Jerozolima jest dla jej mieszkańców, a czym dla każdego z nas? Czy jest bardziej stolicą ziemską, czy może niebiańską? Jaka jest historia i współczesność tego miasta? To tylko niektóre z pytań, na które poszukamy odpowiedzi podczas 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej, choć nie będzie to proste zadanie, ponieważ – jak podkreślają organizatorzy – Jerozolima to przede wszystkim stan umysłu, emocji, uczuć.

„Świat jest jak ludzkie oko. Białko to ocean oblewający świat, tęczówka to kontynent, a źrenica to Jerozolima” – powiedział żydowski uczony z I wieku Abba Issi. „Dziesięć miar piękna zstąpiło na ten świat. Dziewięć dano Jerozolimie, jedną – reszcie świata” – czytamy w Talmudzie. To miasto trzech religii i jednego Boga, naznaczone liniami podziałów, piętnem wojen i konfliktów. Miasto, w którym sacrum splata się z profanum, przeszłość ze współczesnością. Miasto otwarte na różne narody, kultury i obyczaje.

Muzyczne bogactwo

Otwartość i bogactwo kulturowe współczesnej Jerozolimy znajdą swoje odbicie w części muzycznej. Krakowski Kazimierz będzie rozbrzmiewał śpiewem kantorów, muzyką klezmerską, elektroniczną, a także jazzem i folkiem. W pierwszy dzień festiwalu 24 czerwca kolektyw Fortuna Records zagra w niezwykle oryginalnym miejscu, bo na placu przy Hali Targowej, nawiązując tym samym do słynnych DJ-skich imprez odbywających się na największym targu Jerozolimy Mahane Yehuda.

Główną festiwalową sceną będzie tradycyjnie synagoga Tempel, gdzie w niedzielę 25 czerwca serię koncertów zainauguruje zespół Klezmer Small Stars, składający się z instruktorów i uczestniczek festiwalowych warsztatów muzyki klezmerskiej. Tego samego wieczoru kantorzy – Tzudik Greenwald, Berel Tzuker i Moshe Fishel – oraz jeden z najwybitniejszych chórów Izraela Kolot Min Hashamayim imienia Shoshany Zilberstein prowadzony przez Rafaela Bitona podczas koncertu Stanęły nasze nogi w bramach Twoich, Jeruzalem przeniosą nas do czasów świetności świątyni jerozolimskiej.

Mozaika kultur

Kolejne dni festiwalu to wędrówka po wielokulturowych dzielnicach Jeruzalem. 26 czerwca w synagodze Tempel zespół Veretski Pass zaprezentuje mieszankę polskich melodii ludowych i muzyki klezmerskiej, a w Teatrze Nowym Proxima Nitai Hershkovits – młody muzyk z Izraela, któremu rozgłos przyniosła współpraca z Avishaiem Cohenem – wystąpi z balansującym na granicy jazzu, folku i muzyki progresywnej projektem Time Grove. 27 czerwca Dudu Tassa przedstawi nam nowatorski gatunek muzyczny zwany „Iraq’n’roll” – połączenie izraelskiego rocka z iracką tradycją muzyczną – a Paul Shapiro radykalną muzykę żydowską inspirowaną wersami Tory (28 czerwca). 29 czerwca z projektem Junun wystąpią po raz pierwszy w Polsce Shye Ben Tzur i hinduscy muzycy z The Rajasthan Express. W czwartek czeka nas także Perska noc w Chederze, podczas której zabrzmi muzyka Żydów pochodzących z Persji, na stole zaś pojawią się przyrządzone według dawnych receptur potrawy przesycone orientalnymi przyprawami. Uzupełnieniem tej wielokulturowej mozaiki będzie 30 czerwca koncert Nety Elkayam, która zabierze nas w odwiedziny do marokańskich Żydów.

W klubie Alchemia izraelska wokalistka i producentka Adi Ulmansky wprowadzi nas w atmosferę zatłoczonych telawiwskich klubów (27 czerwca), a pochodzący z Etiopii Gili Yalo zaprezentuje niezwykłe połączenie tradycyjnych afrykańskich rytmów i współczesnych brzmień. Usłyszymy również ulubieńca festiwalowej publiczności: Ori Alboher wraca do Krakowa z nową płytą, a jego koncert w Teatrze Nowym Proxima (28 czerwca) zilustrują specjalnie w tym celu przygotowane wizualizacje Kiritana Fluxa przedstawiające współczesną Jerozolimę. Głównym wydarzeniem wieńczącym serię koncertów najlepszych izraelskich DJ-ów będzie kultowy już Teder Weekender: Kraków Meets Tel Aviv na Barce (30 czerwca).

Opowieści ze Złotego Miasta

Festiwal Kultury Żydowskiej tradycyjnie zaprasza do udziału w spotkaniach, wykładach i warsztatach, których głównym tematem będzie w tym roku Jerozolima. O tym, czym jest „syndrom jerozolimski” i czy świętość miejsca może być źródłem zaburzeń psychicznych, porozmawiają Halina Grzymała-Moszczyńska, Paweł Smoleński i Marcin Napiórkowski. W ramach programu literackiego, przygotowanego wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, spotkamy się z reporterem wojennym Wojciechem Jagielskim, wraz z Łukaszem Orbitowskim udamy się na spacer po Kazimierzu śladami jego dzieciństwa, weźmiemy też udział w warsztatach introligatorskich.

Główną wystawą tegorocznej edycji będzie prezentacja unikatowych fotografii Jerozolimy, które zobaczymy w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów. Wsiadając do specjalnie zaprojektowanego auta zaparkowanego przy ulicy Józefa, pojedziemy do… dowolnego miejsca w Jerozolimie w towarzystwie lokalnego taksówkarza, a wszystko to dzięki internetowemu połączeniu na żywo! W ramach warsztatów w JCC Kraków z Mi Polin na bulwarach wiślanych powstanie Ściana Płaczu, a na podwórku przy synagodze Kupa będzie można zostawić swoje kwitełech, które po festiwalu zostaną złożone przy jerozolimskim Kotelu.

Podczas lipcowej odsłony festiwalu warto zajrzeć na Bulwar Kurlandzki, który stał się Bulwarem Jerozolimskim – miejsce festiwalowego chilloutu, gdzie w otwartej, międzykulturowej atmosferze pobawimy się przy dźwiękach DJ-skiej muzyki w ramach Teder Weekender. Najważniejszym punktem festiwalowego programu będzie koncert Szalom na Szerokiej (1 lipca), podczas którego wystąpi m.in. Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Dzień później, w synagodze Tempel, jak co roku zabrzmią najpiękniejsze aranżacje muzyczne ostatniego klezmera Galicji – mistrza Leopolda Kozłowskiego. A na offowej scenie Chederu w świat łagodnych dźwięków dream popu wprowadzi nas REO, czyli telawiwski duet Zoe Polanski i Or Edry. Ich koncert będzie zamknięciem 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej, a jednocześnie zapowiedzią kolejnej edycji. Nie możemy się jej doczekać!

***

„Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej jest najprawdziwszym realnym odbiciem świata żydowskiego. Dokładnie tak jak Jerozolima” – mówi Janusz Makuch, dyrektor festiwalu. Przyjrzyjmy się obu tym odbiciom i poczujmy kulturę żydowską własnymi zmysłami, pielgrzymując do bram Jeruzalem – serca świata. O ostatnich wydarzeniach festiwalu napiszemy również w lipcowym wydaniu „Karnetu”. (Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.