27. Festiwal Kultury Żydowskiej

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 24 czerwca 2017 - niedziela, 2 lipca 2017

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej dedykowana jest Jerozolimie.

Lustro świata

Z żydowskiego kwartału, poprzez różne kraje diaspory, Festiwal Kultury Żydowskiej przywiódł nas do miejsca szczególnego, zwanego niekiedy lustrem świata: Jerozolimy.

Czym Jerozolima jest dla jej mieszkańców, a czym dla każdego z nas? Czy jest bardziej stolicą ziemską, czy może niebiańską? Jaka jest historia i współczesność tego miasta? To tylko niektóre z pytań, na które poszukamy odpowiedzi podczas 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej, choć nie będzie to proste zadanie, ponieważ – jak podkreślają organizatorzy – Jerozolima to przede wszystkim stan umysłu, emocji, uczuć.

„Świat jest jak ludzkie oko. Białko to ocean oblewający świat, tęczówka to kontynent, a źrenica to Jerozolima” – powiedział żydowski uczony z I wieku Abba Issi. „Dziesięć miar piękna zstąpiło na ten świat. Dziewięć dano Jerozolimie, jedną – reszcie świata” – czytamy w Talmudzie. To miasto trzech religii i jednego Boga, naznaczone liniami podziałów, piętnem wojen i konfliktów. Miasto, w którym sacrum splata się z profanum, przeszłość ze współczesnością. Miasto otwarte na różne narody, kultury i obyczaje.

Muzyczne bogactwo

Otwartość i bogactwo kulturowe współczesnej Jerozolimy znajdą swoje odbicie w części muzycznej. Krakowski Kazimierz będzie rozbrzmiewał śpiewem kantorów, muzyką klezmerską, elektroniczną, a także jazzem i folkiem. W pierwszy dzień festiwalu 24 czerwca kolektyw Fortuna Records zagra w niezwykle oryginalnym miejscu, bo na placu przy Hali Targowej, nawiązując tym samym do słynnych DJ-skich imprez odbywających się na największym targu Jerozolimy Mahane Yehuda.

Główną festiwalową sceną będzie tradycyjnie synagoga Tempel, gdzie w niedzielę 25 czerwca serię koncertów zainauguruje zespół Klezmer Small Stars, składający się z instruktorów i uczestniczek festiwalowych warsztatów muzyki klezmerskiej. Tego samego wieczoru kantorzy – Tzudik Greenwald, Berel Tzuker i Moshe Fishel – oraz jeden z najwybitniejszych chórów Izraela Kolot Min Hashamayim imienia Shoshany Zilberstein prowadzony przez Rafaela Bitona podczas koncertu Stanęły nasze nogi w bramach Twoich, Jeruzalem przeniosą nas do czasów świetności świątyni jerozolimskiej.

Mozaika kultur

Kolejne dni festiwalu to wędrówka po wielokulturowych dzielnicach Jeruzalem. 26 czerwca w synagodze Tempel zespół Veretski Pass zaprezentuje mieszankę polskich melodii ludowych i muzyki klezmerskiej, a w Teatrze Nowym Proxima Nitai Hershkovits – młody muzyk z Izraela, któremu rozgłos przyniosła współpraca z Avishaiem Cohenem – wystąpi z balansującym na granicy jazzu, folku i muzyki progresywnej projektem Time Grove. 27 czerwca Dudu Tassa przedstawi nam nowatorski gatunek muzyczny zwany „Iraq’n’roll” – połączenie izraelskiego rocka z iracką tradycją muzyczną – a Paul Shapiro radykalną muzykę żydowską inspirowaną wersami Tory (28 czerwca). 29 czerwca z projektem Junun wystąpią po raz pierwszy w Polsce Shye Ben Tzur i hinduscy muzycy z The Rajasthan Express. W czwartek czeka nas także Perska noc w Chederze, podczas której zabrzmi muzyka Żydów pochodzących z Persji, na stole zaś pojawią się przyrządzone według dawnych receptur potrawy przesycone orientalnymi przyprawami. Uzupełnieniem tej wielokulturowej mozaiki będzie 30 czerwca koncert Nety Elkayam, która zabierze nas w odwiedziny do marokańskich Żydów.

W klubie Alchemia izraelska wokalistka i producentka Adi Ulmansky wprowadzi nas w atmosferę zatłoczonych telawiwskich klubów (27 czerwca), a pochodzący z Etiopii Gili Yalo zaprezentuje niezwykłe połączenie tradycyjnych afrykańskich rytmów i współczesnych brzmień. Usłyszymy również ulubieńca festiwalowej publiczności: Ori Alboher wraca do Krakowa z nową płytą, a jego koncert w Teatrze Nowym Proxima (28 czerwca) zilustrują specjalnie w tym celu przygotowane wizualizacje Kiritana Fluxa przedstawiające współczesną Jerozolimę. Głównym wydarzeniem wieńczącym serię koncertów najlepszych izraelskich DJ-ów będzie kultowy już Teder Weekender: Kraków Meets Tel Aviv na Barce (30 czerwca).

Opowieści ze Złotego Miasta

Festiwal Kultury Żydowskiej tradycyjnie zaprasza do udziału w spotkaniach, wykładach i warsztatach, których głównym tematem będzie w tym roku Jerozolima. O tym, czym jest „syndrom jerozolimski” i czy świętość miejsca może być źródłem zaburzeń psychicznych, porozmawiają Halina Grzymała-Moszczyńska, Paweł Smoleński i Marcin Napiórkowski. W ramach programu literackiego, przygotowanego wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, spotkamy się z reporterem wojennym Wojciechem Jagielskim, wraz z Łukaszem Orbitowskim udamy się na spacer po Kazimierzu śladami jego dzieciństwa, weźmiemy też udział w warsztatach introligatorskich.

Główną wystawą tegorocznej edycji będzie prezentacja unikatowych fotografii Jerozolimy, które zobaczymy w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów. Wsiadając do specjalnie zaprojektowanego auta zaparkowanego przy ulicy Józefa, pojedziemy do… dowolnego miejsca w Jerozolimie w towarzystwie lokalnego taksówkarza, a wszystko to dzięki internetowemu połączeniu na żywo! W ramach warsztatów w JCC Kraków z Mi Polin na bulwarach wiślanych powstanie Ściana Płaczu, a na podwórku przy synagodze Kupa będzie można zostawić swoje kwitełech, które po festiwalu zostaną złożone przy jerozolimskim Kotelu.

***

„Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej jest najprawdziwszym realnym odbiciem świata żydowskiego. Dokładnie tak jak Jerozolima” – mówi Janusz Makuch, dyrektor festiwalu. Przyjrzyjmy się obu tym odbiciom i poczujmy kulturę żydowską własnymi zmysłami, pielgrzymując do bram Jeruzalem – serca świata. O ostatnich wydarzeniach festiwalu napiszemy również w lipcowym wydaniu „Karnetu”. (Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.