Jarmark Świętojański 2017

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jarmark Świętojański – trzy dni z historią w tle!

Od 16 do 18 czerwca, już po raz ósmy, mieszkańcy Krakowa i turyści odwiedzjący Stolicę Małopolski odkryją czar minionych wieków. Jarmark Świętojański – bo o nim mowa - będzie trzydniowym świętem pełnym aromatycznego jedzenia, spektakli, pokazów, korowodów, a przede wszystkim okazją do obcowania z historią Polski i Europy.

W piątek, pierwszym dniu Jarmarku Świętojańskiego, gdy swoje namioty rozstawią już rzemieślnicy, kramarze, kucharze i bractwa rycerskie, na Bulwarze Czerwieńskim król Henryk Walezy wyda bal dla swej narzeczonej Anny Jagiellonki. Fetę uświetnią występy halabardników, tancerzy, komediantów i pokazy dworskiej mody. Sobota także upłynie pod znakiem zabawy, gdyż pod Wawelem swoje imieniny będą świętować… Zygmunt Stary i Zygmunt August. W niedzielę na Jarmark, konno i w asyście żołnierzy przybędzie król Stefan Batory, by podziwiać występy zgromadzonych artystów i partię żywych szachów. A przez wszystkie dni Jarmarku ani na moment nie zabraknie rozchwytywanych patentów, spektakularnych pokazów konnych i tanecznych, a także mistrzów rzemieślniczych i rekonstruktorów - pasjonatów.

- Spodziewamy się gości z całej Polski. Krakowski Jarmark Świętojański to wyjątkowa impreza poświęcona czasom renesansu, a dzięki temu, że rozpocznie się w czerwcowy długi weekend da możliwość przyjazdu do Krakowa nawet z daleka. Zachęcamy do spędzenia tego czasu pod Wawelem – zachęca Robert Rozciecha, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Róża Wollny, koordynator programowy Jarmarku Świętojańskiego, dodaje, że Jarmark próbuje przybliżyć współczesnym atmosferę i sposób życia mieszczan w XVI/XVII wieku. - Dlatego niezmiernie dbamy o zachowanie szczegółów historycznych, pokazujemy historię codzienności, przybraną scenami z życia dworu królewskiego.

Jarmarki były wielkimi wydarzeniami w średniowiecznych miastach. Odbywały się dorocznie, ale tylko w miejscowościach objętych specjalnym, królewskim przywilejem. Kraków ma wielowiekową tradycję przyciągania do siebie kupców, rzemieślników, komediantów i sztukmistrzów, którzy tłumnie zjeżdżali na wielkie, dwutygodniowe święta. Te były najbardziej spektakularne w czasach ostatnich Jagiellonów. Pod Wawelem mieszkali wtedy Polacy, Niemcy, Francuzi, Żydzi, Węgrzy i Włosi tworząc barwną mozaikę języków, kultur i strojów. Co więcej, wraz z królową Boną do Polski przybyło liczne grono ambasadorów renesansu, którzy zaszczepili w Polsce idee odrodzenia, przy okazji sadząc na polskim gruncie choćby kalafiory, pory i selery. Krakowskie jarmarki były więc szansą do rozrywki i zakupu najbardziej modnych ówcześnie towarów. Ta tradycja odżywa współcześnie właśnie dzięki Jarmarkowi Świętojańskiemu.

Kolejne szczegóły programu ogłosimy już wkrótce. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej wydarzenia.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.