Szopki wśród nas

17 grudnia 2018

Niegdyś bawiły krakowskich mieszczan, dziś wprowadzają mieszkańców i turystów w świąteczny nastrój.

Od dziesięcioleci rytm kolejnych świąt Bożego Narodzenia w Krakowie wyznaczają doroczne konkursy i wystawy szopek krakowskich. Szopkarska tradycja sięga korzeniami XIX wieku, gdy bezrobotni zimą murarze i cieśle z podkrakowskich przedmieść zwykli w świątecznym czasie kolędować z jasełkami po mieszczańskich domach. Oprawę dla ich przepełnionych humorem i folklorem lalkowych przedstawień stanowiły inspirowane krakowską architekturą przenośne teatrzyki. Po I wojnie światowej szopka krakowska przyjęła formę niewielkiej bożonarodzeniowej ozdoby, którą sprzedawano na Rynku obok pomnika Adama Mickiewicza.

Podupadającą z czasem tradycję tworzenia szopek ożywiło wsparcie władz miasta i zorganizowanie w 1937 roku pierwszego konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. Od tamtej pory (poza okresem II wojny światowej) szopkarze co rok w grudniu przynoszą swoje misterne dzieła na Rynek Główny, by poddać je ocenie jury, a następnie zaprezentować na pokonkursowej wystawie, a w wielu rodzinach kunszt szopkarski przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Od 1946 roku opiekę nad wydarzeniem sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Za sprawą organizowanej od 2015 roku przez muzeum oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe akcji Wokół Szopki (6 grudnia – 31 stycznia) dzieła wyobraźni i talentu krakowskich szopkarzy wychodzą także poza muzealne mury i coraz śmielej opanowują Kraków. Tym samym szopka znów znalazła się tam, skąd się wywodzi – wśród nas. Spotkamy ją w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, przed galeriami handlowymi, w parkach i na placach. W tym roku podziwiać będziemy 26 archiwalnych eksponatów, które zdobywały nagrody lub wyróżnienia w kolejnych konkursach. Wzorem lat ubiegłych zamówiono także nowe duże, dwustronne szopki, które trafią do oświetlonych ekspozytorów w różnych punktach miasta – w sumie będzie ich już 15!

Zimowy Kraków po raz kolejny przejrzy się w swojej mniejszej – za to bajecznie kolorowej i roziskrzonej wersji! A w Święto Trzech Króli (6 stycznia) spotkamy się na wspólnym spacerze Wokół Szopki. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.