Wokół Szopki

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Już po raz czwarty Kraków powitał zimę w wyjątkowych świątecznych dekoracjach – za sprawą akcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego Wokół Szopki na miejskich placach i w parkach rozbłysły ekspozytory ze specjalnie zamówionymi wielkoformatowymi szopkami. Ta kolekcja rośnie z roku na rok i liczy już piętnaście kolorowych eksponatów. Jednocześnie w witrynach księgarni, restauracji, sklepów można podziwiać blisko trzydzieści mniejszych, tradycyjnych szopek z muzealnej kolekcji, które zdobywały laury w Konkursach Szopek Krakowskich. Podobnie jak w poprzednich latach w święto Trzech Króli 6 stycznia dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski poprowadzi spacer Wokół Szopki zakończony zwiedzaniem wystawy pokonkursowej w Celestacie. Wycieczka rozpocznie się o godzinie 14.00 przed budynkiem Archiwum Narodowego w Krakowie przy ulicy Siennej 16. Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe – to właśnie tutaj 120 lat temu rozpoczęła się historia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które od 1946 roku sprawuje opiekę nad szopkarską tradycją.

Tym razem wydarzenie ma szczególny charakter – w listopadzie 2018 roku szopkarstwo krakowskie znalazło się, jako pierwszy wpis z Polski, na prestiżowej Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.