Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 9 grudnia 2018, 16:00 - niedziela, 24 lutego 2019

W tym roku pokonkursową wystawę szopek krakowskich można będzie oglądać w Celestacie.

6 grudnia 2018 roku u stóp pomnika Adama Mickiewicza w Rynku Głównym pojawią się wyjątkowi twórcy ze swoimi wyjątkowymi dziełami. Co roku, w pierwszy czwartek grudnia z samego rana pod pomnikiem Wieszcza stawiają się szopkarze by zaprezentować miłośnikom krakowskich tradycji swoje prace podczas Konkursu Szopek Krakowskich. Od wielu lat o miano najlepszego twórcy rywalizują nie tylko dorośli i doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Wstępny przegląd szopek trwa do południa, a gdy wybrzmi hejnał z wieży Mariackiej, szopkarze formują uroczysty korowód i podążają za krakowiakiem z kolędniczą gwiazdą, by ponownie zaprezentować swe prace publiczności na estradzie przed Wieżą Ratuszową.

Nastepnie zostały przeniesione do Celestatu, gdzie obradowało w tym roku jury konkursu. Każda szopka poddana została ocenie według utrwalonych tradycją kryteriów (dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, tradycyjność, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne). Autorom najpiękniejszych szopek zostaną przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W niedzielę 9 grudnia w Pałacu Krzysztofory dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa uroczyście ogłosił wyniki konkursu i wręczył laureatom dyplom i nagrody. A po południu nastąpiło uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy szopek w salach Celestatu.

Wystawa czynna do 24 lutego 2019: wt.-nd. 9.00-18.00

 

 

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.