Matejko w Stambule

25 czerwca 2018

Akcja promocyjna MCK i MNK pozwala zwiedzić dwie wystawy w promocyjnej cenie.  Pokaż bilet wstępu z Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, w Galerii MCK i zwiedź wystawę za złotówkę! Zwiedziłeś wystawę Stambuł. Dwa światy, jedno miasto w galerii MCK? Koniecznie zobacz także ekspozycję w Domu Jana Matejki! Od wtorku 26 czerwca do niedzieli 1 lipca 2018 obowiązywał będzie bilet wiązany na dwie te ekspozycje.

Z okazji przypadającej 24 czerwca 180. rocznicy urodzin Mistrza Jana Matejki Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowały wspólną akcję promocyjną, z nadzieją, że ułatwi ona wszystkim chętnym zwiedzenie dwóch wystaw: Jan Matejko. Jubileusz – Jubileusze 2018 w Domu Jana Matejki, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Floriańska 41 oraz Stambuł. Dwa światy jedno miasto w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

***

Kto kojarzy największego polskiego malarza historycznego z Orientem? Nie każdy wie, że przebywał on, wraz z żoną Teodorą, kilka tygodni w Stambule u swego kuzyna Henryka Gropplera, który prowadził tam przez kilkadziesiąt lat nieformalną ambasadę polską. Matejko nie tylko gromadził orientalne pamiątki (m.in. fotografie i dekoracyjne tkaniny), sporo szkicował z natury (meczety, sułtańskie pałace, bazary i uliczki miasta), ale także namalował jedyny w swej twórczości pejzaż – „Widok Bebeku pod Konstantynopolem”. Namalowany w dwóch wersjach obraz "Utopiona w Bosforze", jest ciekawy także ze względu na domniemanie rysu autobiograficznego (topiona kobieta przypomina żonę artysty, jej oprawca nienawidzącego jej sekretarza Matejki, a on sam podobny jest do mężczyzny spokojnie przyglądającego się scenie topienia). Na wystawie "Stambuł. Dwa światy, jedno miasto" można zobaczyć zdjęcia Jana Matejki z żoną oraz  Henrykiem i Ludwiką Gropplerami, wspaniałe szkice z stambulskiej ulicy i portret Gropplera pędzla mistrza Matejki. Z kolei orientalne pamiątki Matejków z podróży do Stambułu można oglądać w muzeum biograficznym – Domu Jana Matejki w Krakowie.

 

 

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.