Stambuł. Dwa światy, jedno miasto

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 8 maja 2018, 18:00 - niedziela, 2 września 2018

Nowy Rzym i perła Orientu – tu starożytność spotyka się z nowożytnością, chrześcijaństwo z islamem, Europa z Azją. Stambuł, nazywany niegdyś po prostu Miastem, to jedna z najbardziej niezwykłych metropolii na świecie. Od zawsze fascynował podróżników i artystów, a później pisarzy i fotografów, którzy uwieczniali go w dziennikach i powieściach, na szkicach, obrazach i kliszach.

Przez stulecia wielokulturowy klimat tego centrum islamskiego świata współtworzyli Turcy, Ormianie, Grecy, Żydzi i Romowie. Pod koniec XIX wieku w nazywanej odtąd „małą Europą” dzielnicy Pera (współcześnie Beyoğlu) zaczęły powstawać luksusowe hotele dla przybywających Orient Expressem zachodnich turystów. W legendarnym Pera Palace do dziś można zwiedzić pokój, w którym Agatha Christie opisała najsłynniejszą ze spraw Herkulesa Poirot. W secesyjnym budynku dawnego hotelu Bristol od 2005 roku mieści się Muzeum Pera założone przez Fundację Suna and İnan Kıraç. Właśnie z jej zbiorów pochodzi większość archiwalnych fotografii, pocztówek i plakatów tworzących wystawę Stambuł. Dwa światy, jedno miasto w Międzynarodowym Centrum Kultury. Prezentacja w galerii MCK przeniesie nas do „miasta miast” w okresie wielkiej zmiany – schyłku otomańskiego imperium i początków republiki. Zajrzymy do obejmującego teren historycznego Konstantynopola starego miasta, tętniącej życiem findesieclowej Pery, nad tłoczny Złoty Róg i w zaciszne zakola Bosforu, a także do tchnących Lewantem dzielnic azjatyckiego brzegu. Po drodze napotkamy ulicznych sprzedawców bozy i luksusowe domy towarowe, fezy i kapelusze, a z dworu ostatniego sułtana przeniesiemy się na lekcję nowego alfabetu. Portret Stambułu przełomu wieków uzupełnią obrazy i rysunki z polskich kolekcji. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.