Jan Matejko. Jubileusz – Jubileusze 2018

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 6 marca 2018 - poniedziałek, 31 grudnia 2018

W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. To także 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, mieszczącego się w zabytkowym budynku. Stała ekspozycja Domu Jana Matejki została udostępniona 6 marca 1898 roku. 6 marca 2018 w tym samym miejscu zostanie zaprezentowana w odnowionej aranżacji, starannie nawiązującej do tej historycznej, a gala symfoniczna w wykonaniu młodych kameralistów z Polski i Niemiec w Sukiennicach rozpocznie cykl jubileuszowych atrakcji.

- Muzeum Dom Jana Matejki było w XIX wieku innowacyjnym pomysłem uczczenia pamięci  wybitnego człowieka, zasłużonego dla kultury polskiej i europejskiej. Podczas inauguracji nowej placówki, zwiedzającym udostępniono dwa urządzone pomieszczenia: salon i sypialnię artysty. Zaprezentowano tam obrazy Matejki, rysunki, zabytki rzemiosła artystycznego oraz przedmioty codziennego użytku – opowiada kustosz Domu Jana Matejki Marta Kłak-Ambrożkiewicz.

Obecna ekspozycja została przygotowana na I piętrze muzeum na wzór tej pierwszej na podstawie XIX-wiecznych fotografii oraz „Przewodnika po zbiorach” wydanego w 1898 roku. Reprint  przewodnika można kupić w Domu Jana Matejki. Po zmianie aranżacji sale pierwszego piętra mieszczą o wiele więcej zabytków, niż przed kilkoma miesiącami – łącznie ponad tysiąc obiektów. W zabytkowych gablotach pokazane zostały liczne przykłady rzemiosła artystycznego z kolekcji mistrza oraz jego podróży na Bliski i Daleki Wschód, dokumenty i odznaczenia przyznawane mu w kolejnych latach pracy twórczej. Są tu także dotychczas nie prezentowane rysunki artysty. W pracowni Jana Matejki zawisł obraz „Polonia rok 1863”, należący do zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich. Ciekawostką dla zwiedzających może okazać się odtworzony na III piętrze gabinet pierwszego, pracującego przez 35 lat, kustosza - poety  Macieja Szukiewicza z archiwalnymi dokumentami, tabliczkami i pieczątkami, a nawet  obwieszczeniem, informującym zwiedzających jak należy się zachować w tym godnym miejscu.

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.