Jubileusz Michała Znanieckiego

6 września 2017

25 lat Michała Znanieckiego w teatrze – pod takim tytułem odbędzie się cykl imprez, podczas których reżyser będzie świętował 25 lat pracy zawodowej. Obchody potrwają od 29 września do 10 października, a w trakcie odbędą się spektakle, spotkania z artystą oraz promocja książki. Cały program rozpięty będzie między trzema miastami – Krakowem (główna część obchodów), Chorzowem i Katowicami. Opera Krakowska jest dla Michała Znanieckiego miejscem ważnym i wyjątkowym, dlatego to właśnie tu postanowił świętować. Na scenie przy ul. Lubicz zrealizował ważne w swojej karierze spektakle takie jak: nagradzany Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, prapremierową Miłość do trzech pomarańczy S. Prokofiewa, inspirowany kinem Felliniego Don Giovanni W.A. Mozarta czy przejmujący traktat o życiu – Król Roger K. Szymanowskiego.

Michał Znaniecki jest autorem ponad 200 spektakli w najważniejszych teatrach całego świata. Do wielu z nich sam przygotował scenografię i kostiumy. Działa także jako pedagog, nauczając i prowadząc kursy dla młodych adeptów sztuki teatralnej. Obchody 25-lecia pracy zawodowej Michała Znanieckiego rozpoczną się spektaklem Eugeniusz Oniegin (29 września i 1 października), za który reżyser otrzymał w 2011 roku nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor dla najlepszej produkcji premierowej roku w Hiszpanii. Tę romantyczną operę, opartą na poemacie Puszkina o tym samym tytule nazwał Czajkowski „scenami lirycznymi", podkreślając poetyckość dzieła. Tym tropem podążają twórcy inscenizacji. Nie eksponując realistycznych szczegółów, tworzą poetycko-liryczną opowieść o straconych złudzeniach, o czasie, który wprawdzie leczy rany, ale też oddala od uniesień młodości, ogołaca z marzeń i unicestwia pragnienia wszystkich uczestników tej historii. Metaforyczne obrazy, oparte na motywie topniejącego lodu zdają się dopełnić przejmującą muzykę, wibrującą namiętnościami, wyrażającą tęsknotę, smutek i żal. Punktem wyjścia dla reżysera stało się pokazanie przemiany tytułowego bohatera, którego pełne goryczy serce topnieje pod wpływem gorącego uczucia. Spektakl uzupełniają wspaniałe kostiumy oraz muzyka Piotra Czajkowskiego.

5 i 6 października publiczność będzie miała okazję zobaczyć premierowy spektakl Michała Znanieckiego realizowany w ramach cyklu „Głos wykluczonych”: Szukając Leara: Verdi. Reżyser jest założycielem Fundacji Jutropera, która organizuje cykl spektakli teatralno-muzycznych łączących grupy amatorów z profesjonalnymi artystami. Głównym hasłem, które przyświeca temu projektowi jest „wykluczenie”. Spektakl Szukając Leara: Verdi ma na celu przybliżenie świata muzyki i teatru osobom, które na co dzień mają utrudniony dostęp do sztuki. Po raz pierwszy realizowany był w 2013 roku we Wrocławiu. Przez kolejne lata powstawały tam przedstawienia, z których każde angażowało w pracę na scenie inną grupę społecznie wykluczoną. W zaprezentowanym w Operze Krakowskiej spektaklu, obok Wojciecha Malajkata i Jerzego Artysza oraz Marty Miki i solistów Karin Wiktor-Kałuckiej i Ewy Biegas, wystąpią podopieczni krakowskich domów opieki społecznej. Udział osób starszych sprawi, że przedstawienie będzie pogłębione o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika. Kluczem do wyboru właśnie tej grupy społecznej stały się: szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości. Spektakl Michała Znanieckiego łączy szekspirowski dramat i wybrane fragmenty kompozycji Verdiego, które ten pisał z myślą o operze Król Lear. Verdi przez całe życie chciał skomponować to dzieło, ostatecznie jednak zamierzenia nie udało mu się zrealizować. Projekty społeczne Michała Znanieckiego będą tematem konferencji „Opera Partecipativa” (6 października), w której jako prelegenci wezmą udział politycy, przedstawiciele urzędów i organizacji także z poza granic Polski.

W ramach 25-lecia na krakowskiej scenie zostaną zaprezentowane także Opowieści Hoffmanna (8 i 10 października). Operą J. Offenbacha Michał Znaniecki otworzył 21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Uwspółcześniona wersja spektaklu spotkała się wtedy z bardzo dobrym przyjęciem ze strony publiczności.

29 września w Operze Krakowskiej odbędzie się wernisaż wystawy Znaniecki na krańcach świata. Będzie ona poświęcona najważniejszym produkcjom Michała Znanieckiego zrealizowanym zarówno w Operze Krakowskiej, jak też innych polskich teatrach muzycznych (Wrocław, Szczecin) oraz tych zagranicznych (Izrael, Argentyna). W Operze Krakowskiej będzie miała miejsce także premiera książki Złota klatka, która jest zapisem obszernego wywiadu, przeprowadzonego z reżyserem przez red. Mateusza Borkowskiego (7 października). Książkę wydaje Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Będzie ona stanowić pewnego rodzaju kompendium reżyserii operowej, od przygotowania do pracy, przez proces produkcji, aż do premiery.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.