Tydzień Filmu Niemieckiego 2017

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 10 listopada 2017, 19:00 - czwartek, 16 listopada 2017

Zza Odry

Co bije w sercu niemieckiego społeczeństwa? Tamtejsza kinematografia wciąż zaskakuje różnorodnością, pokazuje aktualne trendy i ludzkie problemy – przekonamy się o tym po raz kolejny podczas tegorocznej edycji Tygodnia Filmu Niemieckiego w kinie ARS.

Przegląd otworzy Powrót do Montauk, najnowszy film Volkera Schlöndorffa, twórcy m.in. Blaszanego bębenka i Strajku, ze znakomitymi rolami Stellana Skarsgårda i gwiazdy niemieckiego kina Niny Hoss. „To piękny portret zagubionego emocjonalnie dorosłego mężczyzny” – zachwycał się filmem Schlöndorffa Owen Gleiberman z magazynu „Variety”, nazywając obraz jedną z najważniejszych premier tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie. W kolejnych dniach zobaczymy także osobisty, oparty na doświadczeniach reżysera Adriana Goigingera Najlepszy ze światów, nagrodzony na Berlinale w sekcji Perspektive Deutsches Kino. Kolejnym obrazem przeglądu będzie Western, uhonorowany główną nagrodą tegorocznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty oraz nagrodą FIPRESCI. Historia rozgrywa się na bułgarskiej prowincji niedaleko granicy z Grecją, a autorka filmu, Valeska Grisebach, konfrontuje w niej bułgarskich lokalsów z niemieckimi robotnikami najemnymi. „Czuły, mocny, a także bardzo elegancki. (…) Opowiada o historii językiem kina, (…) jest w stanie objąć wyjątkowo szerokie spektrum relacji”– stwierdziło jury Konkursu Głównego Nowych Horyzontów.

Z pewnością warto zobaczyć błyskotliwą tragikomedię Kaminski i ja Wolfganga Beckera. Ironiczny obraz na podstawie powieści Daniela Kehlmanna opowiada o złożonej relacji, jaka narodziła się między młodym i ambitnym dziennikarzem a sławnym przed laty artystą. W rolach głównych wystąpili Daniel Brühl (z którym reżyser współpracował już przy kultowym Good Bye, Lenin!) oraz nestor duńskiego kina Jesper Christensen. Produkcja zdobyła pięć nominacji do Niemieckich Nagród Filmowych.

O uchodźcach na wesoło – brzmi kontrowersyjnie? Być może, ale komedia Witajcie u Hartmannów Simona Verhoevena za zachodnią granicą trafiła na podatny grunt, bijąc wręcz rekordy popularności i zarabiając blisko 20 milionów dolarów. Politycznie niepoprawna produkcja porusza kwestie, które dzisiaj dzielą nie tylko niemieckie społeczeństwo. Obraz opowiada o losach uchodźcy z Nigerii, który trafia pod dach monachijskiej rodziny. Jak „nowy członek rodziny” wpłynie na dotychczasowe życie Hartmannów?

Zobaczymy także dokument Andresa Veiela Beuys. Sztuka to rewolucja. Film jest wnikliwym portretem życia i twórczości niemieckiego artysty, teoretyka sztuki, pedagoga i aktywisty. To filmowa mozaika, w której obrazy mają mówić same za siebie. Zobaczymy zapisy najsłynniejszych performansów Josepha Beuysa, telewizyjne wywiady z artystą, relacje z jego podróży, zdjęcia z protestów na uczelni w latach 70. i z czasów służby w Luftwaffe.

Kolejny dokument poświęcony będzie Edgarowi Froese, liderowi zespołu Tangerine Dream. W Rewolucji dźwięku Margarete Kreuzer kamera odkrywa przed widzem niepublikowane materiały archiwalne z 48-letniej kariery pioniera muzyki elektronicznej: zdjęcia zza kulis występów, z tras koncertowych, fragmenty rozmaitych wywiadów, a także prywatne kadry z wakacji.

Nie ma co wybierać. Tu trzeba zobaczyć wszystko! (Barbara Zając,miesięcznik Karnet)

 

 

udostępnij

więcej

  • www.dom-norymberski.com
  • 20/15 zł; karnet 84 zł; Powrót do Montauk (wstęp na pokaz jedynie z karnetem i zaproszeniami); karnet na 3 filmy (z wyłączeniem filmu otwarcia) – 54 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.