Kino ARS

Kina

To tu od 1916 roku mieściło się – najstarsze w Krakowie – kino „Sztuka”, którego widownia liczyła około 400 miejsc. Wejście do budynku znajdowało się od ul. św. Tomasza, wyjście od ul. św. Jana. W 1929 roku w „Sztuce”, jako drugim kinie w mieście, zainstalowano „rozgłośniki”, co umożliwiło projekcje filmów dźwiękowych, takich jak choćby Światła i cienie László Moholy’ego-Nagya czy U wrót śmierci Josefa von Sternberga. W okresie międzywojennym były w nim wyświetlane filmy eksperymentalne, m.in. Gabinet doktora Caligari w reżyserii Roberta Wiene, odbył się tu także przegląd polskich filmów awangardowych. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku zostało przekształcone w kino podwórkowe dla polskiej publiczności. „Sztuka” działała również w okresie powojennym, do 1980 roku. Po generalnym remoncie w 1995 roku stała się jedną z kilku sal Krakowskiego Centrum ARS.

Współcześnie ARS to kameralne, przesiąknięte magiczną atmosferą kino studyjne wchodzące w skład sieci kin Europa Cinema.

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.