Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Teatry

Jeden z najstarszych teatrów w Polsce. Współczesny repertuar Narodowego Starego Teatru w Krakowie wypełniają zarówno sztuki współczesne, jak i reinterpretacje klasyki dramatu.

Teatr, którego siedziba znajduje się w zabytkowym budynku na rogu placu Szczepańskiego, jest jedną z trzech scen narodowych w Polsce (które podlegają bezpośrednio ministrowi kultury). W XIX wieku na jego deskach występowała obecna patronka, wybitna aktorka Helena Modrzejewska. Po II wojnie światowej legendę Starego Teatru tworzyło wielu wybitnych artystów, m.in. Tadeusz Kantor, Jerzy Grotowski, Zygmunt Hübner czy Krystian Lupa. Do historii polskiej sceny przeszły Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego czy inscenizacja Biesów Fiodora Dostojewskiego dokonana przez Andrzeja Wajdę. Obecny repertuar teatru wypełniają zarówno dramaty współczesne, jak i reinterpretacje klasyki gatunku.

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.