Listopadowe sto lat

30 października 2018

No i nadeszło stulecie! W świadomości Polaków data 11 listopada 1918 oznacza powrót polskiej państwowości po 123 latach zaborów. W Krakowie – jednym z tych miast, które najbardziej przyczyniły się do odzyskania niepodległości – ta rocznica ma wymiar szczególny. Widać to w programie wydarzeń krakowskich instytucji, pełnym odniesień do radosnych wydarzeń sprzed wieku. Świętujemy zresztą nie tylko wspominając kulminacyjne momenty historii, ale też prezentując umocowane w tradycji dokonania artystów jak najbardziej współczesnych – takich jak Paweł Kaczmarczyk, gwiazda polskiego jazzu, który w koncercie w Centrum Kongresowym ICE Kraków pokaże swoje inspiracje dziełem samego Ignacego Jana Paderewskiego.

Kraków sprzed stulecia był także (w dużej mierze za sprawą dziedzictwa Stanisława Wyspiańskiego) kolebką polskiej sztuki użytkowej. Do tej tradycji nawiązuje projekt „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” zbierający ofertę listopadowych wydarzeń prezentujących i promujących polski design. W bogatym programie spotkań, prezentacji i targów realizuje się duch kreatywności i przedsiębiorczości, tak charakterystyczny dla dzisiejszego Krakowa. Odnajdujemy go także w setkach innych wydarzeń, w jakie obfituje listopadowe kalendarium. Zwróćmy szczególną uwagę na koncerty – od bogatej oferty krakowskich klubów studenckich, po eksperymenty festiwalu Audio Art i przypadające w tym miesiącu 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego.

Świętujmy!

Grzegorz Słącz
Redaktor Naczelny

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.