Sztuka do rzeczy – design w Krakowie

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 16 listopada 2018 - niedziela, 2 grudnia 2018

Czy Kraków jest miastem dizajnu? Oczywiście. A szczególnie w listopadzie!

Projekt Miasta Kraków Sztuka do rzeczy – design w Krakowie (16 listopada – 2 grudnia) zbiera pod wspólnym szyldem wydarzenia związane ze sztuką projektowania organizowane pod Wawelem przez kilkudziesięciu partnerów: instytucje, uczelnie, muzea, centra kultury, fundacje i prywatne galerie.

Pierwszą edycję dwutygodniowego festiwalu dobrze rozwiązanych przestrzeni i przedmiotów niebanalnych rozpoczną Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem (15-18 listopada), na które już po raz czwarty zaproszą Krakowskie Szkoły Artystyczne. Wykłady w Szkole Wnętrz i Przestrzeni poprowadzą w tym roku prof. Czesława Frejlich, Jadwiga Husarska oraz artystka multimedialna i projektantka Zuzanna Niespor. Podczas warsztatów poznamy podstawy projektowania wnętrz, dowiemy się, jak dobrać kolor do wnętrza, nauczymy się tworzenia ceramiki oraz recyklingowej biżuterii, a także przerabiania ubrań (zapisy: www.zaprojektowani.com.pl). Wystawa Fotoprzestrzenie to wyraz artystycznego spojrzenia absolwentów KSA na rzeczywistość, łączącego fotografię, architekturę wnętrz i modę. W niedzielę 18 listopada podczas targów Zaprojektowani w zabytkowej przestrzeni Starej Zajezdni swoją ofertę zaprezentuje blisko stu wystawców: małe manufaktury oraz indywidualni artyści i rzemieślnicy.

W dwa kolejne weekendy czekają nas jeszcze: Targi Mody Niezależnej Kiermash w Pałacu Czeczotka, Targi Vintage i Retro Kogel Mogel w Krakowskim Forum Kultury, Targi Designu „Kup se” na Dolnych Młynów oraz targi młodych artystów i designerów Nówka Sztuka w Forum Designu oraz Bunkrze Sztuki.

Co więcej? Na pewno wystawy, a wśród nich pokaz unikatowych projektów stworzonych przez studentów ASP w Krakowie w Galerii Dystans, Dizajn młodych przed ICE Kraków, prezentacja w galerii Henryk – głos młodego pokolenia w dyskusji na temat spuścizny PRL-owskich zakładów produkcyjnych – oraz wystawa Zrób to sama w galerii Nośna, która podkreśli kobiecy potencjał w dziedzinie sztuki użytkowej. Galeria Dydo przypomni minimalistyczne plakaty Władysława Pluty, a projekt Nowohuckiego Centrum Kultury Przestrzeń dla sztuki zaprezentuje przekrój twórczości wybitnego krakowskiego grafika Franciszka Bunscha. Poznamy także efekty konkursów 3D – Dziedzictwo dla dizajnu (jego celem było przetworzenie wybranego obiektu z polskich kolekcji muzealnych) i Uwolnij Pegaza – na zaprojektowanie gadżetu z wykorzystaniem grafik Krzysztofa Radoszka – oraz konkursu w dziedzinie szkła użytkowego. Koniecznie trzeba będzie też zajrzeć na wystawy Wyspiański w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, Orient w Bunkrze Sztuki, Osiedleni. Teatralne w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego oraz Architektura Niepodległości w MCK. A 29 listopada Forum Designu w dawnym Hotelu Cracovia otworzy Strefę Debiutów – przestrzeń, która służyć będzie promocji twórczości młodych projektantów, zarówno wśród publiczności, jak i producentów.

Ważną częścią programu „Sztuka do rzeczy” będą konferencje i debaty, w tym m.in.: sesja Dzień barwy 2018. Barwa we wzornictwie w krakowskiej ASP, przygotowana przez Agencję Artystyczną GAP debata w Muzeum Etnograficznym, w której przedstawiciele nauki, kultury, polityki i biznesu dyskutować będą na temat związków między sztuką i rzemiosłem, konferencja poświęcona projektowaniu uniwersalnemu _zmysły_vs_rzeczy_ w Małopolskim Ogrodzie Sztuki zorganizowana przez Województwo Małopolskie w ramach programu Miasto Kreatywne, a także Element Urban Talks, czyli wykłady, konsultacje, warsztaty, spacery architektoniczne, pokazy filmowe i networking z udziałem m.in. Zuzanny Skalskiej, Dana Hilla, Rogera Swalesa czy Petera Kentie.

„Sztuka do rzeczy” to również bogaty program rozsianych po całym mieście wykładów oraz warsztatów skierowanych także do najmłodszych dizajnerów. Atrakcją będą też spacery pozwalające zajrzeć do niedostępnych na co dzień obiektów oraz spotkania w pracowniach krakowskich artystów, którzy odkryją tajniki swojego warsztatu.

Święto krakowskiego dizajnu dopełnią realizacje plenerowe: na placu Wolnica pojawią się nawiązujące do zbiorów Muzeum Etnograficznego ławki, interaktywne instalacje dla dzieci oraz elementy niskiej zieleni, a na Zabłociu odsłonięty zostanie świecący mural przypominający pulpit odbiornika radiowego z lat 70. i 80. XX wieku.

W drugiej połowie listopada miasto opanują dizajnerzy! Szczegółowego programu oraz informacji o zasadach uczestnictwa w poszczególnych wydarzeniach szukajcie w dalszych rozdziałach „Karnetu”, ulotkach oraz na stronie www.krakow.pl. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Szczegółowy program wydarzeń w załączniku.

załączniki

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.