Orszak Trzech Króli 2024

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 6 stycznia 2024, 10:00

Przed nami 14. edycja Orszaku Trzech Króli w Krakowie. 6 stycznia 2024 roku tradycyjnie wyruszymy z trzech punktów miasta, aby się spotkać na Rynku Głównym i razem oddać pokłon nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu.

Orszak w Krakowie

Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki.

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. 11.00 i najpierw uda się pod Barbakan, gdzie napotka strażników króla Heroda, którzy nie chcą nikogo wpuścić do miasta. Czy Królowi Afrykańskiemu uda się wejść i jak tego dokona, zobaczymy na miejscu. Później orszak przejdzie ulicą Floriańską. Przed kościołem Mariackim skręci w lewo na plac Mariacki i dalej na Mały Rynek. Tam Król Afrykański spotka się z Herodem i zostanie odegrana kolejna scenka jasełkowa. Gdy Herod udzieli wskazówek orszak królewski skieruje się na Rynek.

Orszak zielony  (azjatycki) wyruszy przed godz. 10.00 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd po mszy św. ruszy ok. godz. 11.00 trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.

Orszak czerwony (europejski) po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godziny 11.00), przejdzie na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.

Orszak na Rynku Głównym

Trzy człony Orszaku spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują przed sceną ustawioną w pobliżu wieży ratuszowej. Prowadzący je królowie oddadzą tam pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu Bożemu. Już wcześniej, bo od godziny 11.00, ze sceny popłyną dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez znakomitych artystów scen krakowskich. Kolędowanie na Rynku poprowadzi znana krakowska piosenkarka, prezenterka telewizyjna i radiowa, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w towarzystwie doskonałych konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.

Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany w Internecie na profilu facebookowym Orszak Trzech Króli Kraków i jest to jeszcze jeden sposób uczestnictwa w wydarzeniu, do którego zachęcamy tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli przybyć na Rynek.

Orszakowe dzieło charytatywne

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 13 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia. Jest to czas intensywnej pracy, gdzie osoby doświadczające bezdomności uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, oraz dbania o wspólną przestrzeń. Jest to również czas na poukładanie sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej.

Ilość miejsc w mieszkaniach, którymi dysponuje Dzieło, jest ograniczona. Organizacja stara się by tę szansę mogło otrzymać jak najwięcej osób, dlatego program nieustannie się rozwija. Obecnie w Dziełowych mieszkaniach przebywają 32 osoby. Oprócz dachu nad głową i namiastki domowego ciepła, lokatorzy otrzymują również stałe i kompleksowe wsparcie pracowników Dzieła. Nad każdą osobą i rodziną czuwa zespół specjalistów: pracownik socjalny, doradca zawodowy oraz psychoterapeuta, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności.

Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już ponad 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory ponad 60 osobom bezdomnym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkanie na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się własnym kątem i „normalną” codziennością. Program mieszkaniowy może się rozwijać dzięki regularnemu wsparciu Darczyńców. Dowiedz się jak pomóc: www.dzielopomocy.pl.

Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od kilku lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Fundacja DNT to organizacja upamiętniająca Pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II oraz wspierająca rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej. Dzięki programowi stypendialnemu, który obejmuje parę tysięcy osób – wspiera w nauce ubogą młodzież z małych miejscowości i wsi. Stypendyści Fundacji DNT wspierają Orszak także muzycznie: ich zespól kolęduje na orszakowej scenie na Rynku.

Partnerzy i współorganizatorzy Orszaku

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – powstało ponad 18 lat temu w Krakowie z inicjatywy braci kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. Dziś Dzieło to dwa nowoczesne Centra Pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy i gospodarstwo rolne, które służą ponad 1600 osobom doświadczających bezdomności. W dwóch Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie osoby bezdomne otrzymują kompleksowe wsparcie:

- pomoc doraźną: możliwość zjedzenia posiłku, wzięcia kąpieli, wymiany odzieży na nową, wyprania odzieży, skorzystania z pomocy medycznej,

- pomoc specjalistyczną: socjalną, zawodową, mieszkaniową, prawną, psychologiczną i duchową.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również 12 mieszkań, w których osoby bezdomne oraz całe rodziny objęte są opieką zespołu interdyscyplinarnego, który przygotowuje je do samodzielnego zamieszkania pod własnym dachem.

Organizacja prowadzi oraz angażuje się również w liczne kampanie społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności: www.dzielopomocy.pl.

Orszak Azjatycki współorganizują Salezjanie na czele z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym MŁODZI ŚWIATU. Wolontariat Misyjny już od ponad 25 lat kontynuuje misję trzech króli, czyli niesie Dobrą Nowinę na wszystkie kontynenty. Wspomaga misjonarzy modlitwą, pracą Wolontariuszy oraz pomocą materialną.

Wolontariat misyjny to wspólnota ludzi pragnących pomagać potrzebującym w krajach misyjnych i nie tylko. Zaprasza na tygodniowe i miesięczne spotkania formacyjne i wspólnotowe: swm.pl.

Dzięki tej salezjańskiej wspólnocie powstały w Krakowie Wioski Świata. W tym wyjątkowym miejscu można przeżyć wspaniałą przygodę: w parku edukacyjnym, poznaje się tradycje, kulturę i zwyczaje ludzi z całego świata. SWM zaprasza na zwiedzanie indywidualne oraz grupy szkolne: wioskiswiata.org.

Adopcja miłości – Projekt SWM dzięki któremu można wesprzeć dzieci i młodzież z całego świata. Dzięki wiedzy i doświadczeniu misjonarzy pomoc zostanie przekazana dokładnie tam, gdzie najbardziej jest potrzebna: swm.pl/adopcja-milosci.

Tradycyjnie w zabezpieczeniu orszaku i zadaniach porządkowych wspierają nas Skauci Europy oraz harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

W orszakach zaśpiewają zespoły: Krakowiacy, Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej, Zespół Pieśni i Tańca „Kotlina” z Osieka oraz Józefina Band.

W organizacje Orszaku są zaangażowane krakowskie szkoły: Szkoła Podstawowa dla Chłopców Wierchy, Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt Źródło, Katolickie Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu, Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 w Krakowie, Publiczne Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa Sióstr Prezentek w Krakowie.

Główny organizator Orszaku Trzech Króli w Krakowie

Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara została powołana dla realizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Od 2011 roku koordynuje całość przygotowań organizacyjnych i administracyjnych łącząc we wspólnych przygotowaniach środowiska współtworzące wydarzenie w Krakowie: szkoły, zgromadzenia, organizacje i wolontariuszy. Ożywia tradycje związane ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadnia, że mogą one z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie.

Orszak Trzech Króli przywraca do publicznej przestrzeni zarówno radosne wspólne kolędowanie, jak i tradycję wystawiania ulicznych przedstawień jasełkowych. Kultywując te staropolskie zwyczaje, Fundacja zwraca szczególną uwagę nie tylko na ich aspekt religijny, ale również „więziotwórczy”- prorodzinny, wspólnotowy, integrujący, pomagający budować autentyczne, głębokie relacje, łączący ludzi i całe pokolenia.

Miasto Kraków jest partnerem tego wydarzenia.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<