Koncert chóralny Filharmonii Krakowskiej (online)

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 9 stycznia 2021, 18:00

Koncert muzyki cerkiewnej Chóru Męskiego Filharmonii Krakowskiej to prezentacja dokonań kompozytorskich twórców XVII, XIX i XX wieku. Muzyka rosyjska zawsze niesie ze sobą ładunek emocji, wiele natchnienia i proste piękno. Kompozycje chóralne to piękno podkreślają poprzez swą czystość i prostotę. Brak wydumanego przekomponowania utworów cerkiewnych to szacunek do słowa. Tym słowem są modlitwy, hymny, pieśni i zawołania do Boga, stwórcy, Pana i opiekuna ludzi na ziemi i w niebie. Piękno i głębia muzyki cerkiewnej jest ukazana w ascetycznych śpiewach jak i klasycznych opracowaniach tekstów religijnych. Przekrojowy repertuar koncertu ma na celu pokazanie słuchaczom kanonu muzyki cerkiewnej, koncertowej, bo muzyka do liturgii to zupełnie inna „funkcja” muzyki w kościele prawosławnym. Kompozycje Dymitra Bortnianskiego należą do klasycznego repertuaru muzyki cerkiewnej, dzięki któremu kompozytorzy wywodzący się z religii prawosławnej zaczęli komponować opracowania muzyczne tekstów modlitw, czy późnej – opracowywać śpiewy starocerkiewne. Ten urodzony w polskiej wsi Bartne ukraiński kompozytor, nazywany „rosyjskim Palestriną” (zdobył wykształcenie kompozytorskie we Włoszech) wprowadził muzykę cerkiewną do sal koncertowych. Kolejny wielki twórca muzyki cerkiewnej to Paweł Czesnokow, który wnosi powiew muzyki romantycznej do twórczości cerkiewnej. Melodyka i harmonia jego kompozycji nadają silnie emocjonalny wydźwięk i niosą ogromny ładunek ekspresji. Utwory  tych dwóch kompozytorów uzupełniają wybitne utwory autorstwa M. Gonczarowa, P. Turczaninowa, D, Christova, J. Czmielewa, B. Żinowieva i M. Kurbatowa.
Marcin Wróbel

Chór Męski Filharmonii Krakowskiej
Tomasz Świerczek – tenor
Maciej Drużkowski – baryton
Wojciech Tabiś – bas
Marcin Wróbel – dyrygent

B. Żinowiew S nami Boh
D. Bortnianski Iże cheruwimy
J. Czmielew Sława w wysznich Bogu
P. Turczanow Jedinorodnyj synie
D. Hristov Wo carstwije twojem
M. Gonczarow Kriestu twojemu
P. Czesnokow Chwalitie imia gospodnie
G. Lvovsky Nynie siły niebiesnyja
M. Kurbatow Nynie odpuszczajeszi
P. Czesnokow Otcze Nasz
P. Czesnokow Zastupnice usierdnaja
D. Bortnianski Sława wo wysznich Bogu

Miejsce rejestracji: Cerkiew Grekokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie, koncert retransmitowany na kanale YouTube Filharmonii Krakowskiej.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.