Modrzejówka

Wycieczki

Tak, ta nazwa słusznie przywodzi na myśl Helenę Modrzejewską. Słynna polska aktorka ten właśnie obszar – pomiędzy ulicą Mazowiecką i aleją Grottgera – wybrała na budowę swojej willi. Dawny folwark należał wcześniej do szpitali św. Ducha i św. Łazarza. Artystka odkupiła te tereny w 1882 roku i zleciła budowę drewnianego dworu (dziś al. Grottgera 11, zachował się jego oryginalny ganek), który następnie został otoczony modrzewiowym parkiem.

Historia tej posiadłości nie ogranicza się jednak wyłącznie do Heleny Modrzejowskiej. Aktorka sprzedała ją w 1889 roku Towarzystwu Budowy Tanich Mieszkań dla Robotników Katolików, które miało przeciwdziałać rosnącej bezdomności w Krakowie. Towarzystwo zleciło na tym terenie budowę 11 parterowych domów wielorodzinnych (niektóre źródła podają, że wysokość domów podyktowała bliskość fortów Twierdzy Kraków). W dawnej willi mieściły się biura administracji i mieszkania dla kawalerów. Według danych z 1911 roku na terenie kompleksu mieszkało 100 rodzin. Działała tam również szwalnia, czytelnia, a nawet teatr robotniczy i klub sportowy.

W 1939 roku kompleks przekazano Arcybractwu Miłosierdzia, w okresie PRL przejęło go państwo (wówczas znaczną część posiadłości zabudowano), a po upadku władzy komunistycznej ponownie trafił w ręce Arcybractwa. Większość parterowych domów zbudowanych dla robotników jest dziś zamieszkana, w części znajdują się rozmaite punkty usługowe. Do 2016 roku w jednym z parterowych domów swoją siedzibę miał Teatr KTO.

W 2006 roku w dawnej willi Heleny Modrzejowskiej kręcone były sceny do filmu Andrzeja Wajdy Katyń.

Modrzejówka oraz okoliczne domy dostępne tylko z zewnątrz.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<