Papież

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 12 maja 2020 - niedziela, 20 września 2020

Papieski fenomen

Kiczowate przedmioty z powielanym w nieskończoność wizerunkiem, a nawet papieskie tatuaże – kult św. Jana Pawła II przybiera często dziwaczne formy. Jak fenomen „polskiego papieża” pokazują artyści?

Z okazji przypadającego 18 maja stulecia urodzin Karola Wojtyły (1920-2005) Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie przygotowało prezentację Papież. To już druga wystawa MOCAK-u przywołująca różnorodne wypowiedzi artystyczne odnoszące się do postaci św. Jana Pawła II. Poprzednia miała miejsce tuż po jego kanonizacji w 2014 roku.

Punkt wyjścia obecnej ekspozycji stanowią prace z Kolekcji MOCAK-u – dzieła Rafała Bujnowskiego i Volkera Hildebrandta. Skupiają się one na masowej produkcji wizerunków papieża, kulcie przedmiotów, z którymi miał styczność, oraz na sposobie prezentacji przez media istotnych dla jego pontyfikatu wydarzeń. Prace dziewięciu pozostałych autorów poświęcone są różnym aspektom obecności Jana Pawła II w świadomości społecznej. Niektórzy autorzy odnoszą się bezpośrednio do wydarzeń z czasu pontyfikatu: pielgrzymek do ojczyzny (Wojciech Plewiński, Hubert Czerepok) czy zamachu w 1981 roku (Edward Dwurnik, Mounir Fatmi), inni pokazują, jak bardzo w naszej świadomości utrwaliły się obrazy tych wydarzeń wykreowane przez media (Marcin Maciejowski, The Krasnals). Powszechnym przejawem fascynacji Janem Pawłem II jest komercjalizacja jego wizerunku, który napotkać można na zniczach, breloczkach, lampkach czy butelkach (Peter Fuss). Innym jej przykładem może być chęć budowania wspólnoty poprzez tworzenie zbiorowego portretu papieża (Piotr Uklański). Okazuje się, że kult świętego Jana Pawła II przybiera czasem nawet tak kontrowersyjne formy, jak wykonanie sobie tatuażu z jego wizerunkiem (Mateusz Sarzyński).

Autorem eseju w publikacji towarzyszącej wystawie jest prof. Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury, były jezuita. W 2015 roku wydał książkę Polak katolik?, w której zawarł diagnozę polskiego katolicyzmu. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik "Karnet")

Otwarcie MOCAK-u planowane jest na 12 maja.
Regulamin zwiedzania będzie dostosowany do zaleceń sanitarnych.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.