Wokół Szopki

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Znów wprowadzą nas w świąteczny nastrój, a zarazem przypomną ważne postaci i wydarzenia.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” po domach z własnoręcznie skonstruowaną scenką jasełkową sięga XIX wieku, jednak po I wojnie światowej szopkarska tradycja zaczęła powoli zanikać. By zachować ją dla następnych pokoleń, w 1937 roku z inicjatywy magistratu zorganizowano na Rynku Głównym pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po wojnie, w 1946 roku konkursy wznowiono i odtąd pieczę nad nimi sprawuje Muzeum Historyczne, dziś Muzeum Krakowa. Wzorowane na znanych zabytkach miasta smukłe sylwetki szopek w niezwykły sposób łączą kanon z nieograniczoną wyobraźnią konstruktorów, a scena Bożego Narodzenia obudowana jest w nich wątkami z legend oraz wydarzeń historycznych. W Krakowie nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez dorocznego przeglądu szopek przy pomniku Adama Mickiewicza (zawsze w pierwszy czwartek grudnia) oraz wystawy pokonkursowej, w ostatnich latach prezentowanej w Celestacie (patrz s. 31). Nie dziwi też, że kunszt krakowskich szopkarzy zyskał zasłużoną światową renomę, potwierdzoną w tym roku patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Od 2015 roku za sprawą akcji Wokół Szopki (5 grudnia 2019 – 2 lutego 2020), wspólnej inicjatywy Muzeum Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego, dzieła wyobraźni i talentu krakowskich szopkarzy już nie tylko na czas konkursu opuszczają muzealne mury. W kolejnych tygodniach witryny sklepów, hoteli i restauracji zdobią eksponaty z kolekcji Muzeum Krakowa, zazwyczaj nagrodzone lub wyróżnione w poprzednich latach. W tym samym czasie krakowskie place i skwery rozświetlają duże iluminowane szopki zamawiane każdego roku u wybitnych szopkarzy, które regularnie powiększają muzealne zbiory.

Zdobiące miasto szopki tworzą wspaniałą świąteczną atmosferę, a jednocześnie pozwalają prześledzić różne wątki zapisane w dziełach szopkarzy – tym razem podążymy szlakiem Jana Pawła II i innych krakowskich świętych. Tradycyjnie już w Święto Trzech Króli 6 stycznia spacer – spod Wawelu do Celestatu – poprowadzi dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.