Podgórska Jesień Kulturalna 2019

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 19 września 2019, 00:00 - niedziela, 22 września 2019

Solidna porcja dobrej muzyki na żywo – w wykonaniu Jacka Wójcickiego, zespołów Fresh Back, Hot Swing i Old Metropolitan Band. Do tego piknik sąsiedzki, gra terenowa dla szkół, warsztaty literackie dla dzieci i potańcówka przy żarówkach. A wszystko to przeplatane atrakcjami w stylu PRL i zabawnymi nawiązaniami do minionej epoki! Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2019, która odbędzie się w dniach 19-22 września. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

W tym roku Centrum Kultury Podgórza obchodzi trzydzieste piąte urodziny. To doskonała okazja, by – z przymrużeniem oka – powspominać jak wyglądała rzeczywistość ponad trzy dekady temu, kiedy CKP zaczynało swoją działalność. Zapraszamy więc na wyjątkową, jubileuszową edycję Podgórskiej Jesieni Kulturalnej pod hasłem „35 lat minęło…” – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Rozpoczniemy w czwartek 19 września o godz. 18.00 w Centrum Kultury Podgórza przy ul. Sokolskiej 13 koncertem Powróćmy jak za dawnych lat… Znane arie i duety operetkowe i musicalowe, pieśni neapolitańskie oraz utwory muzyki polskiej zaśpiewają Bożena Zawiślak-Dolny (mezzosopran) i Witold Wrona, z akompaniamentem Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej (fortepian).

Kolejny dzień, piątek 20 września, wypełnią tematyczne atrakcje dla dzieci i młodzieży oraz wieczór wspomnień. Uczniów podgórskich szkół zaprosimy do udziału w grze terenowej Pan tu nie stał… czyli świat sprzed 35 lat (godz. 10.00-12.30, rejestracja i start: CKP, ul. Sokolska 13; obowiązują wcześniejsze zgłoszenia). Będzie to podróż w czasie do minionej epoki, w której codziennością było stanie w kolejkach – po wyroby czekoladopodobne, papier toaletowy i inne towary. Uczestnicy dowiedzą się m.in. co kryje się za tajemniczymi hasłami: budka telefoniczna, Pewex, maszyna do pisania, magnetofon szpulowy, denominacja czy syfon. Tylko dzięki naszemu wehikułowi czasu uda im się również zdobyć kartki M II, P-2, a może nawet P-3! Dla najmłodszych (godz. 11.00) organizatorzy przygotowali warsztaty literackie inspirowane książką Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach (M. Michaluk. M. Stachowiak, W. Przewoźny, Wydawnictwo Albus). Natomiast po południu przyjdzie czas na wspomnienia, opowieści i anegdoty związane z jubileuszem Centrum Kultury Podgórza (godz. 18.00, spotkanie 35 lat minęło jak jeden dzień…) – serdecznie zapraszamy!

W sobotę 21 września CKP zaprasza na Rynek Podgórski. Najpierw o godz. 15.00 największe polskie i zagraniczne przeboje muzyki rozrywkowej lat 70., 80. i 90. zagra zespół Fresh Back. Będzie można usłyszeć m.in. takie szlagiery jak: „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar, „Dmuchawce latawce wiatr” Urszuli, „Małgośka” Maryli Rodowicz, „Dancing Queen” zespołu ABBA czy jeden z największych hitów Boney M By the Rivers of Babylon”. Następnie na plenerowej scenie zagości swing i jazz. O godz. 16.00 wystąpi Big Band Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego, a tuż po nim o godz. 17.00 zespół Hot Swing, który zagra m.in. takie standardy jak „Minor Swing”, „Sweet Georgia Brown” czy „Oh, Lady Be Good”. Następnie zaprosimy na scenę Old Metroplitan Band, który przypomni nam kolejne klasyki, jak: „Hit the Road, Jack!”, „Georgia on My Mind”, „When the Saints Go Marching” czy „What a Wonderful World”. Na finał, który rozpocznie się o godz. 20.00, specjalnie dla podgórskiej publiczności, zaśpiewa wyjątkowy artysta, z głosem o charakterystycznej tenorowej barwie – Jacek Wójcicki. Nie zabraknie więc słynnego „O sole mio” w jego wykonaniu i hitu „Brunetki, blondynki” z repertuaru Jana Kiepury. Dodatkowo, muzyczne powitanie jesieni na Rynku Podgórskim ubarwią atrakcje w stylu PRL. Będzie można stanąć w kolejce po wodę gazowaną z saturatora oraz podziwiać ikony motoryzacji tamtych czasów – Fiata 126p i Fiata 125p. Panie i panowie skorzystają również z plenerowego salonu fryzjerskiego rodem z PRL, w którym adepci tej sztuki będą czesać najmodniejsze fryzury sprzed kilku dekad.

Nie mniej ciekawie zapowiada się ostatni dzień Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, czyli niedziela 22 września. Podczas Pikniku sąsiedzkiego u burmistrza Floriana (godz. 10.00-16.00, Planty im. Floriana Nowackiego/park im. Emila Serkowskiego) będzie można wziąć udział m.in. w rodzinnej grze terenowej Terra-Nova – historia  z Podgórzem w tle, spróbować swoich sił w Ekstremalnym Queście Podgórskim i rzucić się w wir sportowej rywalizacji w ramach I Podgórskich Mistrzostw Gry w Zośkę (zawody poprzedzi krótki instruktarz). W piknikowym programie dla najmłodszych znalazły się też wyścigi na hulajnogach i rowerach, inscenizacja legendy o smoku wawelskim, wspólne czytanie bajek (Bajkoteka Mistrza Twardowskiego) oraz malowanie twarzy. Tegoroczną edycję Podgórskiej Jesieni Kulturalnej zakończymy wieczorną potańcówką przy żarówkach w stylu lat 80. (godz. 18.00–20.00, dziedziniec wewnętrzny CKP, ul. Sokolska 13, w przypadku złej pogody sala widowiskowa w budynku CKP). Stroje z epoki mile widziane!

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.