Wianki – Święto Muzyki 2019

Festiwale muzyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 22 czerwca 2019

Podobno wszystko, co dobre, szybko się kończy. Najkrótszą noc w roku trzeba więc należycie uczcić. Niech pomoże nam muzyka!

Letnie przesilenie od wieków wyganiało naszych przodków z domu. Jedni zwali tę potrzebę kupalnocką, inni sobótką, a niektórzy uświęcali imieniem Jana Chrzciciela. Tak naprawdę wszystkim chodziło po prostu o dobrą zabawę. Nie inaczej jest i dzisiaj: zapoczątkowana we Francji tradycja Fête de la Musique artystom pozwala wyrażać się niemal bez ograniczeń w miejskiej przestrzeni, a publiczności daje szansę na zetknięcie się z wieloma stylami muzyki. Ten zwyczaj, połączony z lokalną tradycją, przyjął się również w Krakowie pod postacią Wianków – Święta Muzyki. 22 czerwca ulice, place i zaułki miasta znowu wypełnią się dźwiękami.

Najgłośniej będzie na Rynku Głównym – Scena Hard Rock Cafe zaoferuje barwną mieszankę gatunków. Elektroniczną muzykę taneczną prezentować będzie producencki duet Flirtini wspierany przez wokalistów młodego pokolenia (Rosalie., Piotr Zioła, Michał Sobierajski, Ras, Lena, Gverilla). Elektronikę z popem sprawnie wymieszają Natalia Nykiel i The Dumplings, natomiast hiphopowego posmaku zabawie nadadzą katowicki raper Miuosh oraz zespół Rasmentalism. Program dopełni Silent Disco organizowane we współpracy z festiwalem Unsound.

Z Powiśla dobiegnie kobiecy wielogłos wzbogacony męskim pierwiastkiem. Na Scenie Coca-Coli wystąpią Mela Koteluk, Barbara Wrońska, Misia Furtak, tęskno, czyli zespół wokalistki Joanny Longić i pianistki Hani Rani, oraz kolektyw braci Waglewskich – Fisz Emade Tworzywo.

W plenerze przed Nowohuckim Centrum Kultury usłyszymy artystów „stąd”. Na Scenie Krakowskiej zaprezentują się zjawiskowa Renata Przemyk, stawiający coraz odważniejsze kroki na ogólnopolskiej scenie Patrick the Pan i Limboski oraz trębacz i kompozytor Przemysław Sokół ze swoją rozmiłowaną w bałkańskich rytmach orkiestrą.

Duże plenerowe sceny to jednak tylko początek świętowania. Akcja „Młodzi w mieście” pozwoli włączyć się w obchody święta muzyki uczniom szkół muzycznych. Za ich sprawą Altana na Plantach rozbrzmiewać będzie eleganckimi nutami muzyki poważnej. Na Scenie Off Radia Kraków przy Pompie Teatru im. Juliusza Słowackiego zagrają artyści znani z anteny. W czasie panelu dyskusyjnego prowadzonego w przerwach między koncertami dowiemy się więcej o dostępności muzyki dla osób niepełnosprawnych. Scena Alternatywna, której patronem będzie klub Alchemia, ugości na placu Nowym eksperymentatorów: Resina, Enablers, BNNT i Laboratorium Pieśni. Wieczorem w klubie Hevre na Scenie Debiutów wystąpią młodzi artyści z Polski i Ukrainy, którzy coraz skuteczniej zabiegają o uwagę szerszego grona słuchaczy. Zanim to nastąpi, w ciągu dnia dzięki warsztatom oraz rozmowom z muzykami, dziennikarzami i przedstawicielami środowiska muzycznego będziemy mieli okazję poznać kulisy funkcjonowania branży.

To nadal nie wszystko! Po licznych placach i skwerach miasta rozleje się fala koncertów akustycznych. Potańcówka z Małą Orkiestrą Dancingową w namiocie na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej zasygnalizuje początek Festiwalu Kultury Żydowskiej. Na bulwarze Czerwieńskim odbędą się warsztaty z plecenia wianków zakończone konkursem na najpiękniejszy z nich. Tradycyjną kulminacją obchodów Święta Muzyki w plenerze będą pokazy pirotechniczne u brzegu Wisły. Po zmroku przeniesiemy się też do klubów. W najkrótszą noc w roku z radością ugoszczą nas m.in. Forum Przestrzenie, Hevre, Pasaż, Prozak 2.0, Strefa czy Szpitalna 1. Nie marnujmy ani chwili! (Bartosz Suchecki, „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.