Alchemia

Kluby

Alchemia to jedno z miejsc, dzięki którym zaczęła się rewitalizacja Kazimierza. Powstała w 1999 roku z inicjatywy Aleksandra Wityńskiego i Jacka Żakowskiego. Od początku funkcjonowała nie tylko jako knajpa, ale także centrum kultury – przede wszystkim scena koncertowa oraz miejsce pokazów kinowych, performansów, przedstawień, wystaw, festiwali. Alchemia to knajpa w ściśle „krakowskim stylu”: wewnątrz znajdują się zabytkowe meble, na nich koronkowe serwety i świece, na ścianach wyłożonych ciemnymi tapetami wiszą lustra i zdjęcia przodków, a sala przy barze wygląda jak warsztat alchemika. We wnętrzach klubu znajduje się wiele nieoczywistych zakątków: przejście przez szafę do kolejnej części lokalu, sala nazywana kuchnią z kredensami i świętymi obrazkami czy piwnica o ceglanych ścianach. W cieplejsze dni można usiąść w kawiarnianym ogródku i obserwować, co dzieje się na placu Nowym.

Alchemia nieprzypadkowo i zasłużenie zyskała miano miejsca kultowego. Jej sława wykracza poza granice grodu Kraka. Świadczyć mogą o tym chociażby książki, których akcja dzieje się w tym miejscu. To nie tylko dzieła współczesnych krakowskich autorów, takich jak Marcin Świetlicki, Irek Grin czy Sławomir Łuczak, ale także przyjezdnych. W kryminale Joanny Chmielewskiej Rzeź bezkręgowców dochodzi tutaj do zabójstwa osoby związanej ze światem mediów, zaś Andrzej Pilipiuk każe bohaterom swojej książki Kuzynki poszukiwać w tym miejscu alchemika. Od 2006 roku klub organizuje festiwal Krakowska Jesień Jazzowa. Swoje teledyski nagrywali tutaj m.in. Püdelsi z Maćkiem Maleńczukiem (Kwas) i Editors (You Don't Know Love). Ważna informacja dla spragnionych kulinarnych doznań: za rogiem znajduje się restauracja „Alchemia od kuchni”.

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.