Te Deum Krzysztofa Pendereckiego w kościele św. Katarzyny

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 30 października 2018, 19:30

Te Deum to wczesnochrześcijański hymn, którego autorstwo tradycja przypisuje św. Ambrożemu i św. Augustynowi (choć badacze podważają dziś prawdziwość tej hipotezy), wykonywany przy szczególnie uroczystych okazjach. Tych ostatnich nam nie brakuje – dlatego 30 października w kościele św. Katarzyny zabrzmi Te Deum Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała, solistów, zespołu wokalnego Cracow Singers oraz armeńskiego Hover Chamber Choir.
Tym koncertem miasto podkreśla swoją pamięć o niezwykle ważnych dla Polski rocznicach, celebrowanych przez cały rok 2018, których kulminacja przypada właśnie jesienią: stuleciu odzyskania niepodległości (11 listopada) i wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborców (31 października) oraz jubileuszu 85-lecia urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Warto jeszcze dodać, że powstanie radosnego i podniosłego Te Deum zainspirował wybór Jana Pawła II na papieża w 1978 roku – i to kolejna istotna rocznica wpleciona w ten koncert.
Program wieczoru uzupełnią cztery inne dzieła Maestro Pendereckiego: Entrata na instrumenty blaszane i kotły (to obsada, która w muzyce baroku służyła oddaniu chwały i radości), Agnus Dei z Polskiego Requiem i O Gloriosa Virginum (oba na chór a cappella) oraz Ciaccona in memoriam Giovanni Paolo II na smyczki. (Barbara Skowrońska)

Krzysztof Penderecki
Entrata na instrumenty dęte blaszane i kotły

Ciaccona in memoriam Giovanni Paolo II na smyczki
Agnus Dei na chór a cappella
O Gloriosa Virginum na chór a cappella
Te Deum na głosy solowe, dwa chóry mieszane i orkiestrę

Iwona Hossa – sopran
Anna Lubańska – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Dominik Opaliński – bas
Hover Choir of Armenia (Sona Hovhannisyan – dyrygent)
Cracow Singers (Karol Kusz – dyrygent)
Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał – dyrygent

udostępnij

więcej

  • wstęp wolny za wejściówkami
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.