Pomyśl o pseudonimie dla siebie

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 12 września 2018, 18:00 - niedziela, 7 lipca 2019

Wystawa w Fabryce Emalia Oskara Schindlera to opowieść siedmiorga Polaków o ich młodości, która przypadła na okres okupacji niemieckiej w Krakowie (1 września 1939 roku mieli od 13 do 16 lat). Materiały pochodzą z kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także z nieznanych wcześniej rodzinnych zbiorów. Wspólnym motywem tych siedmiu wojennych życiorysów jest działalność w strukturach Armii Krajowej. We wszystkich historiach przewijają się podobne wątki: beztroskiego dzieciństwa, młodzieńczych przyjaźni, wpływu rodzinnego wychowania na najważniejsze życiowe decyzje, w tym tej o podjęciu służby Polsce.

Nastoletni bohaterowie, niezależnie od tego, czy zostawali żołnierzami, czy zajmowali się konspiracyjną logistyką, narażali życie na równi z dorosłymi i za swoją odwagę płacili często najwyższą cenę. Tworzące ekspozycję wspomnienia – choć zarejestrowano je wiele lat od przywoływanych wydarzeń – pełne są emocji związanych z grozą wojny: aresztowaniami gestapo, bestialskimi przesłuchaniami, wywózkami do obozów koncentracyjnych, trudem walki zbrojnej w oddziałach partyzanckich, śmiercią przyjaciół i bliskich. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.