7. Krakowski Festiwal Komiksu

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 24 marca 2018 - niedziela, 25 marca 2018

Nie dość, że przed nami długo wyczekiwana wiosna, to jeszcze może nadarzy się okazja, by spotkać postacie z Gwiezdnych wojen?

Już po raz siódmy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na Rajskiej podczas 7. Krakowskiego Festiwalu Komiksu zagoszczą twórcy i miłośnicy komiksu. Ostatni weekend marca przyniesie sporo atrakcji miłośnikom powieści graficznych i komiksowych pasków.

To może trochę historii... Korzenie komiksu w Polsce sięgają roku 1918 i związane są z rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległościUkazywały się wówczas opowiastki oparte na połączeniu wierszowanego tekstu i obrazków], dla dzieci zaś wychodziły specjalne publikacje. Najbardziej znane, wznawiane zresztą do dziś, to przygody Koziołka Matołka i Małpki Fiki-Miki Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Po II wojnie światowej władze komunistyczne nieprzychylnym okiem patrzyły na ten gatunek jako typowy dla amerykańskiej popkultury. Jednak już pod koniec lat 50. XX wieku komiks znów trafił do gazet. Wtedy debiutowali też ojcowie polskiego komiksu: Janusz Christa i Henryk Jerzy Chmielewski. Z kolei po 1989 roku rozkwitła twórczość młodych autorów niezależnych. Jednak na rynku wciąż królowały zagraniczne produkcje. Z końcem lat 90. XX wieku można mówić o renesansie polskiego komiksu. Przełomem był magazyn „Produkt” kierowany przez Michała Śledzińskiego, zaczęły też powstawać wydawnictwa nastawione na publikacje rodzimych autorów. Warto zaznaczyć, że w Polsce nie funkcjonuje komiksowy mainstream w amerykańskim czy frankofońskim rozumieniu. Właściwie każdy polski komiks jest komiksem autorskim. Obowiązkowo trzeba poznać komiksy Mateusza Skutnika, Karola Kalinowskiego, Michała Śledzińskiego, duetu Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Tomasza i Bartosza Minkiewiczów, Krzysztofa Gawronkiewicza i Grzegorza Janusza oraz Dennisa Wojdy, a ze starszego pokolenia – Tadeusza Baranowskiego, Szarloty Pawel, Jerzego Wróblewskiego czy wspomnianych Christy i Chmielewskiego.

Wróćmy do współczesności – w trakcie tegorocznej edycji przewidziane są m.in. spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, wystawy, wykłady oraz warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży. To oczywiście nie wszystkie atrakcje – festiwalowi towarzyszy ciesząca się wielką popularnością komiksowa bitwa, podczas której rysownicy podejmą wyzwanie rysowania na czas na zadany temat. Zrzeszający fanów Gwiezdnych wojen Polish Garrison – część międzynarodowej organizacji 501st Legion, zwanej też „Pięścią Vadera” – zaaranżuje w Artetece kantynę prosto z filmu George’a Lucasa. Stowarzyszenie „Zbudujmy to!” zaprezentuje natomiast wystawę obiektów zrobionych z klocków LEGO oraz poprowadzi warsztaty dla najmłodszych. Nie zabraknie także komiksowej giełdy, na której będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne pozycje. Gośćmi będą m.in. Jakub Rebelka, Krzysztof Gawronkiewicz, Marcin Podolec, Michał Rzecznik, Bartosz i Tomasz Minkiewiczowie, Aleksandra Hirszfeld czy Jakub Dem Dębski. Odwiedzimy także stoiska wydawnictw: KURC, Planeta Komiksów, Scream Comics, Blik Studio, Mandioca, Sol Invictus oraz Bum Projekt.

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie konferencja naukowa Mit dzisiaj oraz wymiana komiksów w ramach Drugiego Życia Książki. Warto wybrać się także do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę Teraz komiks!

Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. (Barbara Zając, miesięcznik Karnet)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.