Stara Synagoga

Muzeum Krakowa

Przy ulicy Szerokiej – znanej nie tylko z finałowego koncertu Festiwalu Kultury Żydowskiej, ale także będącej przez wieki centrum gminy żydowskiej na Kazimierzu – stoi jedna z najstarszych zachowanych w tak dobrym stanie synagog w Polsce, w której aż do 1941 roku odbywały się regularnie nabożeństwa.

Powstała prawdopodobnie wkrótce po przymusowym exodusie krakowskich Żydów na Kazimierz (obwiniano ich o pożar w 1494 roku, który strawił osiem ulic w okolicy pl. Szczepańskiego). Pierwotny budynek dostawiono od strony wschodniej do murów obronnych Kazimierza. Pięćdziesiąt lat później synagoga spłonęła, a przy jej odbudowie, którą powierzono budowniczemu z Florencji Matteo Gucciemu, dodano salę śpiewaków (od strony południowej), a od północy – salę dla kobiet. Zachowany został jednak gotycki charakter bożnicy, wzbogacony elementami renesansowymi, takimi jak wysoka attyka, zamknięte półkoliście okna czy kolumny toskańskie we wnętrzu. Całość zabudowań z dodanym domem zarządu Gminy tworzyła centrum religijno-administracyjne gminy żydowskiej na Kazimierzu. W ciągu następnych stuleci synagoga była kilkakrotnie niszczona pożarami i rabunkami w wojennych zawieruchach. Każdorazowo była odnawiana, a także przebudowywana. W roku 1923 obniżono teren wokół bożnicy do poziomu z XV wieku, a w przebudowanych pomieszczeniach nad frontowym przedsionkiem urządzono niewielkie synagogalne muzeum.

Na przestrzeni stuleci Stara Synagoga była areną ważnych dla historii Polski wydarzeń. To tu Tadeusz Kościuszko wzywał Żydów do udziału w insurekcji 1794 roku, a rabin Beer Meisels nawoływał do wsparcia dążeń niepodległościowych w czasie Wiosny Ludów 1848 roku. Tu wreszcie witano prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego podczas jego wizyty w Krakowie (1927, zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć na wystawie wewnątrz bóżnicy).

Po zniszczeniach dokonanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej (wyburzono nawet gotyckie sklepienie i renesansowe kolumny), w latach pięćdziesiątych XX wieku przeprowadzono remont, który po części przywrócił synagodze dawną świetność. Równocześnie Kongregacja Wyznania Mojżeszowego w 1959 roku przekazała zabytkowy obiekt Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa.

We wnętrzu najstarszej zachowanej krakowskiej synagogi, ulokowanej w sercu dawnego żydowskiego miasta na Kazimierzu, urządzono wystawę prezentującą dzieje i kulturę Żydów krakowskich.

Szabat, Nowy Rok i Dzień Pojednania, Kuczki, Chanuka, Purim i Pesach – w głównej sali modlitewnej Starej Synagogi przedstawiono cykl najważniejszych świąt żydowskiego kalendarza, a także sposoby ich celebrowania oraz związane z nimi przedmioty, zwyczaje, tradycyjne ubiory. Dla Żydów najważniejszym obiektem kultu jest Tora – pergaminowy zwój z tekstem Pisma Świętego, przechowywany w Arce umieszczonej na wschodniej ścianie każdej synagogi. Na wystawie zaprezentowano tradycyjne utensylia używane do przechowania Pisma, a także podczas odczytywania go przez lektora. W dawnej sali kobiet znalazła miejsce prezentacja poświęcona życiu prywatnemu i rodzinnemu. Muzeum organizuje w synagodze także wystawy czasowe poświęcone różnym aspektom żydowskiego życia w Krakowie.

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 20 zł, wstęp wolny w poniedziałek

udostępnij

więcej

 • mhk.pl/oddzialy/stara_synagoga
 • 12 422 09 62
 • starasynagoga@mhk.pl
 • Godziny otwarcia
  02 stycznia - 31 marca
  pon. 10:00-14:00, wt.-czw. 9:00-16:00, pt. 10:00-17:00, sob.-niedz. 9:00-16:00
  01 kwietnia - 31 października
  pon. 10:00-14:00, wt.-niedz. 9:00-17:00
  02 listopada - 31 grudnia
  pon. 10:00-14:00, wt.-czw. 9:00-16:00, pt. 10:00-17:00, sob.-niedz. 9:00-16:00

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.