Jeńcy wojenni w Krakowie 1939-1945

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 12 października 2016, 18:00 - wtorek, 4 kwietnia 2017

„Niepokorni” – tak podczas II wojny światowej nazywano w Krakowie jeńców wojennych zesłanych do tutejszych karnych obozów za (zgodną z konwencją genewską) odmowę przymusowej pracy dla III Rzeszy.

W samym Stalagu 369, działającym od czerwca 1942 roku w podkrakowskim wówczas Kobierzynie, przebywało równocześnie około pięciu tysięcy szeregowców i podoficerów pokonanych armii Francji, Belgii oraz Holandii. W sumie przez to miejsce przewinęło się około siedemnastu tysięcy więźniów. Na terenie dawnego hitlerowskiego obozu (obecnie skwer gen. de Gaulle'a) znajduje się niewielki monument z godłem obozu i pamiątkowym napisem. Inicjatorem powstania pomnika był profesor krakowskiej politechniki Jan Harasymowicz, za pomoc tutejszym więźniom uhonorowany po wojnie Legią Honorową. Zapomnianej historii tego miejsca poświęcona będzie wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jeńcy wojenni w Krakowie 1939-1945 w Fabryce Schindlera. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Oporu i Deportacji w Besançon, które posiada kolekcję pamiątek związanych ze Stalagiem 369. W Fabryce Schindlera przypomniana zostanie także historia więzionych przez Niemców na terenie Krakowa jeńców sowieckich.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<