O bankowości i finansach w ciekawej formie!

22 września 2020

Poznaj interaktywną historię polskiej bankowości od średniowiecza do współczesności.
Spotkaj słynne krakowskie rody bankierów.
Weź do ręki prawdziwą sztabę złota.
Poznaj zadania Narodowego Banku Polskiego.

Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego w samym sercu Krakowa!

We wrześniu 2020 roku w pięknym zabytkowym gmachu Oddziału Okręgowego NBP otwarto nowoczesną placówkę edukacyjną – Krakowski Salon Ekonomiczny NBP.
W przestrzeni podzielonej na trzy części poznajemy historię polskich finansów od średniowiecza do współczesności. Ekspozycja podzielona jest na moduły noszące nazwy: Sala Polska, Sala NBP, Sala Krakowska.

Podróż w czasie rozpoczyna się w Sali Polskiej u źródeł rodzącej się państwowości i trwa przez historię Piastów, Jagiellonów i Wazów, trudne czasy rozbiorów, odrodzenie się państwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym, okres okupacji, lata powojenne, PRL, aż do czasów nam współczesnych. Ekspozycja w Sali Polskiej przybliża pierwsze formy transakcji handlowych, w których rolę pieniądza pełniły różne płacidła, a także kolejne etapy dziejów polskiego pieniądza. Okres Piastów i Jagiellonów jest ukazany poprzez trzy zasadnicze okresy jego rozwoju:

  • denarowy (od monety odpowiadającej denarowi),
  • groszowy (od monety odpowiadającej groszowi),
  • złotowo-talarowy (od monety odpowiadającej złotemu polskiemu, emitowanemu także w formie talarów).

Każda sala wyposażona została w multimedialne narzędzia, dzięki czemu ekspozycja jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci i młodzieży. Multimedia pozwalają zajrzeć do skarbca królewskiego, a wirtualna waga – ważyć wybrane towary i ocenić ich wartość na przestrzeni dziejów.
Dokładnie poznajemy też historię pieniądza kruszcowego łączącą się z mennicami, w których był wybijany. Wirtualna mapa dawnych mennic umieszczona na ekranie dotykowym pozwala śledzić proces powstawania i produkcji pieniądza.
Pieniądze II Rzeczpospolitej, reformę Władysława Grabskiego, informacje o rozwoju gospodarki przedwojennej Polski zobaczymy z bliska w specjalnie przygotowanych stanowiskach multimedialnych.

W Sali NBP poznamy tajemnice gabinetu numizmatycznego. To wyjątkowa przestrzeń wystawiennicza, w której zaprezentowano najpiękniejsze monety i banknoty kolekcjonerskie emitowane przez NBP. Zobaczymy tu wszystkie monety i banknoty kolekcjonerskie od 1995 roku. Specjalne gabloty ze szkłem powiększającym pozwolą nam z bliska zobaczyć szczegóły i detale dawnych i współczesnych banknotów i monet. Dowiemy się też więcej na temat zabezpieczeń współczesnych banknotów emitowanych przez NBP. Na stanowisku wyposażonym w monitory dotykowe i aplikacje zapoznamy się ze współczesną działalnością banku centralnego.

Trzeci moduł ekspozycji to Sala Krakowska. Przybliża dzieje bankierskich rodów stolicy dawnej Rzeczpospolitej. Podróż w czasie możliwa jest dzięki specjalnie zaprojektowanemu pulpitowi z ruchomym skanerem. Sala Krakowska opowiada także o losach siedziby banku w czasie II wojny światowej.

Wyjątkowe atrakcje ekspozycji w Sali Polskiej to oryginalny eksponat historyczny: odresturowany sejf bankowy z początku XX wieku. W Sali NBP znajduje się też eksponat wzbudzający najwięcej emocji – oryginalna bankowa sztaba złota. A to tylko część atrakcji Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP.

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Oddział Okręgowy NBP
ul. Basztowa 20
nbp.pl/kse

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP zaprasza!

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.