Kraków w łacińskich sentencjach

4 sierpnia 2020

Co to jest pitaval krakowski? Co mówią o naszym mieście łacińskie sentencje znajdujące się na licznych budynkach? Jaka jest historia krakowskich parków? Już w najbliższy weekend czeka nas kolejna porcja nieszablonowych spacerów oraz dużo dobrej muzyki na żywo dzięki Muzycznym plenerom: od elektroniki przez free jazz na klasyce spod znaku Mozarta kończąc.

Sobota 8 sierpnia

Tuż u stóp Wawelu przy ulicy Podzamcze mieści się wzniesiony w XIV wieku dom, który swoją dzisiejszą nazwę zawdzięcza znakomitemu lokatorowi – Janowi Długoszowi. „Nil est in homine bona mente melius”, czyli „Nic nie ma w człowieku lepszego ponad rozum” to łacińska sentencja, która zdobi mury tego budynku i jest jednocześnie przyczynkiem do pierwszego sobotniego spaceru. W średniowieczu najważniejszym centrum kultury łacińskiej w Polsce był Kraków, dlatego to właśnie tutaj najlepiej szukać odpowiedzi na pytanie, co mówią nam o dawnych wiekach łacińskie inskrypcje wykute w kamieniu.
Start spaceru: godz. 12.00
Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Skoro już jesteśmy przy łacińskich sentencjach… „Plus ratio quam vis”, czyli „Więcej znaczy rozum niż siła”, to dewiza najstarszej polskiej uczelni – powołanej w 1364 Akademii Krakowskiej, od 1817 roku znanej jako Uniwersytet Jagielloński. Powstanie i działalność uniwersytetu założonego przez króla Kazimierza Wielkiego to niebagatelny kawałek historii Krakowa, dlatego też w sobotnie popołudnie postaramy się przybliżyć dzieje Alma Mater, odwiedzając również miejsca związane najsłynniejszymi profesorami i studentami, bez których uczelnia nie mogłaby istnieć.
Start spaceru: godz. 14.00
Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Niedziela 9 sierpnia

Podczas kolejnego spaceru przełamiemy schematy, wprowadzając trochę niepokoju do kojarzącej się z sielanką niedzieli. W samo południe zobaczymy bowiem mroczną stronę miasta. „Pitaval krakowski” to spacer, podczas którego zaprezentujemy miejsca związane z sprawami sądowymi, które skupiały uwagę całego społeczeństwa. Przyjrzymy się słynnym procesom w scenerii Krakowa: od średniowiecza aż po czasy nowożytne.
Start spaceru: godz. 12.00
Zalecany wiek uczestników powyżej 14. roku życia.

Niedzielne spacerowanie zakończymy w najbardziej adekwatnym miejscu, czyli wśród zieleni w parku Krakowskim i parku Jordana. Przyjrzymy się ich historii, założycielom i patronom, a także posłuchamy o miejscach, które zmieniły swoje przeznaczenie. Przechadzka po parku Jordana to znakomite nawiązanie do spaceru dotyczącego łacińskich sentencji. Właśnie tu znajdziecie kolejną frazę: „Fortes creantur fortibus et bonis, czyli „Z dzielnych rodzą się dzielni i zacni”. Zakładamy, że znalezienie jej nie będzie dla was najmniejszym problemem!
Start spaceru: godz. 14.00
Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

  • Niezbędne informacje

Każdy ze spacerów trwa 2 godziny i jest prowadzony w języku polskim.
W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).
Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal EVENEA.
Rezerwacja wejściówek na spacery 8 i 9 sierpnia ruszy dzisiaj o godzinie 14.00.

Spacer 17, 08.08.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer17/
Spacer 18, 08.08.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer18/
Spacer 19, 09.08.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer19/
Spacer 20, 09.08.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer20/

Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie 2 wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.
Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach na portalu www.krakow.travel.

Więcej niż Nowa Huta

Doskonałym uzupełnieniem spacerów z przewodnikiem są nowiny w serwisie Kraków Travel. Każdy w Krakowie słyszał o Nowej Hucie i jej bogatej historii i prawie każdy w Krakowie był na placu Centralnym lub przynajmniej widział go na zdjęciu. Nie wszyscy jednak wiedzą, co można zobaczyć na terenach, które kiedyś należały do ogromnej dzielnicy Nowa Huta, a od 1991 roku są samodzielnymi jednostkami administracyjnymi. Trasa dostępna w serwisie Kraków Travel pod linkiem: http://krakow.travel/wycieczki/36827.

Odkryj Kraków z Jakubem Kornhauserem

Jakub Kornhauser pisze na łamach sierpniowego miesięcznika „Znak” poświęconego odkrywaniu miasta: „Bycie traperem w realiach miasta czy dzielnicy nie wymaga szczególnie zaawansowanych sił ani środków. Zamiast pendolinem podjedźmy parę przystanków lokalnym szynobusem, zamiast trzymać się chodników, zapuśćmy się na podwórza i dachy. Pod blokiem, za sklepem, parę metrów od targu czają się umykające większości zachwycające drobiazgi”.
W sobotę zapraszamy na wędrówkę, podczas której postaramy się pokazać wam właśnie takie drobiazgi. Wyjdziemy poza Rynek Główny i centrum miasta po to, by poznać ścieżki Jakuba Kornhausera – literaturoznawcy, poety, tłumacza, krytyka literackiego, adiunkta w Instytucie Filologii Romańskiej UJ oraz w Ośrodku Badań nad Awangardą UJ, który ostatnio wydał rowerowe prozy pt. „Premie górskie najwyższej kategorii”.
Start spaceru: godz. 11.00
Jak dołączyć? Wypełnij formularz! Znajdziesz go tutaj: https://forms.gle/M2QsucpTSaACJwBi7
Kto pierwszy, ten lepszy!

„1920. Cud Wisły” w Muzeum Narodowym

W setną rocznicę bitwy warszawskiej Muzeum Narodowe przygotowało wystawę upamiętniającą jedno z najdonioślejszych zwycięstw polskiego wojska. Na wystawie obejrzeć można m.in. plakaty z okresu wojny polsko-bolszewickiej tworzone przez wybitnych polskich artystów – Edmunda Bartłomiejczyka, Zygmunta Kamińskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Zdzisława Gedliczkę, Józefa Mehoffera, Józefa Ryszkiewicza, Kamila Mackiewicza i Karola Homolacsa. Zostały one zestawione z propagandowymi plakatami radzieckimi autorstwa wybitnych rosyjskich twórców, m.in. Włodzimierza Majakowskiego i Dimitrija Moora. Uzupełnieniem ekspozycji są dokumenty z epoki, odznaczenia nadawane za bohaterską walkę na wojnie polsko-bolszewickiej, oryginalne umundurowanie i wyposażenie polskiego żołnierza z tego okresu oraz broń, którą się posługiwał. Wystawa otwarta jest dla zwiedzających od 24 lipca do 29 listopada 2020 roku.

Weekend = Muzyczne plenery

Przed nami weekend, a to oznacza kolejne koncerty w ramach cyklu Muzyczne plenery!

Uwaga! Z przykrością informujemy, że zaplanowany na piątkowy wieczór (7 sierpnia) koncert zespołu Skarby na scenie przed Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach cyklu Muzyczne plenery z niezależnych od nas przyczyn został odwołany!
Zapraszamy na koncert Rycerzyków, który odbędzie się w tym samym dniu oraz tej samej lokalizacji o godz. 20.00.
Muzyka tworzona przez zespół wpisuje się w tradycję inteligentnego, zwiewnego popu, przywołującego nazwy Fleetwood Mac, Stereolab, Kate Bush czy Cocteau Twins. Choć zespół swoją nazwę zapożyczył z „Ballady o smutnym rycerzyku” Ścianki, bajkowo-dziwaczny świat materializujący się w dźwiękach każdego z utworów nie daje zbyt wiele powodów do smutku. 
Wszystkie osoby, które pobrały za pośrednictwem portalu Evenea.pl bezpłatne wejściówki na piątkowy koncert Skarbów, otrzymają wiadomość e-mail z informacją o anulowaniu wydarzenia oraz zaproszenie do pobrania nowych wejściówek na koncert Rycerzyków.

W sobotę w tym samym miejscu, również o 20.00, zapraszamy na występ duetu Malediwy, który proponuje zróżnicowane i eksperymentalne doznania muzyczne na pograniczu free jazzu, nasycone – jak wskazuje sama nazwa zespołu – egzotycznymi rytmami.

Natomiast w niedzielę zapraszamy na Piknik Krakowski w parku Maćka i Doroty, gdzie o godz. 14.00 wystąpi kwartet smyczkowy Manus z utworami m.in. Mozarta, Manciniego i Bocka.

Wszystkie koncerty są bezpłatne, jednak na piątkowe i sobotnie wydarzenia konieczne będzie wcześniejsze pobranie wejściówki z portalu EVENEA.
Pełny program oraz szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia pod linkiem.

********************************

Zachęcamy do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii.

Kampania „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” zachęca mieszkańców nie tylko do korzystania z oferty kulturalnej, ale także do odwiedzenia miejsc kojarzonych dotychczas tylko z zagranicznymi turystami. Do takich obiektów należy hotel PURO Kazimierz, w którym można skorzystać z bogatej oferty restauracyjnej, siłowni, a także pakietów SPA. Hotel PURO przygotował specjalną letnią ofertę dla krakowian, która obejmuje między innymi bezpłatne sesje kina plenerowego w co drugi czwartek. Hotel PURO Kazimierz zaprasza wszystkich turystów w swoim mieście do restauracji Halicka oraz do MAK Bread&Coffee, czyli kawiarnio-piekarni z naturalnymi chlebami na zakwasie, bajglami i bagietkami oraz pysznymi pastami do smarowania.

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.