Spacerem po kawiarniach, Kazimierzu, Plantach i Festung Krakau

28 lipca 2020

Gdzie powstała pierwsza kawiarnia? Jak wyglądało religijne życie Żydów na krakowskim Kazimierzu? Co kryją w sobie Planty i cóż to takiego te basteje? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie podczas kolejnej dawki spacerów, które odbędą się w najbliższy weekend w ramach projektu „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. Oprócz tego czeka nas kolejna odsłona muzycznych plenerów: od elektroniki serwowanej przez Polę Rise, przez jazz w wykonaniu Piotr Budniak Essential Group, aż po skrzypcowy duet dwóch Jakubów: Żurka i Michalaka. No to w drogę!

Sobota 1 sierpnia

Sobotnie spacerowanie zaczniemy od kawy…, a dokładniej od spaceru kawowym szlakiem Krakowa. Ten popularny na całym świecie napój, który doczekał się wielu sposobów parzenia czy podania, ma także ciekawą podwawelską historię. W trakcie zwiedzania z przewodnikiem dowiecie się: co mają ze sobą wspólnego pierwsza krakowska kawiarnia z kultowym „Misiem” Stanisława Barei, dlaczego kiedyś w cukierniach nie podawano kawy, a także z czego w czasach okupacji robiono tort migdałowy u „Noworolskiego”. Bo przecież chyba nie z migdałów…
Start spaceru: godz. 12.00
Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Dalej ruszymy na krakowski Kazimierz, aby poczuć ducha słynnej dzielnicy żydowskiej. Idąc szlakiem siedmiu zachowanych do dzisiaj synagog, dowiemy się więcej o tradycjach i świętach żydowskich, które na stałe były wpisane w codzienność tej unikatowej dzielnicy. To wycieczka do nieistniejącego już świata, w którym w fascynujący sposób przenikały się kultury żydowska i chrześcijańska.
Start spaceru: godz. 14.00         
Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych

Niedziela 2 sierpnia

A w niedzielę sprawdzimy, jak podczas swojej długiej historii Kraków szykował się do obrony. Gród Kraka jest bogaty w takie perły architektury militarnej, jak basteje, kaponiery czy beluardy – i nawet jeśli dziś te nazwy niewiele wam mówią, po niedzielnym spacerze przestaną być tajemnicą. Festung Krakau to nie mit, ale prawdziwa historia, która rozpoczęła się w połowie XIX wieku, zaś na początku XX stulecia uczyniła Kraków prawdziwą twierdzą. Podczas spaceru będzie można się przekonać, że nasze miasto to nie tylko fascynujące dziedzictwo kulturalne, ale również militarne: od średniowiecznych murów Wawelu po powstałe w XIX wieku forty austriackie.
Start spaceru: godz. 12.00
Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

Pierwszy sierpniowy weekend pożegnamy spacerem po najbardziej znanym parku Krakowa, czyli po Plantach. Ten temat łączy się z zagadnieniami militarnymi, bowiem Planty powstały przecież w miejscu fortyfikacji otaczających kiedyś Stare Miasto. Po Plantach będziemy jednak spacerować głównie po to, aby na nowo odkryć uwiecznionych tu w pomnikach Polaków oraz bohaterów literatury.
Start spaceru: godz. 14.00
Spacer przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych.

  • Niezbędne informacje

Każdy ze spacerów trwa 2 godziny i jest prowadzony w języku polskim.
W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).
Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal EVENEA.
Rezerwacja wejściówek na spacery 1 i 2 sierpnia ruszy dzisiaj o godzinie 14.00.

Spacer 13, 01.08.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer13/
Spacer 14, 01.08.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer14/
Spacer 15, 02.08.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer15/
Spacer 16, 02.08.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer16/

Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie 2 wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.
Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach portalu www.krakow.travel.

Nie tylko Wit Stwosz

Doskonałym uzupełnieniem spacerów z przewodnikiem są nowiny w serwisie Kraków Travel. Właśnie tam pojawiła się nowa trasa do samodzielnego zwiedzania zatytułowana „Nie tylko Wit Stwosz”, która powstała we współpracy z Konsulatem Generalnym Niemiec w Krakowie oraz Biurem Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa. Pokazuje ona z krakowskiej perspektywy, że wielowiekowe sąsiedztwo Polski i Niemiec to coś więcej niż tylko kręta linia graniczna na mapie. Trasa dostępna w serwisie Kraków Travel pod linkiem: http://krakow.travel/wycieczki/37049.

Jeszcze więcej muzyki w plenerze

Najbliższy weekend to także kolejne koncerty wpisane w miejski projekt „Muzyczne plenery. Pierwszy z nich, to występ Poli Rise – elektropopowej artystki z chłodzącym, onirycznym wokalem, którego będzie można posłuchać w piątek o godz. 20.00 na scenie przed Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Sobotni wieczór (także o godz. 20.00) umili nam występ młodego kolektywu Piotr Budniak Essential Group, który już teraz uznawany jest za jeden z najlepszych akustycznych zespołów jazzowych. 
Natomiast w niedzielę zapraszamy na Piknik Krakowski na Plantach Mistrzejowickich, gdzie o godz. 14.00 wystąpi duet skrzypcowy Jakub Żurek & Jakub Michalak.

Wszystkie koncerty są bezpłatne, jednak na piątkowe i sobotnie wydarzenia konieczne będzie wcześniejsze pobranie wejściówki z portalu EVENEA.
Pełny program oraz szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia pod linkiem.

********************************

Zachęcamy do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i innych materiałów ze spacerów oraz oznaczania ich hashtagami #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także tagowania profili wydarzenia i kampanii.

Kampania „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” zachęca mieszkańców nie tylko do korzystania z oferty kulturalnej, ale także do odwiedzenia miejsc kojarzonych dotychczas tylko z zagranicznymi turystami. Do takich obiektów należy hotel PURO Kazimierz, w którym można skorzystać z bogatej oferty restauracyjnej, siłowni, a także pakietów SPA. Hotel PURO przygotował specjalną letnią ofertę dla krakowian, która obejmuje między innymi bezpłatne sesje kina plenerowego w co drugi czwartek. Hotel PURO Kazimierz zaprasza wszystkich turystów w swoim mieście do restauracji Halicka oraz do MAK Bread&Coffee, czyli kawiarnio-piekarni z naturalnymi chlebami na zakwasie, bajglami i bagietkami oraz pysznymi pastami do smarowania.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<