#zostańwdomu i Szukaj w Archiwach

20 marca 2020

W czasie zagrożenia epidemicznego i w związku z czasowym zamknięciem archiwów państwowych zachęcamy do prowadzenia wirtualnych archiwalnych poszukiwań. Wśród zasobów dostępnych w sieci znajdziemy między innymi stale uzupełniany zestaw skanów z Archiwum Narodowego w Krakowie.
***

W serwisie archiwów państwowych Szukaj w Archiwach dostępnych online jest już ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych. Serwis umożliwia korzystanie z archiwaliów przechowywanych w archiwach państwowych i innych instytucjach z różnych części Polski – online i bez wychodzenia z domu. Z całkowicie otwartego, bezpłatnego dostępu może skorzystać każdy zainteresowany. Zalogowani użytkownicy mają możliwość skorzystania z dodatkowych funkcjonalności m.in. tworzenia własnych kolekcji z zamieszczonych w serwisie skanów.
W Szukaj w Archiwach można znaleźć m.in. akta stanu cywilnego, mapy, zdjęcia, plakaty, nagrania, filmy albo dokumenty techniczne. Użytkowników mogą zainteresować zarówno średniowieczne pergaminy, spuścizny ważnych osobistości historycznych czy ponad 137 tys. zdjęć z Polski i świata w samym tylko zespole: Ilustrowany Kurier Codzienny (z Narodowego Archiwum Cyfrowego).
Serwis ciągle uzupełniany jest o nowe materiały. Niedawno cyfrowy zasób Szukaj w Archiwach powiększyły kolejne skany z Archiwum Narodowego w Krakowie oraz wspaniałe fotografie z zespołu Socjalistycznej Agencji Prasowej z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.
***
Szukaj w Archiwach może być również wykorzystywany przez nauczycieli jako narzędzie do nauki zdalnej. Od 19 marca 2020 zespół Szukaj w Archiwach będzie proponować tematy przykładowych zadań dla uczniów z uwzględnieniem podstawy programowej, zawartości archiwalnego zasobu online i wskazówek przekazanych przez nauczycieli. Więcej informacji o akcji #SzkołazSwA.
www.szukajwarchiwach.gov.pl

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.