Energia lutego

31 stycznia 2019

Tegoroczny kalendarz ułożył się tak, że karnawał 2019 rozkwita przez cały luty z kulminacją w postaci tłustego czwartku w ostatnim dniu miesiąca. I o ile perspektywę słodkiej uczty witamy czasem z rezerwą (no, ale jak tu się oprzeć krakowskim pączkom?), to bogate porcje energii zaspokajające głód kultury nie budzą już żadnego oporu. Nasyćmy się spektaklami i recitalami Festiwalu Opera Rara, które odwołują się nie tylko do barokowego kanonu, ale i zapraszają w podróż (ze śpiewem na ustach!) przez wieki europejskiej kultury. Program uzupełnią spotkania z realizatorami, wróci także zainicjowany rok temu cykl „Opera Rara ze smakiem”. Znowu kalorie – i to w najlepszym towarzystwie!

Elektryzującym wydarzeniem miesiąca jest także Materia Prima, festiwal witany tym goręcej, że odbywa się co dwa lata. Spektakle koncentrujące się na efektownej wizji i eksplorujące formę wciąż przyciągają uwagę publiczności, zwłaszcza że przybywający do Krakowa twórcy nie tracą z oczu tematów uniwersalnych. Także dla ważnych tropów zróbmy z błyskiem w oku rundę po wystawach – od prezentacji Henry’ego Moore’a w Muzeum Narodowym po eksperymenty w Bunkrze Sztuki i rozmaite oblicza fotografii w Nowohuckim Centrum Kultury. A jeśli zatęsknimy za latem, szumem fal i egzotycznymi morzami, powiedzie nas tam festiwal Shanties swoimi pełnymi energii (tak!) i pachnącymi grogiem pieśniami.

Jak karnawał – to karnawał!

Grzegorz Słącz
Redaktor Naczelny

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.