Nie czytasz?!

27 listopada 2018

...Nie idę z tobą do łóżka!” – hmm, chyba nawet ta dość ostateczna groźba zawarta w haśle kampanii społecznej nie jest w stanie zmienić status quo:). Co gorsza, powtarzana do znudzenia obiegowa opinia „Polacy mało czytają” zaczyna przypominać samospełniającą się przepowiednię. Ale czy rzeczywiście nikt nie czyta? A może jednak idziemy z duchem czasu i standardowa wersja książki nie zaspokaja już naszych oczekiwań? Zmienia się nie tylko treść, ale i forma. Warto się nad tymi kwestiami pochylić, może właśnie przy okazji Dnia Księgarza (13 grudnia), z pozoru dość anachronicznego święta, obchodzonego od 1932 roku, kiedy na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. Stąd wzięła się tradycja, aby Święto Księgarza obchodzić trzynastego dnia dwunastego miesiąca. System rabatów z międzywojnia nie przetrwał do dziś, ale księgarze – sprzedawcy książek, ale i zaufani doradcy, którzy pomogą wybrać książkę, porozmawiają z czytelnikami o literaturze i zorganizują spotkanie z ulubionymi autorami – nadal obchodzą swoje święto.

Tego dnia w Klubie Hevre zostaną wręczone dyplomy księgarniom wyróżnionym w plebiscycie Wybieramy księgarnie roku. To druga edycja pionierskiego w skali kraju projektu, wzorowanego częściowo na francuskich i niemieckich systemach certyfikacji niezależnych księgarń. Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, tak podsumowała wyniki ubiegłorocznej akcji: „Księgarnie i antykwariaty znacząco różniły się profilem, lokalizacjami i zakresem prowadzonej działalności, ale łączyło je jedno – przekonanie, że księgarz jest najlepszym przewodnikiem po świecie literatury, a dobre książki to nie tylko takie, o których aktualnie najwięcej się mówi i pisze”. Później spotkamy się z tłumaczami najnowszych wydań książek Josepha Conrada: Magdą Heydel (Opowiadania, Wydawnictwo Czarne) oraz Maciejem Świerkockim (Tajny agent, Wydawnictwo Officyna).

Zbiór Opowiadania wydany z końcem listopada nakładem Wydawnictwa Czarne (seria klasyka, przekład Magda Heydel) obejmuje teksty z różnego okresu, składające się na fascynujący portret Conrada – wielkiego stylisty i wielkiego ironisty jednocześnie, człowieka głęboko przejętego losami cywilizacji, które na przełomie XIX i XX wieku mogły się rysować równie ponuro, co dzisiaj. Z diagnozami patrona odbywającego się w Krakowie międzynarodowego festiwalu literackiego można polemizować, ale trudno przejść obok nich obojętnie.

Tajny agent (1907) to szczególna pozycja w dorobku autora Jądra ciemności. Brak w nim marynistycznych plenerów i kolonialnej aury, niektórzy dopatrują się za to w tej powieści jednego z pierwszych literackich opisów międzynarodowego terroryzmu. Nowego spolszczenia tekstu (Wydawnictwo Officyna 2018) podjął się Maciej Świerkocki.

Spotkanie z obojgiem tłumaczy poprowadzi dr hab. Andrzej Juszczyk z Katedry Teorii Literatury UJ, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada – Conradianum.

A wszystko to pod patronatem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. (Barbara Zajac, miesięcznik Karnet)

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.