Premiera cyfrowego archiwum Zofii Rydet

28 grudnia 2016

Rabka, Olszówka, Skomielna, Rdzawka, Chabówka, Nowy Targ, Opole, Bytom, Chorzów i wiele innych miejscowości z terenu Małopolski i Śląska, które zostały uwiecznione na zdjęciach Zofii Rydet kilkadziesiąt lat temu. Zdjęciach, które już od 28 grudnia 2016 r. dzięki staraniom Fundacji im. Zofii Rydet można obejrzeć na portalu www.zofiarydet.com.

Zofia Rydet aktywnie działała na polu fotografii artystycznej od lat 50-tych XX w. Zdjęcia powstałe od tego momentu aż do 1978 r, daty granicznej „Zapisu socjologicznego” nazwano „Dokumentacjami”. Na zbiór ten składa się przeszło 30 000 zdjęć, które do tej pory nie zostały opisane ani rozpoznane. Spośród nich wyłaniają się pierwsze ważne cykle: „Mały człowiek” i „Czas przemijania”, można także śledzić drogę twórczą prowadzącą do powstania „Zapisu”, monumentalnego dzieła artystki.

W 2016 r. Fundacja im. Zofii Rydet w 2016 r. podjęła się opracowania i digitalizacji części archiwum fotografii Zofii Rydet „Dokumentacje 1950-1978”. Jest to blisko trzy tysiące zdjęć wykonanych na południu Polski, m.in. w Rabce i miejscowościach wokół niej oraz na Śląsku (Bytom, Chorzów, Opole). Tematyka tych fotografii jest różnorodna, to m.in. portrety, pejzaże i widoki, sceny rodzajowe, dokumentacje uroczystości czy lubiane przez artystkę detale przyrody.

Internetowa premiera archiwum artystki, ok. 2400 zdjęć z cyklu „Dokumentacje 1950-1978” – 28 grudnia 2016 r.

Projekt „Opracowanie, digitalizacja i udostępnienie archiwum Zofii Rydet – Dokumentacje 1950-1978” realizowany jest w ramach programu Kultura Cyfrowa 2016.

 

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.