Rekordowy rok w Pałacu Potockich!

16 lutego 2024

Ponad 500 wydarzeń kulturalnych, 600 zaproszonych gości i około 90 partnerów wydarzeń w Pałacu Potockich – tak wyglądał 2023 rok w budynku na rogu Rynku Głównego i ul. Brackiej. W programie znalazło się około 50 premier literackich, 20 koncertów, 10 wystaw, ale także warsztaty, konferencje, zajęcia dostępnościowe, spotkania branżowe i dyplomatyczne. W ciągu roku pałac odwiedziło łącznie około 40 tysięcy osób.

W ciągu ostatnich 365 dni spotkaliśmy się z cenionymi osobistościami, twórcami i ekspertami, m.in. ze Stevenem Price’em (laureatem Oscara za muzykę do filmu Grawitacja), Rae Armantrout (laureatką Pulitzera), Tomaszem Różyckim, Małgorzatą Lebdą, Oksaną Zabużko, Cezarym Łazarewiczem, Ryszardem Krynickim, Andrzejem Lederem, Bartkiem Kieżunem, Jerzym Bralczykiem, Michałem „Rozkosznym” Korkoszem, Michałem Rusinkiem, Natalią de Barbaro, Joanną Flis, Wojciechem Jagielskim, Anną Polony i Dorotą Segdą. Dyskutowaliśmy o psychologii i społeczeństwie, poezji i prozie, kulinariach i filozofii, historii i języku, muzyce i filmie.

W Pałacu Potockich odbyły się wydarzenia w ramach największych krakowskich festiwali: Boskiej Komedii, Sacrum Profanum, UNSOUND, Misteriów Paschaliów, Mastercard OFF Camera, Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Summer Jazz Festival Kraków, Festiwalu Conrada i wielu innych.

Przez cały rok w programie pałacu gościły cykle: Premiera w Pałacu, Porta w Pałacu, Wawelski Salon Książki, Premiery KMLU czy Vitrospekcja. Regularnie odbywały się także Literackie Chwile – uwielbiane przez najmłodszych niedzielne warsztaty literacko-plastyczne. Ponadto dla dzieci ze szkół integracyjnych i specjalnych były organizowane Specjalne Chwile oraz warsztaty poświęcone równości, dostępności i integracji.

W trakcie cyklicznych (po)wolnych sobót koncentrowaliśmy się wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności i dobrego życia. Przez całą jesień dzieci i młodzież w wieku 6–15 lat mogli uczestniczyć w warsztatach litery elementarzowej autorstwa Ewy Landowskiej. Przy Rynku Głównym odbywały się również warsztaty w ramach Szkoły Czytania i Szkoły Pisania organizowane przez Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W 2023 roku uruchomiliśmy studio podcastowe, a także otworzyliśmy Salę Kameralną na mniejsze spotkania, coworking i warsztaty. W lutym zainaugurowaliśmy Rok Wisławy Szymborskiej konferencją prasową.

W kwietniu z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego na fasadzie Pałacu Potockich, dzięki współpracy z ASP i Muzeum Narodowym w Krakowie, został zaprezentowany mapping pt. Rzeczywistość przemieniona.

 

W czerwcu przy Rynku Głównym 20 zagościła nowa księgarnia – Compare Bookstore, obchodziliśmy również drugie urodziny Pałacu Potockich. Swoją działalność w obiekcie rozpoczął Miesiąc Fotografii w Krakowie, który od lata oferuje u nas bogaty program wydarzeń okołofotograficznych.

Jesień i zima należały do najbardziej intensywnych okresów w naszym kalendarzu. Festiwal Patchlab, Festiwal Conrada, Noc Poezji, Nówka Sztuka czy wystawa HOW ARE YOU? w podziemiach pałacu… Nie było dnia bez przynajmniej jednego wydarzenia!

W grudniu, dzięki współpracy z marką Homla, w Pałacu Potockich zagościła prawdziwie świąteczna atmosfera, a 8 grudnia dziedziniec budynku zamienił się w Świąteczne Miasteczko pełne prezentów, pachnące choinkami, piernikami i gorącą czekoladą, które na dodatek odwiedził Święty Mikołaj! Ubiegły rok zamknęliśmy 20 grudnia koncertem kolędowym Chóru Polskiego Radia.

Wiele z tych wydarzeń zawdzięczamy współpracy z naszymi nieocenionymi partnerami i współorganizatorami. W szczególności podziękowania niech zechcą przyjąć: Compare Bookstore, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Zamek Królewski na Wawelu, Mastercard OFF Camera, UNSOUND, Homla, Dobra Palarnia, Uniwersytet Jagielloński, „Kraków i Świat”, „Czas Literatury”, Fundacja Wisławy Szymborskiej, INSPIRO, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Festiwal Literatury dla Dzieci, Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Fundacja SPLEEN oraz Wydawnictwo Literackie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo a5, Grupa Wydawnicza Foksal.

Spotkania dla publiczności to zaledwie połowa aktywności, jakie odbywają się w Pałacu. W ciągu dnia organizujemy lekcje dla szkół, spotkania branżowe czy szkolenia. Szczególnie ważnymi aktywnościami są warsztaty dostępnościowe prowadzone dla szkół specjalnych, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wspieramy stowarzyszenia, fundacje i miejskie inicjatywy, które zapraszamy do Pałacu; gościmy również spotkania dyplomatyczne, międzynarodowe i wizyty studyjne. W Pałacu Potockich znajduje się mieszkanie rezydencjalne, w którym cały rok przebywają stypendyści różnych programów kulturalnych, organizowanych w ramach współpracy Miast Literatury UNESCO, sieci ICORN, rezydencji im. Janiny Katz oraz dla laureatów Nagrody Conrada.

***

Pałac Potockich to miejsce spotkań z kulturą. Jego współgospodarzami są: KBF, Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz księgarnia Compare Bookstore. Spotkajmy się przy Rynku Głównym 20!

palacpotockich.krakow.pl / @palacpotockichkrakow

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<