Styczeń w Aptece Designu

3 stycznia 2024

W rok 2024 wkraczamy z nowym programem Apteki Designu! W styczniu razem z ekspertami zastanowimy się, jak projektować dobrą przyszłość, wykorzystując analizę trendów w pracy projektowej. Pasjonaci ciekawych wnętrz będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących renowacji mebli. Najmłodszych zapraszamy na wystawę szczególnych zabawek – ożywianych za sprawą mechanizmów. Nadal można też oglądać ekspozycję poświęconą dziedzictwu architektoniczno-urbanistycznemu Wesołej. Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne.

Apteka Designu to przestrzeń, gdzie szeroko rozumiane projektowanie spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Tegoroczny program rozpoczynamy wydarzeniami z pasma pod nazwą „Nowe Narracje”. Jego fundamentem jest przekonanie, że chcąc zmieniać świat, trzeba go najpierw dobrze opowiedzieć.

Czy widzimy szerszy kontekst? Czy umiemy być częścią całości i zmieniać własną perspektywę? Czy wiemy, jak projektować inaczej – tak, by przyszłość nie zmierzała do katastrofy? Odpowiedzi na te pytania poszukamy razem z projektantami, analitykami trendów, strategami, semiotykami kultury i futurystami. Szczegóły będziemy ujawniać stopniowo. Już 16 stycznia zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach pasma „Nowe Narracje”. Z Moniką Borycką (Trendradar) i Marcinem Maciejowskim porozmawiamy o tym, jakie przyszłości czekają branżę projektową.

To oczywiście nie wszystko, bo w tym miesiącu czekają nas także wydarzenia skierowane do dzieci, pasjonatów historii, a także do tych, którzy chcą samodzielnie dokonać renowacji ulubionych mebli.

PROGRAM

2–31 stycznia
Wystawa „Dzielnica Wesoła i jej dziedzictwo”
Ekspozycja Archiwum Państwowego prezentuje mało znane materiały dotyczące Wesołej, m.in. unikalne fotografie, projekty architektoniczne oraz dokumenty kartograficzne. Zwiedzający mogą zapoznać się nie tylko z historią dawnego przedmieścia Krakowa, a następnie jego dzielnicy, ale też z wieloma ważnymi budynkami i miejscami, częściowo już nieistniejącymi. Narracja wystawy prowadzi wzdłuż czterech głównych ulic Wesołej: Kopernika, Lubicz, Westerplatte i Wielopola. Wśród zaprezentowanych obiektów szczególne miejsce zajmują projekty zespołu klinik uniwersyteckich, które wyróżniają dzielnicę, plasując ją w czołówce najciekawszych rozwiązań tego typu w Polsce.
Organizator: KBF
Wstęp wolny
Zwiedzanie możliwe w godzinach otwarcia Apteki Designu

6–7, 13–14, 20–21, 27–28 stycznia
Wystawa „Jak to działa? Zabawki napędzane nauką”
Muzeum Zabawek w Krakowie po raz pierwszy prezentuje kolekcję zabawek mechanicznych, czyli takich, które samodzielnie się poruszają, grają czy podskakują. Ekspozycji towarzyszy warstwa graficzna, odsłaniająca to, czego nie widać gołym okiem: wnętrze zabawki. Rysunki poglądowe i opisy działania wzmacniają przekaz wiedzy na temat budowy i funkcji obiektów.
Więcej na stronie oraz Facebooku Muzeum Zabawek.
Organizator: Muzeum Zabawek w Krakowie
Wstęp wolny
Zwiedzanie możliwe w godz. 12.00–18.00

11 stycznia, 13.00–18.00
Konsultacje „Terapia dla mebla”
Chcesz odnowić fotel, biurko czy kredens, ale nie wiesz, od czego zacząć? Indywidualne konsultacje w pracowni Solemiki pozwolą zasięgnąć porady w sprawie renowacji mebli. Kto wie, może masz w swoich rękach nieoszlifowany diament!
Organizator: Solemika
Wstęp wolny

16 stycznia, 18.00
Dyskusja „Przyszłości dla branży kreatywnej w 2024”
Przyszłość, a raczej możliwe do wyobrażenia sobie przyszłości często traktowane są jako element życzeniowy, mocno nieprzewidywalny, a w związku z tym nieprzydatny. Podczas spotkania z Moniką Borycką (Trendradar) i Marcinem Maciejowskim chcemy porozmawiać o tym, jak potraktować przyszłości jako narzędzie, z którego warto korzystać w pracy projektowej. Porozmawiamy o raportach trendowych – z początkiem roku pojawia się mnóstwo rekomendacji, zestawień trendów, kierunków, w których należy (?) podążać – które wybrać, jak je czytać, po co się nimi zajmować? Co można z nich wyczytać dla branży kreatywnej i miast na 2024? Jak z nich korzystać we własnej codziennej pracy? Jak przełożyć trendy na wzrost kreatywności – czy da się to zrobić? Spotkanie poprowadzi Agata Bisping (Obserwatorium Trendów dla Kultury KBF).
Organizator: KBF
Wejściówki: www.kbfbilety.krakow.pl

25 stycznia, 18.00
Spotkanie „Meet the Designer: Marek Sosenko i Muzeum Zabawek”
Marek Sosenko jest kolekcjonerem, archiwistą, autorem wielu niezwykłych wystaw i publikacji, a jednocześnie twórcą największego w Polsce zespołu prywatnych kolekcji. Zbiory rodziny Sosenków pozwalają na zilustrowanie niemal każdego aspektu życia i twórczości człowieka. Tym samym stanowią ważny element dziedzictwa narodowego, o bezcennej wartości historycznej i materialnej. Tym razem myślą przewodnią będzie karnawał.
Organizator: Muzeum Zabawek
Wstęp wolny

Szczegółowe informacje o spotkaniach w Aptece Designu znajdują się na stronie KBF: tutaj.
Na część wydarzeń obowiązują zapisy lub wejściówki dostępne
tutaj.

Organizatorzy: Miasto Kraków, KBF.
Partnerami Apteki Designu są: Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, Nowy Styl, Homla i Dobra Palarnia Kawy.

***
Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu:
poniedziałki i środy: 12.00–16.00
wtorki, czwartki, piątki: 9.00–13.00

Uwaga! 5 stycznia (piątek) Apteka Designu będzie nieczynna.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<