Bogate wnętrze MuFo

18 lutego 2021

Na możliwość zwiedzenia zrewitalizowanej siedziby Muzeum Fotografii w Krakowie przy ulicy Józefitów 16 czekaliśmy już od jesieni ubiegłego roku. Pierwotne plany pokrzyżowała pandemia, ale nareszcie jest – 22 lutego MuFo Józefitów otwiera drzwi dla publiczności!


Fot. Dorota Marta, MuFo

Pracownie od kuchni
Wyremontowana zabytkowa willa zyskała nie tylko nowoczesne wyposażenie pracowni konserwacji i digitalizacji zbiorów, ale także zupełnie nowe funkcje. Teraz to oddział, w którym wprawdzie nie zobaczymy klasycznej ekspozycji, za to „od środka” podejrzymy, jak wygląda muzealne życie na co dzień. Podczas zorganizowanych oprowadzań (zwiedzanie indywidualne nie jest możliwe) przyjrzymy się codziennej pracy muzealników, a jednocześnie zyskamy wiedzę, jak w domowych warunkach dbać o własne fotograficzne archiwum. Dowiemy się także, jaką drogę przebywają obiekty w muzeum – od momentu włączenia ich do kolekcji aż do prezentacji na wystawie.


Fot. Mirosław Żak, MuFo

Magazyn otwarty
Na sąsiadującej z willą działce powstała zupełnie nowa część magazynowa mieszcząca jedne z pierwszych w Polsce magazynów chłodnych i zimnych. Zapewniają one temperaturę oraz wilgotność powietrza optymalne dla bezpiecznego przechowywania fotografii i pozwalają przedłużyć życie nawet najdelikatniejszych eksponatów. Na parterze nowego budynku znajdują się natomiast otwarte dla zwiedzających magazyny studyjne, gdzie w podświetlanych gablotach można zobaczyć część zbiorów MuFo, w tym aparaty fotograficzne i kamery filmowe, a także powiększalniki, projektory do przezroczy, dawne papiery fotograficzne czy opakowania po środkach chemicznych służących do wywoływania zdjęć.


Fot. Mirosław Żak, MuFo

Muzeum dostępne
Ścieżka zwiedzania MuFo Józefitów została wzbogacona o grafiki autorstwa Bogny Brewczyk, a ciekawym uzupełnieniem wiedzy o tym, jak działają nowoczesne muzea jest zilustrowana przez nią publikacja Bogate wnętrze MuFo. Przewodnik praktyczny. W magazynach studyjnych można natomiast skorzystać ze specjalnie przygotowanej aplikacji, która działa podobnie do katalogu zbiorów. Dzięki remontowi budynek jest w pełni dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami. Wejście wyposażono w pochylnię dla osób z niepełnosprawnością ruchu i problemami z poruszaniem się, wewnątrz wykonano posadzki bezprogowe, a na wszystkie kondygnacje można dostać się za pomocą windy. Materiały filmowe udostępniane podczas ścieżki zwiedzania zostały przetłumaczone na Polski Język Migowy. 


Fot. Mirosław Żak, MuFo

***
Trasa zwiedzania prowadzi przez Dział Inwentarzy, Dział Fotografii i Technik Fotograficznych, Dział Konserwacji i Przechowywania Zbiorów, Pracownię Dokumentacji Obrazowej oraz magazyny studyjne pełne historycznego sprzętu fotograficznego.

Do magazynów i pracowni MuFo zajrzymy od poniedziałku do środy i w soboty o 11.00 i 16.00 oraz w czwartki i piątki o 16.30 i 18.00. Udział w oprowadzaniach należy wcześniej zarezerwować pod adresem: rezerwacja@mufo.krakow.pl. Widzowie bez rezerwacji będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu przy wyższej dostępności wolnych miejsc. (dd)

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.