Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

Feliks „Manggha” Jasieński (1861-1929) był wybitną osobowością młodopolskiego Krakowa, jednym z najważniejszych kolekcjonerów w Polsce i największym darczyńcą Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jego ogromna, licząca ok. 15 tysięcy eksponatów kolekcja – owoc wielkiej życiowej pasji i blisko czterdziestu lat konsekwentnych zabiegów –  obejmuje zbiór polskiego malarstwa, rysunku i rzeźby, grafiki polskiej i europejskiej z przełomu XIX i XX wieku, sztukę Dalekiego Wschodu, głównie z Chin i Japonii (właśnie od japońskich drzeworytów kolekcjoner zaczerpnął swój pseudonim), europejskie oraz bliskowschodnie rzemiosło artystyczne i rękodzieło z różnych epok, archiwalia, starodruki oraz bibliotekę. W 1920 roku Jasieński przekazał swoje zbiory Muzeum Narodowemu w Krakowie. Życzeniem ofiarodawcy było, aby w całości pozostały one na zawsze w Krakowie oraz by w przeznaczonej dla nich kamienicy Szołayskich powstał osobny oddział muzealny im. Feliksa Jasieńskiego. Po latach marzenie kolekcjonera zostało spełnione i dziś pod hasłem Niech żyje sztuka! Kolekcja Feliksa Jasieńskiego organizowane są tu cykliczne wystawy jego zbiorów. W kamienicy odbywają się także wystawy czasowe.

Bilety normalne 20 zł, ulgowe 10 zł, rodzinny 40 zł, wstęp wolny we wtorek

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.